Kahramanmaraş’ın coğrafi işaretli “Abbas inciri”nde hasat artağan geçiyor

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde coğrafi belen tescilli Abbas incirinin hasadına başlayan üreticiler bereketli tıpkı sezon geçiyor.

Ayva, üzüm ve çilek üretimiyle dahi öne sâdır Onikişubat ilçesinin Fatmalı, Kurtlar, Cücelli, Önsen ve Kızıldamar mahallelerinde yetiştirilen Abbas inciri, rengi, aroması ve iriliğiyle dikkati çekiyor.

Bölgenin muhteşem itilaf kaynakları arasında saha düz, sofralık namına tüketimi yapılan Abbas incirini ekincilik işçileri, sabahın geçmiş ışıklarıyla bostan ve tarlalarda özenle topluyor.

Büyüklüğüne bakarak ayrıştırılarak plastik deri veya kasalara doldurulan ballıdarı, bölgeye gelen tedarikçiler yoluyla alınarak çöz pazara sunuluyor.

Bölgede kısaca 500 karı yoluyla yetiştirilen, 1200 ton rekolte öngörülen ballıdarı, bahçeden 15-17 liralık beyninde değişen fiyatlarla tüccarlara satılıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Bilir, AA muhabirine, Kahramanmaraş’ta haddinden fazla kebir tarım ürünlerinin yetiştirildiğini söyledi.

Onikişubat ilçesinde 400 dekarlık alanda üretimi yapılan Abbas incirinin 2019 yılında coğrafi belen tescil belgesini aldığını anımsatan Bilir, rastgele dekarda 30 ağacın bulunduğunu, ağaçlardan birlikte 100 kilo sayı farkı mahsul alındığını belirtti.

Yılda tahminî 1200 ton üretimi yapılan incirin Kayseri, Adana, Şanlıurfa, Adıyaman üzere 15 kente gönderildiğini ifade eden Agâh, “500 gömlek geçimini buradan sağlamaktadır. Abbas inciri ilimize has sofralık namına üretilmektedir. Bu zaman dahi toptan fiyatı 15-17 lira beyninde satışı yapılıyor.” dedi.

20 yıldır ballıdarı tüccarlığı fail Mehmet Fıstık, bu yıl yağan kar ve yağmurdan dolayı incirin kalitesinin çok gür olduğunu söyledi.

Bölgede yetişen incirin aroması, lezzeti ve bilgili olmasından periferi pazarda umu gördüğünü dile getiren Fıstık, “Sergen ömrü uzundur. Söz Misali biz başka tıpkısı yere ballıdarı gönderdiğimiz ahit evvel ilk bizim incirimiz satılır. Fatmalı Mahallesi’nin herhangi bir yerine incir bahçeleri yapılıyor. Fiyatlarımız güzel, çiftçilerimiz adamakıllı mal kazanıyor. Biz 2020 yılında çiftçilerimize 1 milyon, 2021’dahi 2 milyon teklik dağıttık. 2022’da hedefimiz 5 milyon lira.”

Fıstık, DSİ’nin bölgedeki gölet projesinin mahallelerde incir yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasında koskocaman bir alengir üstlendiğini belirtti.

Çiftçilerden Gönüllü Büyükler dahi, incirin mahalle üzere nadir bir dirimlik kaynağı olduğunu söyledi.

Kibar, “Bizim alnımızın teri. Zira sabah saat 5’te hasada giriyoruz. 12.00-13.00’e kadar bitmeme ediyoruz. Bu yıl verim çokça ayrımlı. Sabah tüccarlar boş kasaları getirirler, dolu kasaları götürürler. Hasat çok iyicene, herhangi bir zamankinden farklı.” ifadelerini kullandı.

Fatmalı Mahallesi’nde 11 yıldır ballıdarı üreticiliği özne Mualla Koç da bu yıl ürün ve kalitenin mebzul olduğunu, incirlerini eş üzerine tek sorumluluk yaşamadığını kaydetti.

Share: