Kayseri’de “Plan-i İhlas Dualı Gömlekler” sergisi açıldı

Kayseri’birlikte Osmanlı padişahlarının savaşta galip akmak ve kötülüklerden sığınmak için giydiği, üzerinde ayet, hadis ve sembollerin vadi aldığı gömleklerden esinlenerek hazırlanan “Kaygı-i İhlas Dualı Gömlekler” sergisi açıldı.

Hunat Bayan Medresesi’ndeki sergi öncesi Sivas Mevlana Islam Gizemciliği Kültürü ve Sema Derneği’nce duyma gösterisi yapıldı.

Sergide, süsleme sanatçısı Ayşe Vanlıoğlu, hattat Mehmet Vanlıoğlu ve ekiplerinin 8 yıllık çalışmasının sonucu ortaya çıkardıkları muhtelif yakarış ve surelerin yazıldığı gömlekler vadi aldı.

Serginin açılışında konuşan Mehmet Vanlıoğlu, gömleklerin şehriyâr ve dizayn gömlekleri tutmak üzere iki kategoriye ayrıldığını söyledi.

Melik gömleklerinin orijinallerinin İstanbul Topkapı Sarayı’nda sergilendiğini nâkil Vanlıoğlu, “Şehriyâr gömleklerinde genelde esirgeme amaçlı Ayet-umum Kürsi ve Fetih Suresi yazılıyor. Biz az buçuk henüz başıboş hareket ederek Allah’ın azametini ve gücünü tamlayan ayet ve duaları yazdık.” dedi.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ise ecdadın yaptırdığı kül eserlerde dualara düz verildiğini, duanın gücüne inanıldığını belirtti.

Sergiye emek verenlere teşekkürname eden Çiçek, “Padişahların savaşa giderken yakarış ettiği kadar ayrımsız bile gömleğinin üstüne işlenmesi imanının ne büyüklüğünde hayatiyetli olduğunu gösteriyor. Hala birlikte öyledir, birçoğumuzun boynunda dua asılıdır, bazıları hamaylı sanır amma bu Fetih Suresi’dir. Dua bizim rastgele şeyimizdir.” diye niteleyerek konuştu.

Melikgazi Belediye Reisi Mustafa Palancıoğlu üstelik böyle ayrımsız sergiye familya sahipliği yapmaktan bahtiyarlık duyduklarını dile getirdi.

Konuşmaların peşi sıra serginin açım kurdelesi kesildi.

Sergi, bire bir hafta süresince ziyarete örtüsüz kalacak.

Share: