Kavurucu sıcaklardan cennete kaçtılar

Denizli’üstelik 40 dereceyi bulan kavurucu sıcaklardan kaçan domestik ve yabancı turistler, UNESCO Dünya Bırakıt Listesi’nde düz düzlük parafin behişt Pamukkale’ye akış etti.

Türkiye genelinde olduğu kadar Denizli’bile birlikte gelgel sıcaklıkları etkisini göstermeye bitmeme ediyor. 40 dereceye kadar vasıl gelgel sıcaklığının arkası sıra domestik ve ecnebi turistler sahillere olduğu gibi Pamukkale’ye de akın etti. UNESCO Acun Miras Listesi’nde düzlük alan ve ‘beyaz cennet’ namına dahi biline Pamukkale’ye mevrut vatandaşlar, beyaz zehir travertenlerin üstünde foto çekilerek doyasıya fasıla geçirdi. Değişik ülkelerden Pamukkale’yi kullanmak amacıyla kilometrelerce misil gelen turistler, renkli görüntülerde oluşturdu. Termal suları ve tarihi zenginliğiyle dikkat çeken Pamukkale, aynı zamanda Kloepatra havuzunda onma dağıttı. Romatizma, mafsal ağrıları ve çeşitli cilt rahatsızlıklarına gür geldiğine inanılan antika havuzun, 4 sezon 36 basamak olan termal suyu seçkin yaştan misafirleriyle dolup taştı. Sıcak havadan Pamukkale’ye kaçan vatandaşlar, güzelliği ile görenleri cezbeden ak pak travertenlerin üzerinde ve Hierapolis Antik Kentinin nazirsiz doğasında gezintinin tadını çıkardı.

“İlk bakışta onları kar zannettim”

Travertenlere hayran kaldığını belirten Melika Shokri, ” İran’dan geldim amma Antalya’dahi yaşıyorum ve Pamukkale’ye de ilk kez geldim. Bura güç amma haddinden fazla güzel, yukarıdan önce bakışta çok enteresan geldi. Buraya çokça turistler geldiğine göre çok enteresan ayrımsız düz oluyor. İlk bakışta onları kar zannettim amma bilahare suyun çökeltisi olduğunu öğrendim” dedi. İngiltere’den Pamukkale’yi ailesiyle bu arada görmeye gelen Samira haghjoo, ” Londra’dan geliyorum, İran’dahi yaşıyorum ama Pamukkale’ye ilk kez geldim. Türkiye’ye ise ailemin yanına gelmiştim. Bana henüz ilk Pamukkale’yi başvuru ettiler. Burayı çokça beğendik, ilginç aynı meydan” şeklinde konuştu.

“Tıpkı çeşit gitmeye bile gönlümüz umum vermedi”

Yol üstü uğradığı Pamukkale’ye hayran kaldığını tamlayan Tufan Eryılmaz da “İzmir Bornova’dan kız arkadaşımla alay malay geldik. Beklediğimden haddinden fazla daha şişman ve adamakıllı ayrımsız saha. Zir kısımların kapatılması çok henüz gani olmuş, çok aşkın turist var. Çokça hoşumuza gitti, öğün üstü olması birlikte ferah, Antalya’dan et kafalı dönüşte uğrayacağız. Banko burayı kaynak ederim, insanlar en azından ayrımsız yol gelip görmeli zira ayrıksı benzeri örneği var mı bilmiyorum amma çok adamakıllı tıpkı düz. Haddinden Fazla aşkın ışık çekildik. Sıcaktan yandık ama benzeri nev gitmeye de gönlümüz umum vermedi” dedi.

Ailesi ile alay malay mevrut 10 yaşındaki Melisa Kayaç ise ” Konya’dan geliyoruz, burası haddinden fazla iyice henüz önce on paralık gelmedim. Amma internette karşılaşıyordum. Arkadaşlarımdan elan evvel mevrut olmadı sanırım ama görülmeye ayar” ifadelerini kullandı. – DENİZLİShare: