Kadıköy’de, ana yol ortasında yetiştirdiği arılar bal verdi, kovandaki balları mahalleliye izzetüikram etti

Kadıköy’bile, cadde ortasındaki tıpkı ağaç üstünde mevcut kovandaki arılar bal verdi. Aynı esnafa ait olan ve dükkanının uğrunda bulunan ağaçta kapçık halinde duran arılar bal yaptı. Esnaf ise topladığı balları mahalleliye izaz etti. Kadıköy’da, memleketi Rize’ye ince süredir gidemeyen ‘Laz bakkal’ lakaplı Fatih Bahçe isimli vatandaş anane haline getirdiği bal toplamayı bu sene baştan gerçekleştirdi.

Kadıköy’ün ‘Laz bakkalı’ kendisine tanıdık bakkal işletmecisi Fatih Bahçe, memleketi Rize’ye uzun müddet gidemeyince işlettiği bakkalın önünde mevcut ağaca 2 skor sili kovanı yerleştirdi. Bostan, kovanları her yıl topladığı üzere bu senede hasat etti. Kovanlarla ilgilenen Bostan, ayrıntılı emekler sonrası elde ettiği balı mahalle sakinlerine izzetüikram etti. Mahalle sakinleriyse dimdik ve tabii balın tadını çıkardı.

“Bu bal mahallemizin balı”

Bakkal sahibi ve arıları ile ilgilenen Fatih Bostan, “Elan balın içi komple ancak gün olduğu üzere saf birilerini sokar diyerek şimdilik bu büyüklüğünde bal topladım. Amma akşam yeniden balı alacağım ve mahalle sakinlerine izaz edeceğiz. Bu bal bizim değil, mahallemizin balı. Herhangi Bir sene böyle ikram edeceğiz. Arının sayesinde mahalle komşularımız ile güzelce ayrımsız ilişkimiz da var. Her sene hakeza izzetüikram yazar arıcılığa devam edeceğiz.” dedi. – İSTANBUL

Share: