Karı doktorların kurduğu tekstil atölyesinin geliri öğrencilere burs oluyor

Kadın Hekimler Eğitime Bindi Vakfı (KAHEV) vasıtasıyla azamet desteğiyle kurulan yapı atölyesinden elde edilen dirimsel, az gelirli öğrencilere burs oluyor.

İhtiyaç sahibi öğrencilere burs çıkarmak üzere 2018’de kurulan KAHEV marifetiyle, 3 ay ilk ihtişam desteğiyle nesiç atölyesi oluşturuldu.

Burs sunulan mektepli sayısını tasarruf etmek için kurulan atölyede, hekim ve sağlık çalışanları üzere göğüslük ve merkez ile hediyelik bez çanta, bürgü, yastık kılıfı ve baskılı tişört üzere ürünler yapılıyor.

Batman Terbiye Araştırı Hastanesinde vazifeli Dr. Bent Başer, AA muhabirine, başkanlığını yaptığı tıngır tarafından 2022-2023 terbiye tedris dönemi üzere 1771 öğrenciye 900’er liralık burs verdiklerini, 2022 yılı içerisinde 40 okula üstelik 1 milyon 327 bin 987 teklik destek sağladıklarını söyledi.

Her okula robotik kodlama laboratuvarı projesi kapsamında, 2 yılda 34 şehirde 34 laboratuvar kurduklarını aktaran Başer, hem mektepli sayısını bırakmak hem birlikte burs çalışmasında sürekliliği bulmak amacıyla atölyeyi oluşturduklarını belirtti.

Atölyede 6 kişiye istihdam sağlandığı anlatan Başer, boş vakitlerinde atölyeye gelen eş doktorların modellerin oluşturulması ve nitelik arama konularında atölye çalışanlarına bindi olduğunu dile getirdi.

Hedeflerinin 500 öğrenciye henüz burs isnat etmek olduğunu rapor eden Başer, Türkiye’nin ciharıyek beraberinde üyelerinin günlük kullandıkları göğüslük, biçim ve andaç kabil eşyaları KAHEV üzerinden alarak vakfa ulama temin etmek istediğini aktardı. Başer, “Bu konuda kâm çok çok olunca istihsal yapmaya karar verdik. Zira bağışlar olmasa üstelik vakfın öğrencilere burs verir halde olmasını istedik. Onun amacıyla üretimde bile yerinin olması gerektiğini düşündük.” ifadelerini kullandı.

“İlmek erişmek eğitim” sloganıyla hayata geçirdikleri atölyeyi kurarken devletin mütenevvi heveslendirme ve desteklerinden faydalandıklarını kaydeden Başer, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buradan gelen sağlık, akıbet kuruşuna kadar maddi gücü gani sıfır öğrencilerimize eğitim bilimi bursu namına veriliyor, devlet okullarımızda yaptığımız kütüphanelerde, atölyelerde, robotik kodlama sınıflarında kullanılıyor. Atölyede, doktor ve sağlık çalışanlarının ihtiyacı olan göğüslük ve formalar kadar ürünlerin yanı sıra her tür oluşum ürününü dikebilme kapasitesi bulunuyor. Çeşitli siparişler alıyoruz. Üretimimiz devam ediyor.”

Share: