KALBİR’den küçümseyici ‘Kalite Zirvesi’

Nitelik Birliği Derneği(KALBİR) aracılığıyla düzenlenen ‘Nitelik Zirvesi’, Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kurultay ve Ekin Merkezi’nde (KKM) gerçekleştirildi.

KALBİR Onursal Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok’un açılış konuşmasıyla başlayan ‘Nitelik Zirvesi’ne; Bursa Büyükşehir Şehremaneti Komutan Vekili Süleyman Çelik, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Saim Öncü, TSE Bursa Mıntıka Koordinatörü Mehmet Hüsrev, Bursa Ticaret ve Uran Odası (BTSO) Başkan Vekili Muhsin Koçaslan, Bursa Tecim Borsası Başkan Vekili İbrahim Özhan, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefillik Kooperatifleri Birliği Umumi Başbuğ Vekili Bahri Şarlı, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Akademisyen, Ayasofya Camii İmamı ve Bursa bozuk Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Güvenli Kamer, KALBİRİzmir Temsilcisi Prof. Dr. İbrahim Atilla Çevik, KALBİR Entelektüel Temsilcisi Serkan Aka, Bursa Çimento sakat Genel Müdürü Mürsel Öztürk, KALBİR Umumi Heyet ve ‘Ödül Komisyonu Üyeleri’ile çok sayıda çağrılı katıldı.

Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin bati bağlam gösterdiği etkinliğin sunuculuğunu ise Bursa Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Akademisyen Dr. İbrahim Öztahtalı yaptı.

KALBİR Fahri Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok, Bursa’nın adının ‘Nitelik Şehri Bursa’ olarak değiştirilmesine yahut ‘Kalite Şehri’ olarak anılmasına müteveccih gerçekleştirdikleri faaliyetler, anlattı Dünyadaki evvel standardın Hükümdar 2.BayezidHan’ın 1502 yılındaki ‘Kanunname-i İhtisab-ı Bursa’ olduğunu hatırlatan Işığıçok, “Cemi kurum ve kuruluşlar ‘Nitelik Şehri Bursa’ unvanının hakkını vererek çalışmalı ve ayırt yaratmalı.Devletimiz dahi kalifiye ve ek değeri erdemli yapıt üretenlere bindi vermelidir” diye konuştu.

Tüketicilere ve danışmanlara dahi çağrıda bulunan Işığıçok, “Tüketiciler ecnebi ayraç hayranlığından vazgeçmeli, yerel ve milli ürünleri tercih etmelidir, danışmanlar ise vesika satmamalı, kaliteyi kirletmemeli ve elverişsiz dışına giden almanak sayı farkı 5 bilyon dolara sebebiyet vermemeliler” dedi.

Acun Kalite Günü

Birleşmiş Milletlerin (BM) 1990 yılında aldığı karar doğrultusunda, her sene kasım ayının ikinci perşembe gününün ‘Dünya Nitelik Günü’ yerine kutlandığına özen calip KALBİR Başkanı Mustafa Karaman ise, Acun Kalite Günü’nü ‘Nitelik Zirvesi’ yaparak ateşli bire bir şekilde kutladıklarını belirtti.

Açılış konuşmalarıyla devam fail programda, Bursa Büyükşehir Belediye BaşkanVekili Süleyman Polat, programda emeği geçenlere teşekkür ederek, ‘Kalite Şehri Bursa’ unvanının Bursa’ya ilave edilmesi çağrısında bulundu. ‘Birinci Sınıf tıpkı şehir ve dosdoğru tıpkı çevre herkesin hakkıdır’ diyen Çelik, Bursa’nın yaşam kalitesini çoğaltmak amacıyla derece üretmeye çalıştıklarını ve kentin dinamikleriyle birlikte istişare ortamında olduklarını söyledi.

Programda mütekellim TSE Bursa Nahiye Koordinatörü Mehmet Hüsrev de TSE adına milli tıpkı kuruluş olduklarına özen çekerek, kalitenin sunma koca kanıt olduğunu ve küresel oyuncu haline gelmenin etken ve mübarek yönetimden geçtiğini söyledi.

Bursa Ticaret ve Uran Odası (BTSO) Başkan Vekili Muhsin Koçaslan ise konuşmasında, “Kaliteyi iş ika biçimi adına görüyor, standartların hür bir hacet olduğuna inanıyoruz” dedi. Koçaslan, KALBİR’i topluma sağladığı katkıdan yağlık ölçüm ettiklerini sözlerine ekledi.

Bursa Ticaret Borsası Başbuğ Vekili İbrahim Özhan bile, KALBİR’i çalışmalarından etraf tebrik kartı ederek, “Nitelik çalışmalarının verimliliği artırdığına şahidim. Gelişmek ve büyümek üzere herkesin üzerine sakıt görevi layığıyla adına getirmesi, kaliteye ehemmiyet vermesi gerekiyor” diye niteleyerek konuştu

‘Nitelik Günü’nde birinci sınıf insanlarla birarada olmaktan mutluyum” diyen Esnaf Sanatkarlar Emniyet ve Kefillik Kooperatifleri Birliği Komutan Vekili Bahri Yetişkin ise, ‘Bursa’nın ‘Nitelik Şehri’ adına anılması zorunluluktur’ dedi.

‘2022 Yılı Türkiye Kalite Ödülü’, ‘İnsan Hayatına Raci Efsaneler’ teması adı altında sahiplerine arz edildi. Kurumsal kategoride; Coşkunöz Eğitim Bilimi Vakfı’na giden ihsan, ferdî kategoride ise seyir ve beyaz perde oyuncusu Turgay Tanülkü’nün oldu Rahatsızlığı zımnında törene katılamayan Tanülkü’nün ödülü elan bilahare evinde doğrulama edilecek

‘2022 Yılı Türkiye Nitelik Ödülleri’nin beraberinde, ‘Milli Patırtılı Ver Projesi’ çerçevesinde; “Topluma ve Kaliteye Yardım Sağlayanlar” kategorisindeki ödüller birlikte sahiplerine tasdik edildi. Bu kategoride ödüller, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Saim Mürşit’a ve İş insanı Dik Ağaoğlu’na verildi.

Ödül töreninde ayrıca, ‘Kaliteşehri Bursa’ya Ulama Ödülü’ Mudanya ÜniversitesiMütevelli Yıldız Bilimi Başkanı Gıyasettin Bingöl’e, ‘Birinci Sınıf Bürokrat Ödülü’ Karabük İl eskiEmniyet Müdürü Sırrı Tuğ’a, ‘Kaliteşehri Bursa Markasına Bindi Ödülü’ ise iş insanı Ahmet Selimoğlu’na verildi.

“Nitelik Ordusu”

Zirvede antrparantez, KALBİR eliyle verilen eğitimlere katılan ’13. ve 14.Nitelik Ordusu’na sertifikaları birlikte sunma edildi.

KALBİR Başkanı Mustafa Karaman, bu eğitimlerle üniversiteden çıkışlı olan öğrencilerin, uran ve üretime şişman katkı sağlayacağını, toplumsal sorumluk projesi çerçevesinde ücretsiz kendisine sunulan nazari eğitimlerin birlikte öğrencileri pratikteki hisse senedi yaşamına hazırladığını ve hareket yaşamında bu eğitimlerin müracaat olacağını söyledi.

KALBİR’in 2009 yılından bu yana ‘temiz nitelik’ dediğine, kaliteyi ticarete kurban etmediğine, siyasetin dışında tıpkı nitelik anlayışı sergilediğine dikkat çekici Karaman, “KALBİR, üniversite öğrencilerinin elinden tutarık, sanayiye ulama sağlıyor, kamuya defa gösteriyor ve kaliteyi kirletenlerle savaş ediyor” dedi.

Etkinlikte ‘ISO 9001 Nitelik Yönetim Sistemi Danışmanlığı yetişek programını başarıyla tüketici 13. ve 14. Dolaşma öğrencilerine sertifikaları verildi

“3. Göz Eğitimi”

Izlence, ‘3.Ayn Yaklaşımıyla Kendini Arayan Kaliteli İnsan’ mevzulu eğitimle bitmeme etti. Bursa Uludağ Üniversitesi Ekonometri Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Erkan Işığıçok ve TSE Başaraştırmacısı Mustafa Karaman yoluyla verilen yetişek, sertifikalı ve ücretsiz olarak düzenlendi.

Sunumunda; muvaffakiyetli yapılan istatistiğin akıllıca değişmeyen aşamasında balaban ehemmiyet taşıdığına dikkat calip Prof. Dr. Erkan Işığıçok, serencam dönemlerde ışıldak Ar-Ge ve inovasyon kavramları doğrultusunda çalışmalarına taraf vermeyen firmaların rekabetten ve gelecekten söz etmelerinin edisyon olduğunu, sayım bilimi biliminin ‘üçüncü göz’ diyerek nitelendirilebilecek büyüklüğünde heybetli bir haber dalı olduğunu vurguladı.

TSE Başaraştırmacısı ve KALBİR Başkanı Mustafa Karaman ise, sunumunda kalitekirliliğini ve nedenlerini gündeme getirerek, kuruluşların kayıplarını örnekleriyle anlatarak, başarının ancak akıllıcasına bildirişim ile yakalanabileceğine değindi. Karaman, hava ve kuruluşlar kalkmak üzere birçok firmada nitelik anlayışının daha art seviyeye çıkması üzere hız gösterdiklerini söyledi. – BURSA

Share: