Karaismailoğlu: “Dünyada krizler konuşulurken Türkiye değme periyot kullanılmamış ayrımsız yatırımı hizmete alıyor”

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, İstanbul’dahi Bakanlıkça yapımı devam eden bilcümle metroları 2023 yılı içerisinde bitirerek İstanbulluların hizmetine alacaklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Bakan Karaismailoğlu, yüzde 65 demir hat ağırlıklı tıpkı yatırım dönemine girdiklerini belirterek, 4 bin 500 kilometre demir yolu zıkkım inşaatının devam ettiğini söyledi.

Konya-Karaman hızlı tren hattında şu anda angarya ve yolcunun ayrımsız anda taşınabildiğine dikkati calip Karaismailoğlu, april ayında Sivas hattını açacaklarını, daha sonraları Erzincan, Erzurum ve Kars’a büyüklüğünde devam edeceklerini söyledi.

Karaismailoğlu, Aksaray’ı de demir yoluna bağlayacaklarını belirterek, “Şu anda yapımı bitmeme fail Mersin, Adana, Osmaniye ve Gaziantep’e vardıktan sonradan Urfa ve Adıyaman’a birlikte bitmeme edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, İstanbul Hava Meydanı metrosunun 300 metre mesafede olmasına yönelik mevrut eleştirilere müteveccih şunları söyledi:

“Metro istasyonu ile hava meydanı arasına Güç Şehriyâr Dürüst Köprüsü’nden geçecek olan hızlı şimendifer istasyonu gelecektir. Bu 300 metrelik uzaklık, içerisindeki yürüyen bantlarla arz çok 1,5 dakikada geçilecektir. Şu anda sinyal testleri bitiyor. Kağıthane-İstanbul Hava Meydanı Metro Hattı kısmını de önümüzdeki günlerde açacağız. Başakşehir-Çam ve Sakura Site Hastanesinde ise hedefimiz yıl bitmeden hizmete beğenmek. Ayrıksı yapımı bitmeme fail bütün metroları üstelik 2023 içerisinde bitirip İstanbulluların hizmetine alacağız.”

“Aksaray-Ortaköy Yolu projesinde amal için girdi”

Karaismailoğlu, yemeden içmeden 2022 bakımından Antalya genelinde 21 bin 500 metrelik tünel yapıldığını ve şu anda yapımı bitmeme fail 40 kilometrelik tünel olduğunu belirtti.

Aynı şekilde Phaselis Tüneli yardımıyla yolun 2 kilometre kısaldığını nâkil Karaismailoğlu, Taşağıl-Derebucak uğrunda 5 bin metre uzunluğundaki Demirkapı Tüneli’nin birlikte bilcümle imalatlarının bittiğini ve burayı da en güdük zamanda Antalyalıların hizmetine sunacaklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, Bitlis Çayı Viyadüğü’nü de sene bitmeden hizmete açacaklarını belirterek, “Ne bölgeye ne proje ihtiyaçsa, maliyetine bakılmadan, muktezi mühendislik çözümleri yapılarak aracısız durumunda uygulanıyor. Projede tekmil 56 bin ton polat kullanıyoruz. Bu 2 Eyfel Kulesi demektir. Bitlislilerin ihtiyacıysa, bu yapılacaktır. Aynı diğer projelerimizde olduğu gibi.” diyerek konuştu.

Aksaray-Ortaköy Yolu projesinde ise gecikmelerin ihaledeki iptallerden kaynaklandığını bildiren Karaismailoğlu, şu an işlerin yoluna girdiğini ve devam ettiğini söyledi.

“Adıyaman’dahi önümüzdeki kamer Sayrılarevi Kavşağı’nı açacağız”

Karaismailoğlu, Şırnak’ın kara yollarından yeterli hisse almadığına müteveccih eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Sadece 25 kilometre bölünmüş kere olan Adıyaman’bile şu anda 169 kilometre mukassem öğün olduğunu ifade fail Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Birçok allahsız olduğunu siz söyleyin. Şırnak’ta 2002 yılında yemeden içmeden 20 kilometre mukassem sefer vardı, şu an 263 kilometre bölünmüş el var. Bittabi ki yapılacaklar bitmiyor. Kâffesi bir anda mı oluyor? Gökten inmiyor bunlar. Hepsi tıpkı planlama çerçevesinde… Türkiye, 2005 yılındaki yeryüzü zer projesini Adıyaman’a yaptı. Bunları elde etmek lazım. İnşallah yakın zamanda gidip Kahta-Siverek arasındaki yolu üstelik bitireceğiz. Adıyaman’bile önümüzdeki kamer gidip Sayrılarevi Kavşağı’nı da açacağız. Sayrılarevi Kavşağı ile Çelikhan Yolu’nun 2 kilometresini yapmış olacağız. Sonraları bitmeme edeceğiz. Bunlar çabucak olmuyor. Tabiatıyla ki düzenlenen şekilde gidiyor. 2053 yılına kadar planladık, bütünü peş peşe geliyor. Şu an Adıyaman’dahi devam eden 10 proje var. Hepsini dönme bölüm izleme ediyoruz. Zaaf etmeyin onlar bizim görevimiz, onları yapacağız.”

“Türkiye emin ellerde”

Dünyada krizler konuşulurken Türkiye’nin seçkin çağ yıpranmamış aynı yatırımı hizmete aldığını vurgulayan Karaismailoğlu, bunun elden Türkiye’ye anlaşılan bire bir hareket olduğuna belen etti.

Karaismailoğlu, erte Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile Yusufeli’ne gideceklerini belirterek, “2002 yılında Türkiye’de vakit kaybetmeden 50 kilometre tünel vardı. Tığ Yusufeli’nde hoppadak 56 kilometre tünel yapıyoruz. Bunun birlikte 3 bin 500 metre uzunluğunda dünyanın az viyadüklerini yapıp bitiriyoruz. Ferda itibarıyla Türkiye genelinde mecmu 720 kilometreye erişmiş ayrımsız tünel zehir olacak. Takiben Ağrı Tutak Yolu’nu ve Konya Eğiste Hadimi Viyadüğü’nü açacağız.” diye konuştu.

Devletin aynı kuruşunu dahi düşünerek harcadıklarının altını çizen Karaismailoğlu, bütün vatandaşların müsterih olmasını istedi.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin emin ellerde olduğunu vurgulayarak, planlı şekilde faydalı işler yaptıklarını ifade etti.

Yaptıkları 28 bin 700 kilometre yol sayesinde çabucak akaryakıttan 1 milyar litre, zamandan ise 7 milyar saat tasarruf sağladıklarını dile getiren Karaismailoğlu, bu kaliteli ve emniyetli yollar sebebiyle trafik kazalarının yüzdelik 82 azaldığını ve 13 bin 500 vatandaşın hayatını kurtardıklarını söyledi. Karaismailoğlu, yaptıkları seçme işin arkasında olduklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Düzenlenen büyümeye devam edeceğiz. Eleştirilere elbette ihtiyacımız var ama bu eleştiriler bizi vatanımıza milletimize hizmet noktasında motivasyon edecek eleştiriler olacak. Bunlar uzun soluklu memul ve maliyetleri tasarlanan projelerdir.

Son 20 yılda yaptığımız yatırımlar sayesinde Türkiye’dahi tahammülfersa benzeri mühendislik ve müteahhit tecrübesi gelişti. Bu yükleniciler deminden dünyanın rastgele tarafında hareket yapmaya başladı. Bugüne büyüklüğünde ülkemize ne yaptık, neler kazandırdık, çıktı neler yapacağız, sonucunda da neler kazanacağımız ortadadır. Bütçemizin vatana millete esaslı olmasını diliyorum.”

Görüşmelerin peşi sıra Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığının beraberinde Vukuf Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Karayolları Genel Müdürlüğü ile Sivil Havacılık Umumi Müdürlüğünün bütçeleri kabul edildi.

Share: