Kemalpaşalılar, İlçelerine Şifahane Yapılmamasına Tepki Gösterdi

TASAVVUR İSTANBULLU

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde, şifahane statüsündeki dispanser, yemeden içmeden iş saatleri içerisinde etüt hizmeti veriyor. Kemalpaşalılar, ilçede ayrıksı tıpkısı sağlık hizmeti verilmemesine reaksiyon gösteriyor. İlçe nüfusunun 10 bin olduğunu ve bu sayının yaz aylarında 25-30 bine ulaştığını tamlayan Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, “Arsamız yerinde duruyor amma o arsada hangi hikmetse şifahane yapılamıyor veya yapılmıyor, onu bilemiyoruz tığ. Amma değişmeyen verecek olan Esenlik Bakanlığı; tıpkısı zaman evvel yapması geçişsiz” dedi.

Kemalpaşa, Artvin’in Hopa ilçesine merbut tıpkısı köy iken 1987 yılında kasaba, 2017 yılında ise kaymakamlık oldu. 4 yılı aşkın süredir ilçe olmalarına rağmen faaliyet saatlerinde içerisinde vakit kaybetmeden taharri ve tılsım yazımı dışında ayrıksı bir keyif hizmeti veremeyen sayrılarevi statüsündeki dispanser, Kemalpaşalı vatandaşların tepkisine neden oluyor.

“SARAKA VERİLİR AMA BİR CINS YAPILAMAZ”

Herhangi Bir seçme bir zamanlar söz veren siyasilere seslenen Kemalpaşalı Eksiksizlik Yılmayan isimli yurttaş, “’20 yataklı şifahane olacak’ diyorlar. Yapılmasına her zaman söz veriliyor, yerine getirilmiyor. Sayrılarevi sıkıntımız var, şifahane olmasını istiyoruz Kemalpaşa halkı namına. Gümrük kapısında olduğumuz üzere gelen turistler de kalın yaşıyor. Burada çabucak şipşak 20 yataklı olması gerekir, öyle benzeri saraka verdi. Rastgele seçim vaktiyle küçümseme verilir, amma yapılmıyor” dedi.

“HASTALAR, 20 KİLOMETRE ÖTEDEKİ HOPA’YA GİTMEK ZORUNDA”

CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Taner Çakır, “Buradaki rahatsız ve özellikle buğulu vatandaşlarımızın ayrımsız enjeksiyon amacıyla birlikte akşam yarılarında buradan 20 kilometre gitgide Hopa Heybet Hastanesi’ne gidişi bizleri, alelhusus yaşlılarımızı çokça edisyon duruma düşürmüştür. Ayrımsız zaman geçmiş sağlık ocağının yapılması, yer azından 50 yataklı tıpkısı hastanenin yapılması üstüne Vali Bey’le görüşülmüş ve sözü münfail, ancak bu dahi yapılmadığı kabil canip tarafta acil servis ünitesi üstelik yıkılmıştır. Hala tıpkı projelendirme yok. Bunun de benzeri dakika önceki yapılmasını istiyorum” diye konuştu.

“BİZİM HUSUSI BİR HASTANEYE GİDECEK GÜCÜMÜZ YOK”

“Kemalpaşa’bile dallı güllü bizler, Gürcüler üzere paramız diri değil ki hususi hastanelere gidelim” diyen Aydın Aydınlık, “Yani tıpkı hastanemiz bulunmayan. İlçe hastanesi var amma gidip tetebbu olup ilaç yazdırabilirsin, apayrı hiçbir şey yapamazsın. Bugün yer ufak benzeri kavuşum ağırsın, kan tahlili amacıyla üstelik Hopa’ya, Rize’ye, Trabzon’a… Kemalpaşa’ya şu dakika mevrut gidenlerle birlikte herhalde 10-15 bini buluyor. Bittabi Gürcistan hastaları buraya gelip aracısız Trabzon’a hususi hastanelere gidiyor, yani onların paraları bizden daha bol, eş hususi hastaneye gidiyor. Bugün Türk vatandaşı yerine ayrımsız hastaneye gidemezsin, yani ego bugün kendim gidemem” dedi.

“İLÇEMİZDE KÜSURAT KANSER VAKALARI VAR”

Kemalpaşa Şehremini Ergül Akçiçek da şunları söyledi:

“Biliyorsunuz, bayağı aynı esenlik ocağımız var. Burası biliyorsunuz, kaymakamlık olduktan sonradan deniz var. Vakit Kaybetmeden Kemalpaşa’nın zaman 10 bin nüfusu var amma yaz ayında 25-30 bini buluyor. Bizim gurbette olan vatandaşlarımızla birlikte, bunun akabinde Gürcistan’dan gelen turistlerimiz var. Gürcistan’dan gelen turistlerimiz, hakeza günce yetenek olarak hafta sonları 6-7 bin gezmen Kemalpaşa’ya geliyor hem ahzüita yapıyor hem bununla birlikte hem yaz ayında gurbette mevcut vatandaşlarımızın da yoğunluğundan dünya hastanenin tıpkı zaman önceki yapılması lazım. Arsamız durumunda duruyor amma o arsada ne hikmetse tahminî 4 yıldır sayrılarevi yapılamıyor veya yapılmıyor, onu bilemiyoruz tığ. Amma değişmeyen verecek olan Sağlık Bakanlığı; benzeri zaman önce yapması geçişsiz. Münasebet yapması lazım? Şu andaki keyif ocağımızda ivedi yerimiz yok. Hastanemiz akşam saat 5’te kapanıyor ne hekim var hangi bacı var. Günlük hizmetini veriyor, düzentileme bitince birlikte 5’te kapanıyor. Akşam vaktinde, saat 5’ten sonraları hastalarımız Hopa’ya başvurmak zorunda kalıyor. Acil hastalarımız oluyor bölgemizde. Bu tıpkısı sene içerisinde amansiz hastalik vakalarının çokça olduğu ve kalp krizinin bunaltıcı olduğu… Yıllar önceki Çernobil faciasından âlem bizim bölgemizde amansiz hastalik vakası haddinden fazla var. Bunun akabinde kalp krizi hastaları çok var. Bunu akabinde esasen yüklü hanımlarımızın, kardeşlerimizin tekrar vacip ihtiyaçları var. Tıpkı an önce bu hastanenin yapılması gerekiyor. Olmazsa olmazımızdır bu. İlçe olduktan sonradan yaklaşık 4 yıldır bununla ilişik ayrımsız mesai namevcut.”Share: