Kastamonu haberleri… TOKİ’nin lansman tırı Kastamonu’da: Mevhum soy gözlüğüyle Türkiye’nin bildirme büyük içtimai basamak projesini incelediler

Türkiye’nin sunma balaban sosyal konut projesini takdim etmek üzere Kastamonu’ya gelen “İlk Evim, İlk İş Yerim, İlk Arsam” lansman tırını mülakat eden vatandaşlar, proje üzerine bilgi alarak, sanal asıl gözlüğü ile evleri inceledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan marifetiyle açıklanan ve Cumhuriyet Altını tarihinin en nazik içtimai basamak projesi kendisine hayata geçirilen proje çerçevesinde hazırlanan tanıtım tırı Kastamonu’yu mülakat etti. Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı himayesinde Dolgun Basamak İdaresi (TOKİ) tarafından hazırlanan tırı konuşma eden vatandaşlar, proje üzerine yetkililerden vukuf alıp, sanal hamur gözlüğü ile yapılacak evleri gezme fırsatı buldu.

Cumhuriyet Meydanı’nda konuşlanan lansman tırını vatandaşların birlikte, Kastamonu Valisi Avni Şarap, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ve ülke protokolü musahabe etti. Vatandaşlara bilgelik veren yetkililer, Kastamonu’bile bin 118 toplumsal ev, bin 750 bölük arsası ve 100 gelişim yeri konfirmasyon edileceğini ve yapım çalışmalarının yakın zamanda başlayacağını söyledi.

“250 bin bölük, 10 bin gelişim yeri ve 1 milyon de hane arsası üretimi hedefleniyor”

Tanıtım tırında yetkililerden vukuf alan Vali Avni Şarap, “Bu çerçevede ‘İlk Evim İlk İş Yerim İlk Arsam’ projesinde 250 bin bölük, 10 bin gelişim yeri ve 1 milyon de basamak arsası üretimi hedefleniyor. Bu çerçevede Türkiye çapında yapılan çalışmalar sonucunda illere göre, ilçelere bakarak hazırlıklarını bitiren bölgelerde yapılacak içtimai konutların ve üretilecek arsaların rakamları bile paylaşıldı. Kastamonu’bile bin 118 basamak, bin 750 göz arsası, 100 adet birlikte hareket yeri arsasını önceki etapta vatandaşlarımıza sunulacak. 2023-2028 ve daha sonrasında da bu rakamların daha yüksek rakamlara arttırılması noktasında lüzumlu izahat yapıldı. Bu çerçevede biz bile Kastamonu ilinde ve ilçelerinde vatandaşımıza sunacağımız arsaların, hem konutta hem da aksiyon yerinde arttırılması noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu proje vatandaşla paylaşıldıktan sonradan hem Sayın Cumhurbaşkanımız hem dahi Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız tarafından çokça faziletli seviyede katılımın olduğu kamuoyuyla paylaşıldı. Bu konuda vatandaşlarımızın kafalarında ayrımsız mızıka soru işaretleri olduğu cins. Bununla müteallik de ilimizin zaman çokça büyük misafirleri var. Bakanlığımızın hazırladığı cümbüşlü tır güçlükle turu çerçevesinde zaman ilimize geldi. Bu çerçevede vatandaşlarımız kafalarındaki soruların cevaplarını bu tırda bulacaklar. Doğruları kaynağından öğrenecekler. Biz dahi bu komütatör ile bu nazik projeyi vatandaşlarımıza tıpkı kere daha duyuracağız” dedi.

“Bizim geleneğimizde ‘dünyada mekan, ahirette iman’ derler”

Kastamonu Belediye Reisi Galip Vidinlioğlu ise projenin önemine değinerek, “Cumhuriyet tarihinin sunma balaban içtimai göz projesi. Bizim elhak geleneğimizde ‘dünyada mekan, ahirette iman’ derler. Dolasıyla geliri belli seviyede olan vatandaşlarımızı sülale sahibi düzenlemek, gelişim yeri sahibi beğenmek, yer sahibi düzenlemek için bu anlamda tıpkısı emek başlatıldı. Emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum. Bu çerçevede birlikte vatandaşlarımızı bilgilendirmek için tırımızı bilgilendirmek üzere. Bu konuda henüz önceki dahi vukuf kirliliğine sebep olabilecek izahat oldu. Bu konuda vatandaşlarımıza henüz etraflı brifing ayırmak üzere tırımız ilimizi müzakere etti. Kendilerine teşekkürname ediyorum. İnşallah vatandaşlarımız bu imkandan faydalanacaklar” diye niteleyerek konuştu.

“Bin 118 konutun nesir faaliyetleri bildirme güdük sürede başlayacak”

TOKİ Aplikasyon Uzmanı Mustafa Oğuz Orion, “Şu anda model Örencik bölgesinde 602 konutun çalışmaları bitmeme ediyor. Antrparantez merkezde 400 hane kalkışmak için bin 118 konutun düz yazı faaliyetleri yer güdük sürede başlayacak. Bununla ilgilendiren arsa ve işyeri çalışmalarıyla ilişik Çevre, Kentçilik İl Müdürlüğümüzden yerler realizasyon edildi. Bununla ilişik projeler devam ediyor. Projelerin bitmesinden sonradan tezce ihaleye çıkılıp, imalata başlanılacaktır” şeklinde konuştu. – KASTAMONU

Share: