Kıbrıs Hazar Harekatı’nın bir tane martir gazetecisinin eşyaları bağışlandı

Kıbrıs Sulh Harekatı sırasında Rumlar eliyle esir edildikten sonradan vurularak şehit edilen Gazeteci Ademiyet Zor’un ferdî eşyaları ailesi yoluyla Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Müzesine bağışlandı.

1974 yılında görevini vermek üzere Kıbrıs Hazar Harekatı’na katılan Gazeteci Fıkdan Çetince, Rumlar yoluyla tutsak edildikten sonradan gözleri bağlanarak vuruldu. Otama altına alınan Müşkül, 26 Ağustos 1974 tarihinde Adana Tıp Fakültesi Hastanesinde hayatını kaybetti. Kıbrıs Barış Harekatı’nın biricik gazeteci şehidi olarak bildik Çetin’un memleketi Sivas’ın Hafik ilçesi Çınarlı köyünde ferdî eşyaları ailesi eliyle Sivas Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Müzesine bağışlandı. Sivas Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Savran, Çınarlı köyüne anbean eşyaları konfirmasyon aldı. Çetince’un eşyaları cemiyet binasında mevcut müzede sergilenecek.

“Amacımız Yokluk Ağır ve hep şehitlerimizi unutturmamak “

Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Deveci, amaçlarının Ihtiyaç Zor ve kamu şehitleri unutturmamak olduğunu söyleyerek, “Ademiyet Güç’un hatıralarının olduğu ve burada ailesi vasıtasıyla saklanan emanetleri olduğunu öğrendik. Derneğimiz eliyle müesses olan şehitler müzemizde şehitlerimizin emanetlerini sergiliyoruz. Kıbrıs Barış Harekatı’ndaki biricik ve evvel olan basın şehidimiz Fıkdan Çetince’un emanetlerini alarak özlük derneğimizde sergilemek istedik. Çünkü müzemiz ve garnizon şehitliğinde mevcut müzemizde kestirmece 151 lime şehidimizin emanetlerini sergilemekteyiz. Fakirlik Yavuz’un emanetleri ile 152 şehidimizin emaneti olacak. Amacımız Yokluk Zor ve bilcümle şehitlerimizi unutturmamak. Bu memlekete eşit ödemiş insanların hatıralarını yaşatmak üzere geldik ve şehidimizin ailesinden şehidimizin emanetlerini doğrulama aldık. Bu emanetleri bize güvenip veren ailemize üstelik teşekkür ederim” dedi.

“Adem Çetin’un şehadetini kat tutarken radyodan duydum”

Ademiyet Müşkül’un yeğeni Aydınlık Zor, “1974’te ego Edirne’da askerdim. Amcam Fakirlik Zor’un şehadetini kat tutarken radyodan duydum. Tıpkı saat bilahare gedikli gelerek ‘Seni çağırıyorlar’ dedi. Askeri araçla ben İstanbul’a gittim. İstanbul’dan Ankara’ya geçerek şehidimizi aldık. Şehidimizi birlikte alarak Sivas’a geldik ve defnettik. Amcam Yokluk Çetince’un eşyaları aynı topluluk giysi, benzeri paket sigara, biricik makule, biricik saati Martir Aileleri ve Gaziler Derneğine verdik. Onların de bu emaneti saklayacaklarından eminiz” diyerek konuştu.

“Döndüğünde yüzük oyunu takmayı düşünüyorlardı”

Ziyalı Yavuz’un eşi Hatice Güç ise, “Konuştuğu tıpkısı kız arkadaşı vardı, döndüğünde yüzük takmayı düşünüyorlardı. Amma olmadı maalesef, şahitlik haberi geldi. Tanıklık haberinin ardından konuştuğu kız arkadaşı üzüntüsünden intihar etti. O dönemlerde ego ve intihar fail kızın ablası hamileydik. Benim aynı eş evladım, onun ise ayrımsız kız evladı dünyaya geldi. Ben çocuğuma Kesat ismini verdim, ablası ise intihar eden kız kardeşinin ismini verdi. Sunma azından isimlerini yaşatabildik. Ademiyet Zor martir düştüğünde tam köy halkının haberi ergin fakat tığ bilmiyorduk. Martir olduktan 15 aktarılma sonra eşyaları geldi. Biz bugüne büyüklüğünde gözümüz kabilinden sakladık. Deminden bile Şehit Aileleri ve Gaziler Derneğine elimizle doğrulama ediyoruz. Orada değeri bilinir, seçme zaman anılır, tığ de kıvançlı oluruz” ifadelerini kullandı. – SİVAS

Share: