Kadınlar Karye Hayat Merkezlerinde sosyalleşiyor

Bitlis ve ilçelerinde kurulan 37 Karye Hayat Merkezinde kadınlar, terzilik dolma ve giyim kurslarında eğitim bilimi görüyor.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı projesi kapsamında, site merkezi ve ilçelere tutkun köylerdeki sakat okullar onarılarak Köy Hayat Merkezi’ne dönüştürülüyor.

Şu esas büyüklüğünde tamamlanan 37 merkezde açılan kurslara katılan kadınlar, el becerilerini geliştiriyor, sosyalleşme imkanı buluyor.

Küçükçekmece köyündeki merkezi ziyaret fail İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mehmet Güvenli Korkmaz, gazetecilere, açılan dirim merkezlerinin köyde işlek kadınlar üzere koca olduğunu söyledi.

Dikiş madik ve giyim kurslarına gelen kadınların, hem iz öğrendiğini hem dahi sülale bütçelerine ulama sağladığını tamlayan Korkmaz, şunları kaydetti:

“Burada hem beş hem da ortaokulumuz var. Esas sınıfıyla beraber 127 öğrencimiz var. Çarkıt okulumuzu onararak Karye Yaşam Merkezi’ne çevirdik. İlk etapta kadınlar için 2 kurs açtık ve 27 kursiyer iştirak sağladı. Ayrımsız zamanda erkekler amacıyla dahi arıcılık, meyvecilik, hayvan yetiştiriciliği ve bu alanlarda ihtiyaç mahsus kurslar da Ahali Eğitimi Merkezi üzerinden açılacak.”

Share: