Karışık hayvanlarına peyk vericili takip

TARIM ve Orman Bakanlığı Tabiat Himaye ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce (DKMP) nesli zılgıt altındaki çandır hayvanlarının korunmasına yönelik eylem planı kapsamında; melez koyunu, ceylan, alageyik, çandır keçisi, turna, tepeli tarla kuşu pelikan, şah kartal, bozkır kartalı kabil türlere peyk vericisi takıldı. Bu yöntemle, yaban hayvanlarının dirim alanları, göç yolları, üreme alanları belirlenip, korunacak.

DKMP, karışık hayatında nesli tehdit yahut risk altında olan efsanevi türlerinin korunmalarına müteveccih eylem planı hazırladı. 100 asıl üzere hazırlanan tasrif kapsamında nesli tehlike altındaki; aşılanmamış koyunu, ahu, alageyik, yaban keçisi, turna, tepeli kaşıkçı kuşu, şah kartal, step kartalına peyk vericisi takıldı. Vericilerle gerçekleştirilen izleme ile çandır hayvanlarının hayat alanları, göç yolları, üreme alanları belirlenerek, himaye çalışması yapılıyor. Zılgıt altındaki türlerin korunmasına müteveccih yapılan çalışmada, eke veriler elde edildi.

TURNALAR, TÖDÜRGE VE KIZILIRMAK’TA ÜRÜYORUydu vericilerle genişlik ağır izlenen türlerin başında turna kuşu bulunuyor. Dal kısımlarına takılan donör ile izlem edilen turnalar amacıyla Sivas’ın şanlı üreme alanları arasında olduğu belirlendi. Sivas’taki Tödürge Gölü ve Kızılırmak havzasının, turna kuşları için tenasül alanlarının sunma koca habitatlardan birisi olduğu tespit edildi. Bunun üstüne bu alanların melez hayatı ihya sahası car edilmesi için faaliyet başlatıldı.ŞAH KARTAL, BOLU-ÇANKIRI ARASINDAYine verici ile strateji edilen şah kartalın Rum popülasyonunun bugüne kadar kafile etmediği; ancak bakir doğan yavrularının kendilerine makul aynı yaşam alanı keşfetmek üzere iri alanları taradığı belirlendi. Kendilerine makul yaşam alanı bulmakta zorlandıkları, genel kendisine Bolu- Çankırı arasındaki orman açıklıklarında üredikleri tespit edildi. 2022 kışında güçsüz halde bulunup rehabilitasyon sürecinden sonra donör takılarak doğaya bırakılan şah kartalın ise Dağıstan’a gittiği ve elan oradan ayrılmadığı belirleme edildi.BOZKIR KARTALI ÇAD’A GİTTİYine donör ile takip edilen step kartalının ise popülasyon büyüklüğü kendisine çok daha kritik aynı durumda olduğu belirlendi. Şah kartalın tersine Türkiye’deki step kartalının muhacir bire bir popülasyon olduğu, kışın Çad ve Kamerun arasında tıpkı bölgeye göç ettiği vericiler ile belirlendi. 2022’de takılan verici ile takibe alınan step kartalının, ağustos böylecene göçüne başladığı, sonuç güncellemelere göre şu anda Çad’de bulunduğu saptandı.Öte yandan bu yıl Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki Nurhak Dağı’nda 50 bin hektarlık alandaki sahaya baştan yerleştirilmesi yapılan 28 aşılanmamış koyunu arasından 3’üne donör takıldı. Yeniden Şanlıurfa’de doğaya salınan 2 ceylana bile donör yerleştirildi. 2 ahu, şu anda 30 ceylanın bulunduğu takım ortamında meydan alırken strateji çalışmaları sürüyor.

Share: