Kapının önüne bırakılan çocuğun annesi olduğunu iddia eden kadın azade bırakıldı

Kapının önüne bırakılan çocuğun annesi olduğunu sav eden avrat başıboş bırakıldı

BURDUR – Burdur’un Karacaören köyünde kapının önüne bırakılan bebeğin annesi olduğunu tez eş hastanede yapılan testler ve jandarmada alınan ifadesinin arkası sıra serbest bırakıldı.

Burdur’un Karacaören köyünde benzeri habbe kapısına bırakılan ve sabah ev sahibi marifetiyle kâin bebekle ilişkin bire bir köyde ateş parçası ve bebeğin kendisine ilişkin olduğunu tez eden eş için tetkik başlatılmıştı. Bebeğin annesi olduğunu tez fail eş hastanede yapılan testlerin peşi sıra ifadesinin alınması üstüne Burdur İl jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Burada ifadesi alınan avrat ifadesinde ” Kendisinin üç çocuğunun elan olduğunu, bu çocuğun bile kocasından olduğunu söyledi. Bebeği biricik başına doğurduğunu, kocasından korktuğu amacıyla çocuğu komşularının kapısının önüne bıraktığını, onların bebeğe ehil çıkacaklarını düşündüğü için bunu yaptığını beyan etti.”

Burdur merkeze merbut Karacaören köyünde Mehmet Mustafa Taşlıoğlu, sabahleyin evden çıktığında kapının uğrunda kundakta nesil büyü bile düşmemiş bebekle karşılaştı. Bebeği kolaylıkla hatır alıp sobayı yakarak ısıtmaya çalışan Taşlıoğlu, durumu karye muhtarına bildirdi. Bebek, muhtarın güllabi ve 112 Ivedi Servis ekiplerine vukuf vermesinin ardından köye gelen 112 ekibi yoluyla Burdur Mehabet Hastanesine götürüldü. Antipatik havada 7 saat dışarıda kalan ve solunum sıkıntısı tüvana bebek, yapılan geçmiş kontrollerin arkası sıra Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gönderme edildi.

Bebeği bulan Mehmet Mustafa Taşlıoğlu, “Şeb saat 03.00 sıralarında başlık tıkırtısı oldu. Biz korktuğumuzdan çıkıp bakmadık. Sabah saat 10 civarında tavukları yetiştirmek üzere dışarıya çıktığımızda kapının önünde bebeği gördüm. Hanımıma seslendim. O alelacele gelip içeriye aldı bebeği. Sobayı yakıp ısınmasını sağladık. Daha sonradan muhtara haber verdik. Kocabaşı birlikte jandarmaya ve 112’ye bilgelik vermiş. Ambulans ve uyanık geldi bebeği alıp götürdüler. Sabahleyin kalktığımızda bala ağlama sesi geliyordu, öyle fark ettik” dedi.

Gülay Taşlıoğlu ise, “Eşim kapıyı açınca ‘Süt Kuzusu var burada’ dedi. Ben dahi inanmadım, ‘Ne bebeği olur burada?’ dedim. Sonradan kucaklayıp derun aldı bebeği; ben dahi ajur buldum içeriden, sunturlu sardım bebeği. Sobanın yanına koyduk bebeği, sonra selen verdik. Neymiş ormanda zade kabilinden yüzünde odun kırıntıları, arazi vardı. Bebek çok üşümüştü, ayakları morarmıştı. Alışılagelen giysi giydirmişler amma ayağında bire bir öz yoktu” diyerek konuştu.

Süleyman Demirel Üniversitesi eskimemiş doğan kısık bakımında tedavi altına alınarak tedavisine devam eden bebeğin umumi durumu ile ait açıklamalarda kâin Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Yavru Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Dokunaklı bebeğin esbak Burdur Kerem Hastanesi’nden 112 Acil Servis ambulansıyla getirildiğini belirterek, “Bebeğin geldiğinde solunum sıkıntısı vardı. Süt Kuzusu solunum cihazına merbut, çağa dışarıda kaldığı amacıyla üşümüş. Üzeri sıcaklığı birlikte bağan tıpkı şekilde onunda tedavisi devam etmekte. Daha bebeğin nazik durumu bitmeme ediyor. Bebeğin, üzeri ağırlığı 3 bin 200 boyu birlikte 50 santimetre civarında ama esas sağlık sorunu düzene girmiş değil” şeklinde konuştu.

Ağırbaşlı bebeğin ivedili adına tehlikeli bakım ünitesine yatırıldıktan sonradan başdoktorluk vasıtasıyla Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğüne vukuf verildiğini belirtti. Kurnaz ekipleri vasıtasıyla olayla ilişik anket devam ediyor.

Share: