Karabük’te 38 Bin 900 Dikme Toprakla Buluştu

TUNAKAN YILDIRIM

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Türkiye Yüzyılı’na Zaman Projesi’ kapsamında, Karabük diyar genelinde 38 bin 900 rekiz toprakla buluştu.

‘Türkiye Yüzyılı’na Nefes Projesi’ kapsamında, Karabük’te Saitler köyünde zaman amut dikim etkinliği ve tıbbi hoş kokulu bitkiler bahçesi açılışı yapıldı. 12 dekar alanda 800 skor biberiye, 2 bin 640 adet dağ çayı, 4 bin 400 skor lavanta, 5 bin 60 nüsha kekik kalkışmak üzere toplam 12 bin 900 nüsha bitki dikimi yapıldı. Ayrıca Karabük’ün ilçeleri Eskipazar’dahi 17 bin 500, Safranbolu’üstelik 3 bin, Eflani’de bin, Ovacık’ta 4 bin, Yenice’de 500 girmek amacıyla toplanmış 38 bin 900 dikme toprakla buluştu.

Saitler köyündeki tıbbi ve aromatik nebatat bahçesi açılışına, Karabük Valisi Fuat Gürel, Zonguldak Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Bulak, Karabük Itimat Müdürü Paha Yırtar, Karabük Kurnaz Komutanı Acayip Sim, İl Umumi Meclis Başkanı Ahmet Sözen, siyasal parti, toplum örgütü, boşluk, STK temsilcileri ve orman müdürlüğü personelleri katıldı.

Programın açılışında konuşan Zonguldak Orman Havza Müdür Yardımcısı Mehmet Pınar, “Zaman 81 ilde planlı etkinlikler ile kutlanan milli ağaçlandırma haset zımnında ‘Türkiye Yüzyılı’na çağ, geleceğe çağ’ sloganı ile Karabük il merkezi olarak dikme dikim etkinliği gerçekleştiriyoruz. Karabük ilinde, 12 dekarlık alanda 12 bin 900 skor tıbbi aromatik bitki ve memleket genelinde 38 bin 900 fidanı toprakla buluşturacağız” dedi.

“KÂIN AĞAÇLARIMIZI KORUMALIYIZ”

Akıbet biraz senedir bu tür etkinliklerle amut dikimi yapıldığını tamlayan Karabük Valisi Fuat Gürel ise şunları söyledi:

“Karabük ili kendisine, tabii yüzdelik 71’i ormanlarla kaplı olunca ‘bu kadar ağacın süresince ağaç dikmeye lüzum var mı’ diyerek düşünebilirsiniz. Ama hep anlatılır; Timur Anadolu’ya geldiğinde, Ankara içerisinde fillerini ağaçların altında sakladığı söylenir. Esasta bakılmadığı ahit ağaçların da bire bir bölüm bitebileceğini cümle agâh. Mevcut ağaçlarımızın, ormanlarımızın korunması, geliştirilmesi, ekonomiye katkıda bulunması ve sürdürülebilir şekilde ekonomiye kazandırılması gerekir.”

Konuşmaların arkası sıra tıbbi ve aromatik nebatat bahçesi açılışı yapıldı. Tören Düzeni üyeleri henüz bilahare fidan dikti.

Share: