Kılıçdaroğlu: CHP, iktidara bildirme mümasil dönemdedir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Maltepe’deki Yaşar Eksiksizlik Firez Merkezi’nde zaman başlayan CHP Mikro Dışı Teşkilatlanma Çalıştayı’na katıldı. Kılıçdaroğlu, sınırlı dışından gelen CHP temsilcilerine katılımından muhit teşekkürname etti.

“AB’NİN ÖNGÖRDÜĞÜ BILCÜMLE DEMOKRATİK KURALLARI TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Henüz domuzuna ayrımsız Türkiye’birlikte daim olmak istiyoruz. Avrupa Birliği’nde öngörülen, demokratik ülkelerde öngörülen hep demokratik kazanımların Türkiye’dahi üstelik olmasını istiyoruz. Herkesin düşüncesini özgürcesine rapor ettiği aynı Türkiye istiyoruz. On Paralık kimsenin inancından, kimliğinden, yaşam tarzından dolayı ötekileştirilmediği tıpkı Türkiye istiyoruz. Bunun kavgasını, mücadelesini veriyoruz. Bozuk, alışılmış söylemlerin çok dışında, medenileşmiş dünyanın tıpkı parçası başlamak için uğraş eden tıpkısı CHP var. Bunun farkında olmanız geçişsiz. Göreceksiniz, önce iktidarımızda göreceksiniz. Avrupa Birliği’nin öngördüğü, kişi ülkelerinde var olan bütün demokratik kuralları zat ülkemize getireceğiz.

“ELEŞTİRİ YAPARKEN ARKASINDAN ÇÖZÜMÜ GETİREN, DUYURAN BİR PARTİYİZ”

Bizler, eleştiri yaparken takiben kategorik çözümü getiren, öneren, topluma duyuran tıpkısı partiyiz. Sorunları hoppadak dillendiren değil, sorunların nasıl çözüleceğini birlikte anlatım fail tıpkı partiyiz. Dolasıyla etraflı yıllardır nüfuz olamayan tıpkısı CHP, iktidara en mümasil dönemdedir. Amma bunu yapacak, sağlayacak olan sizlersiniz. Bu partiye mücahede verenlerdir.

“TÜRKİYE’DE NÜFUSUN %50’DEN FAZLASINI CHP’Lİ BELEDİYELER YÜRÜTÜYOR”

Yaklaşık 4 milyon seçmen, 6 milyon civarında güçlükle dışında hararetli vatandaşlarımız var. Tığ, oralardan beklediğimiz oyu alamıyoruz. Oyu alamıyorsak klasik bire bir söylemle ‘Efendim onlar bize rey vermiyorlar’. Yararlı, bunu kabul etmiyorum. Münasebet bize oy vermiyorlar? Esas üzerinde düşüneceğimiz yasakçı bu. Eğer biz yürek vermiyorsak neden bize düşünce versinler? Kullanılmamış ayrımsız siyaset anlayışını ülkemize getiriyoruz. Bu kullanılmamış siyaset anlayışının CHP’ye kapıları araladığını gayet bereketli biliyoruz. Yerli yönetimler bunun genişlik domuzuna örneği. Biz iri kentleri alacağımızı söylediğimizde bize kimesne inanmıyordu, rakiplerimiz inanmıyordu. Amma tığ, yeni yöntem anlayışımızla bu kapıları araladık. ve bugün, bu kullanılmamış yöntem anlayışının meyvelerini de görüyoruz. Bugün Türkiye’bile, nüfusun yüzdelik 50’den fazlasını bir anlamda CHP’li büyükşehir şehremaneti başkanları benzeri anlamda yönetiyor. Yanıldığımız ayrımsız saha var; Bursa. Bursa’yı kaybetmemizin kabahati bile bize ilgili, Bursalılara ilgili değil. Ama önümüzdeki seçimlerde onu de telafi edeceğiz inşallah.

“İKTİDAR, ÇOKLU AZA YETMEZLİĞİ İLE KARŞI KARŞIYA”

Gelişigüzel sorunu biliyoruz, ama rastgele sorunun elbet çözüleceğini birlikte biliyoruz. Zaman bizim çözümlerimizi, kudret olmadığımız halde iktidar sahipleri halletmek istiyorlar. Çünkü onlar çözümü bilmiyorlar. Neyi elbette yapacaklarını bilmiyorlar. Ayrımsız sorunlar yumağı ile şu anda Türkiye yüz yüze. Buna ‘çoklu örgen yetmezliği’ diyorum. İktidar, çoklu organ yetmezliği ile karşı karşıya.

“İKTİDAR OLDUĞUMUZDA BELLİ ORANDA KADIN VE ZINDE SİYASETÇİ BULUNDURMA KOTASI GETİRECEĞİZ”

Örgütlerinizi kurarken kadın-ayvaz dengesine de lütfen ilgi edin. Avrupa’da yaşıyorsunuz. Karı kardeşimizin yöntem alanını açın. Gelişigüzel şeyi bu arada yapacağız. Tığ, cinsiyet kotası getirdik, yüzde 33. Yüzdelik 20 dahi gençlik kotası getirdik. Kendi tüzüğümüzde, kendi irademizle getirdik. İktidar olduğumuzda bunu Siyasal Partiler Yasası’na da koyacağız. Gençlerin dahi önünü açacağız. Gençlerin da yöntem yapmasına imkan sağlayın. ‘Temas şeyi tığ biliriz’ algısını kenef edin. Temas şeyi beraber yapacağız.”Share: