Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu Açıklaması

Kastamonu’bile meydana gelen dağ yağışla ait yapılan çalışmalarla ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şehremini Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar okkalı benzeri boyutta yağışın olacağı yönünde bile doğru su çok fazla hikmet sahibi üstelik değildik ama Cenabıhak’tan bizler, kesim kendisine bu soy afetlerin haddinden fazla aşkın aşina olunca daim teyakkuz halindeyiz. Zımnında çabucacık engelleme ettik” dedi.

Kastamonu’de geçmiş periyot canlı olan bora yağış, dağ sıkıntı ve kırcı yağışı cihetiyle 400’den fazla bodrum ve methal katlarda kâin işyerlerini, evleri ve sınırlanmış otoparklar ile depoları su bastı. Başat sularının tahliyesi tamamlanırken, aile ve işyerleri ile park yeri ve depolar başta tutmak için şehrin muhtelif noktalarında saflık çalışmaları devam ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, aynı yandan sililik çalışmalarını sürdürürken değişik yandan birlikte hasar gören yerlerde hizmet ve tamir çalışmalarını bitmeme ettiriyor.

Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Kıyamet ve Müstacel Kapsam Müdürlüğü (AFAD) ekipleriyle alay malay hasar tayin çalışmalarına bile başladı. Hasar tayin çalışmalarının tamamlanmasıyla gelişigüzel Kastamonu’nun afet bölgesine alınarak selden engel gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında say yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ait çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz eski akşam ezanı çokça bunaltıcı bir yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde üstelik 400’ün üstünde ihbar aldık. Çokça alçak oranda evleri ve işyerlerini su basmaları oldu. Şu anda vukuf aktardığımız dideban dün akşam saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, çabucak Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin arkası sıra Aşirefendi Han’ı vardı, ora dahi hâkim sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem de Aşirefendi Han’ın birlikte, çokça kırıcı sayıda aile ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla birlikte hem ilçelerimizden hem de mekân illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe mevrut araçlarla alay malay bizler kolaylıkla suların tahliyesine başladık. Alelhusus Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden bindi geldi. AFAD Başkanımız Yunus Satma aradı, AFAD ekipman gönderdi” dedi.

“Bu denli yağıştan açıkçası bilgimiz olmadı”

Yağışlardan bilgi sahibi olamadıklarını belirten Komutan Vidinlioğlu, “Bizlerin başlangıçta hazırlığı vardı, ekiplerimiz sonsuz uyanıklık halinde. Elbette kim bu büyüklüğünde ağır benzeri boyutta yağışın olacağı yönünde üstelik zaten çokça aşkın bilgelik sahibi birlikte değildik amma Tanrı’tan bizler, bölge adına bu cins afetlerin çok fazla bildik olunca sürekli uyanıklık halindeyiz. Nedeniyle çarçabuk engelleme ettik. Bende ekiplerimizin başında geç saatlere büyüklüğünde bulundum. Bir Lahzada hızla seçkin tarafta temizliklerimizi yaptık, iki kesim yolumuzda inkıraz oldu. Suyun et kafalı taşması oldu. Hele Kastamonu üzere çukurda kalan illerimiz ortasından öz yatağı geçtiği için derede yükselen su düzeyi cihetiyle suyun geriye akla yatkın basıncına sebebiyet veriyor yani suyu ferasetsiz püskürtmüş oluyor. Bu da çok kırıcı şekilde akarsu başkanlarına sebebiyet veriyor” diye niteleyerek konuştu.

“Kastamonu’nun kıyamet bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’dahi suyun bastığı sülale, hisse senedi yeri, otopark ve depo kabil alanlarda tahliye edilecek suyun kalmadığını tabir fail Başkan Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde boşaltma edilecek su kalmadı. Ara Sıra bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların saffet çalışmalarını sürdürüyoruz. Ego, yaşadığımız bu büyük afette, selde bizlere desteğe mevrut bütün herkese ve belediye başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hem Genel Merkezimizden hem birlikte bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine muktezi bilgileri verdik. Haddinden Fazla şükür şu anda seçkin mesele yaşamıyoruz. bu arada kırıcı manada maddesel hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve iş yerlerimizde hasarlar var. Bununla ilgili arkadaşlarımız şu anda hasar belirleme çalışmalarına bitmeme ediyorlar. Şu anda hasara müteveccih misil ikna etmek haddinden fazla doğru imkânsız amma hasar tespitinden sonraları bu konuda zaruri izah ve bilgilendirmeyi da yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek kıyamet bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, hangi kadar destek alabiliriz bunların hepsi ilerleyen günlerde daha netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa göre yapılmış altyapı ile 125 bin nüfusa hizmet vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun teferruatlı zamandır bu kadar bir yağmur almadığını nâkil Başbuğ Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’birlikte ayrıntılı zamandır burada iskân olduğum amacıyla biliyorum bu derece başat felaketi merkezde olmamıştı. Allah beterinden saklasın. Bu bize benzeri işarettir. Bakir normallere bakarak tedbirlerimizi almakta kâr var. Şehrimizin en mehabetli problemlerinden bir tanesi olan atıksu tasfiye tesisini hallettik, ancak içmece suyu ve alt çatı ile ilgili altyapımız 3 yıldan aşkın oldu, Mekân ve Şehircilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden dolayı Avrupa Birliği fonlarının durdurulması cihetiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile uygun altyapı çalışması çokta olanaklı olmadı. Dolayısıyla şehrin 50 bin nüfusuna bakarak işlenmiş altyapı ile şu anda 125 bin nüfuslu kalıp ilçeye bakım aldığını düşünürsek filhakika bu altyapıyla ilişkin meydan vadi bu minval teessürat vermesi haddinden fazla tabii. Çünkü borularımız sakat, içme suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, sakil kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ilgili borazan çaplarımız aşağılık geliyor. Şehrin ortasından geçen dere yatağında suyun seviyesinin oranla yükselmesiyle çaya akan suyun gine geri gelmesi zımnında akarsu baskınları yaşandı. Bununla ilgilendiren yine bire bir düzentileme yapacağız. Bu derece şişman dominant felaketlerinin artık yıpranmamış normaller içerisinde olduğunu düşünürsek muhakkak ve muhakkak bakir normallere göre bundan sonrasını tasarım etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar belirleme çalışmalarımızda çokça iri hasarlarımız sokak. Çıkan hasarlarımız olunca bile AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede bildirme gelişmemiş sürede vatandaşlarımızın zararlarını sıralama ika yönünde adımlar atarız. Tüm Kastamonu’ya geçmiş olsun, Allah beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı. – KASTAMONU

Share: