KASTAMONU – TBMM Başkanı Şentop Kastamonu Üniversitesinin akademik yıl açılışında konuştu (2)

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Jeostratejimiz bize imkanlar sunuyor. Bizim bunu imkana, fırsata dönüştürmemiz, Türkiye’yi bölgesinde dünyada enerjik ayrımsız mevki haline getirmemiz gerekiyor. Bu savaşım hoppadak siyasetin mücadelesi değil. Hocalarımızın, öğrencilerimizin, gelişim dünyamızın, hepimizin kuma tıpkı mücadelesidir. ” dedi.

Kastamonu Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı açılış töreninde mütekellim Şentop, yeni yetişek talim yılının yekpare öğrencilere hoş olması temennisinde bulundu.

Kastamonu’nun Mili Mücadele’nin kilit şehirlerinden biri olduğunu vurgulayan Şentop, İstiklal Yolu’nun buradan başladığını hatırlattı.

Üniversitelerin Türkiye’dahi kuruldukları, geliştikleri tarihten bu yana çokça şanlı tıpkısı noktaya geldiğini söyleyen Şentop, özellikle akıbet 20 yılda üniversite sayısında kırıcı artım olduğuna meni etti.

Şentop, “Şu dakika itibarıyla kamu üniversitesi namına 131 üniversitemiz, vakıf üniversitemiz kendisine üstelik 78 darülfünun var. Hep 209 darülfünun var. Değme ilimizde sunma bir iki tıpkısı üniversite bulunuyor.” diye konuştu.

Üniversitelerin açıldığı zamanlarda akademisyen ve fiziki eksiklikler nedeni ile “Üniversite açmak makul mudur?” diye niteleyerek tartışmalar olduğunu anlatan Şentop, “Sonunda 2006’bile açılan Kastamonu Üniversitemiz zaman geldiğimiz noktada 29 bine yakın öğrenci ile cümbüş gösteriyor. Kişi akademisyenini yetiştirmiş durumda. Tıpkı yerde üniversiteyle ilişik bu adımları alaşağı etmek gerekiyordu. Temas şehirde aynı darülfünun olması ve üniversiteler arası kalite yarışının devam etmesi gerekmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın değişim ortamında olduğunu vurgulayan Şentop, şunları dile getirdi:

“Dünya çok şanlı benzeri değişim ortamında. Yirminci yüzyıl başlarında iki şişman savaşla dünya düzeni kurulmaya çalışıldı ama haddizatında bire bir düzen kurulamadı. Bir vuzuh aktarılma, ayrımsız devir arası kabilinden ortaya çıktı. Düpedüz 20. yüzyılın sonlarında, 20. yüzyılın hep paradigmaları, birçok kurum yapılış süreduran arkaç geldi. Yaşanan pandemi ile bu arada değişimin hızlandığını görüyoruz. Bire Bir soy değişimi ile da alın karşıyayız. en son yakın coğrafyamızda Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile ortaya sâdır tıpkısı cenk var. Bu savaşın yalnız bölgemiz değil bilcümle dünyayı, acun barışını etkileyebilecek bire bir soy kazanması gizil olarak olabilir gözüküyor.”

“Çatışmaların korkulu olduğu tıpkı coğrafyadayız”

Türkiye’nin haddinden fazla kocaman bir coğrafyada vadi aldığına belen eden Şentop, “Türkiye’nin jeostratejisi çok koca. Bunun bize kazandırdığı bazen avantajlar, birtakım dezavantajlar da var. Çatışmaların korkulu olduğu benzeri coğrafyadayız. İstikrarsız ülkelerin, yönetilemez ağıl gelen ülkelerin bulunduğu coğrafyadayız. Irak, Suriye, ambargolarla köşeye sıkıştırılan İran, hızla kuzeyimizde Ukrayna, Rusya, aynı yanımızda Yunanistan. Hakeza ayrımsız coğrafyadayız.” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Şentop, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’ye yönelik zaman zaman bazen eleştiriler işleyen az dışındaki muhataplarımıza, ‘Hakeza tıpkısı coğrafyada sizin ülkeniz olsaydı herhalde mufassal beş on güç imkanı bulamazdınız.’ diye rapor ettim. Jeostratejimiz bize imkanlar sunuyor. Bizim bunu imkana, fırsata dönüştürmemiz, Türkiye’yi bölgesinde, dünyada hareketli tıpkısı talih haline getirmemiz gerekiyor. Bu mücadele vakit kaybetmeden siyasetin mücadelesi değil. Hocalarımızın, öğrencilerimizin, aksiyon dünyamızın, hepimizin eş ayrımsız mücadelesidir. Kullanılmamış bire bir acun kurulacak ve 20. yüzyılın paradigmaları ile sürmesi cins değil.”

“Bire Bir merkezimizin olması geçişsiz”

Şentop, bilginin akıllıca kullanılmasının önemine de değinerek şunları kaydetti:

“Bire Bir merkezimizin olması lazım. Yerlilik anlamında söylüyorum. Cihanşümul bilgiyi olmak, o anlamda çokça gür olgun girmek gereklidir ama yeterli değildir. Bunu en son Fetullahçı Terör Örgütü’nün karşılaştığımız yapılanmasında görüyoruz. Türkiye’nin sunu zeki çocuklarını yer mebzul şartlarda yetiştirmeye çalıştılar amma onlar Türkiye’de çarpış yaptı, anayasal düzene cebin geldi, 251 vatandaşımızın martir olmasına, 2 bin 550 civarında vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet verdiler. Haddinden Fazla gür yetiştirilmiş tıpkısı insanın aynı zamanda Türkiye’ye aidiyet hissi içre olması lazım.”

Kastamonu Üniversitesi Sezai Karakoç Salonu’nda gerçekleştirilen programa, Kastamonu Valisi Avni Şarap, DOĞRU Tümen Kastamonu milletvekilleri Hakkı Geri ve Metanetli Polat, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltalı, Şehremini Galip Vidinlioğlu, Sakat Şevket Bakanı Murat Başesgioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi bile katıldı.Share: