Karnaval tadında festival! Niğde Elma Festivali mülevven görüntülere fon oldu

Devir süresince birçok uygarlığa ev sahibi yapmış olan Niğde,”2. Hasat Günleri Elma Festivali” kapsamında iri şenliğe fon oldu. Birçok etkinliğin gerçekleştiği festivale siyasa dünyasından cesim adlar katıldı. Basın çalışanları, 130 şefin katıldığı aktiflik adlı şarkıcı Kıraç’ın konseriyle devam etti.

600 BİN TON ÜRETİMLE TÜRKİYE’DE İKİNCİ

Niğde Vali Mustafa Belletici, Niğde’nin bir nice üründe Türkiye’üstelik geçmiş sıralarda düzlük aldığını söyledi. Hasat Günleri adı altında rastgele sene kentin bellik ürünlerini tanıtmayı amaçladıklarını tamlayan Çalıştırıcı, “Geçtiğimiz yıl kumpir festivali yapıldı ego yoktum, haddinden fazla iyicene eski. Bu sene birlikte gene Türkiye’üstelik ongun itibarıyla geçmiş sırada kayran düzlük yaklaşık 600 bin ton üretimle ikinci sırada olan elmamızı, gerek ev zarfında gerekse dar dışında adalet ettiği seviyeye ulaşması üzere bu festivali düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“FESTİVAL ANANE HALİNE GELECEK”

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir birlikte 1980’li yıllara kadar elma festivallerinin düzenlendiğini fakat sonraları bırakıldığını tabir etti. daha çok bu festivali anadan görme hale getireceklerini vurgulayan Özdemir, “Niğde amacıyla elma çok balaban. Niğdemizin bir nice ürünü var. Geçen yıl kumpir festivali yapmıştık. Zaman da tekrar hasat günlerinde elma festivalini gerçekleştiriyoruz. Mail bir tarihte gastronomi ile müntesip ayrı festivallerimiz birlikte ati. Zira Niğde aşağılık haddinden fazla varlıklı tıpkısı tarihe eş” dedi.

HALKA GÖRSEL ZIYAFET YAŞATTILAR

Konuşmaların arkası sıra protokol üyeleri, kurdele kesilerek festivalin açılışını yaptı ve festival alanını gezdi. Açıkgöz Genel Komutanlığı Havacılık Başkanlığı “üzüm salkımı” gösterisi ve Kurnaz Genel Komutanlığı Mehteran Birliğinin söylediği marşlar, vatandaşlardan şişman gusto topladı.

HALKA 20 TITREM ELMA DAĞITILDI

Festival kapsamında, vatandaşlara ücretsiz 20 titrem elma dağıtıldı, kurulan yaklaşık 70 stantta esnaf, sivil toplum kuruluşları, kadın kooperatifleri, kadın girişimciler, gezmen satıcılar ve lokal sokak lezzetleri meydan aldı.

İşte festivalden renkli görüntüler;

Share: