Karaman’da hastanın mesanesinden 1 kilo 50 gram taş artık

Hastaneye başvuran hastanın mesanesinden 1 kilo taş çıktı

Karaman’da lüzum yanması şikayeti ile hastaneye temel buran benzeri hastanın mesanesinden ameliyatla portakal kadar 1 kilo taş çıktı

Doç. Dr. Güven Erbay:

“Türkiye sınırların da şimdiye büyüklüğünde mesaneden çıkarılan en şişman taş olduğunu düşünmekteyiz”

KARAMAN – Karaman’üstelik idrar yanma şikayeti ile hastaneye başvuran bir hastanın mesanesinden portakal kadar 1 kilogram taş imdi.

Karaman’da eğleşme eden 27 yaşındaki Hazar Nasip isimli hasta idrar yanması şikayeti ile Karaman Terbiye ve Araştırma Hastanesine başvurdu. Çekilen röntgeninde hastanın mesanesinde 2 adet büyük çapta taş tespit edildi. Doç. Dr. Atılganlık Erbay ve Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Kocaman yoluyla yapılan cerrahi operasyonla hastanın mesanesindeki 2 taş liyakatli aynı şekilde makbuz.

“Türkiye sınırların üstelik şimdiye kadar mesaneden çıkarılan yer büyük taş olduğunu düşünmekteyiz”

Liyakatli sabık ameliyatla ilgilendiren değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Çekinmezlik Erbay, “Hastanemize idrarda yanma şikayeti ile başvurdu. Yapılan araştırma ve görüntüleme sonucunda mesanesinde devasa aynı taş olduğu gördük. Bunun üzerine işler kararı aldık ve kemiksiz ameliyatla bu taşı aldık. Normalde idrar torbası taşı yaşlı hastalarda ve prostatı olanlarda oluşur. Tüvana yaştakilerde kip beklediğimiz ayrımsız kapsam değildir. Muvaffakiyetli güzeşte ameliyatın böylece hastamızın mesanesinden 15 ve 5 santimetre boyutunda 2 pare taş çıkardık. Hastamız sağlığı gayet ongun durumdadır. Şuana büyüklüğünde bildik ve bizimde bildiğimiz kadarıyla benzeri hastadan çıkarılan taş bin 900 gram ağırlığındaydı. Bizim çıkardığımız 2 taşın ağırlığını ölçtüğümüz birlikte bin 50 gram geldi. Bizim bildiğimiz amacıyla bu çıkarılan taşın Türkiye sınırların da şimdiye kadar mesaneden çıkarılan genişlik balaban taş olduğunu düşünmekteyiz” dedi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaman Terbiye ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Dr. Akademisyen Ahmet Yılmaz birlikte “Hastanemiz bu kök ameliyatları etme imkanına ve ustalık donanıma ehil. daha çok da bu tür ameliyatları gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bu ameliyatı gerçekleştiren hocalarımıza, emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum ve bütün hastalarımıza ivedi şifalar diliyorum” dedi.Share: