KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU’NUN FESHEDİLMESİ DAVASINA KATILMA TALEPLERİNE RET

KADIN Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin tüzüklerine ters davrandığı iddiasıyla feshedilmesine ilişik açılan davada, cinayete kurban giden kadınların ailelerinin katılma talepleri reddedildi.

İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, mahkemeli cemiyet başkanı Fatma Gülsüm Önal, Cemiyet Komutan Yardımcısı Amut Ataselim ve davalı topluluk üyeleriyle avukatları amade bulundu.  TBMM Avrat Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Jale Berrak Süllü, CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başbuğ Yardımcısı ve Denizli Mebus Gülizar Biçer Yağız, Norway Pen Derneğinden Caroline Stockford, İsveç Konsolosluğu Başkonsolos Yardımcısı Björn Johnson, Hollanda Başkonsolosluğu Başkonsolos vekili Karin Cones Scapen, Türk Üniversiteleri Kadınlar Derneği Mersin Ofis Başkanı avukat Şerife Arıcı Yıldız, İstanbul Barosu Başbuğ Yardımcısı Nazan Moroğlu de duruşmaya peyrev olarak katıldı.

Mahkemede saraka kayran dernek avukatları, derneğe açılan metres davasının hukuka yeraltı olduğunu ve davanın düşürülmesi gerektiğini savundu. Avukatlar, davanın açılmasına illet olan ve dosyada tanıt sevgili polis güçleri fezlekelerinde vadi düz suçlamaların, anlatım özgürlüğü kapsamında kaldığını söylediler.Türkiye Avrat Dernekleri Federasyonu, Mor Bina Karı Sığınağı Vakfı, Evvel Kadınlar ve Dallar Derneği ile öldürülmüş kadınların aileleri da davaya katılma talebinde bulundu. Bulak Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, “Kaynak kaybolduğu antlaşma Bitlis’ten Muğla’ya gittim. Yanımda kimesne yokken bu vasat vardı. Parçalanmamış duruşmalara gittim. Değme duruşmada, kar, şita, yunak altında saatlerce benimle gelişigüzel beklediler, bana bindi oldular, avuntu ettiler. O zaman bugündür seçme devir yanımdalar. Kimse çıkar namına düşünmesin, manevi bindi verdiler. Kânunuevvel bu platforma gelene büyüklüğünde Türkiye’üstelik kapatılması gereken çok topluluk var. Bunların kapatılacağı yerde, insanlığa yararlı, halka bakım eden bu derneğin kapatılmak istenmesini anlamıyorum. Davaya karışan girmek istiyorum” dedi. Dernek avukatlarından Amor Temiz Meze, eksiksiz müdahillik taleplerinin akseptans edilmesini ve tamam tanıkların dinlenilmesini istek ederek, aynı sonraki duruşmada umum dosya kapsamında defans yapmaları üzere müddet istedi.

KATILMA TALEPLERİNE RETMahkeme, müdahillik taleplerinin reddine karar verdi. Bilge, tanıkların dinlenilmesine ve umum dosya geldikten sonra avukatların beyanda bulunulması üzere süre vererek duruşmayı 11 Ev 2023 tarihine erteledi.

DAVA KONUSU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Endüstriyel Hukuk Anket Bürosunca hazırlanan davanamede, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün 29 Mart 2021 günlü yazısında, Şişli Kurtuluş’ta hareketlilik gösteren Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği hakkında şikayetlerde bulunulduğu belirtiliyor. Davanamede, bu şikayetlerde derneğin, kadın haklarını siper kisvesi altında karı mevhumunu, kadınları ve çocukları bulunmayan farzımuhal parçaladığı, toplumda kaos yaratıp mağduriyetleri artırmayı amaçladığı, Cumhurbaşkanı üzerine taşlama söylemleri olduğu, derneğin amacına, kanun ve ahlaka uymaz canlılık gösterdiği belirtilerek feshine karar verilmesi arzu ediliyor.

– İstanbul

Share: