Kılıçdaroğlu’ndan Karı Adayları Tutma Derneği’ne nabız: Kadınları örgütleyin, öz adaylarını çıkarsınlar

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, YILDIZ Umumi Heyet Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 nefis yönetim kurulu ve yazıhane başkanlarından oluşan heyeti CHP Genel Merkezi’nde kabul etti. Heyete, CHP Kadın Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka haremlik etti.

Görüşmede kadın hareketinin hayat dolu olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, ocak kadınlarına ve fellah kadınlara alelhusus artmak gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Sülale Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların iktisadi özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Ekincilik sektöründe etkin kadınların ve gençlerin sosyal düzenlilik primlerini yatıracağız, sonunda vakti geldiğinde tekaütlük hakkı elde edecekler. Sistem doğduğu yerde doyabilecek, çiftçi köyünde bolluk süresince, dirlik zarfında yaşayacak. Toplumsal fehamet olmanın gereğini yerine getireceğiz. Antrparantez boşandıktan sonraları iktisadi takı tüvana kadınlar amacıyla ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Karı istihdamını artırmak amacıyla teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki hizmet yükünü kabul etmek üzere kreş sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin karı istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından takip ettiklerini belirtti. Sunma yetişkin taleplerinin siyasette karşılık oyun olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe alay malay son verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca tek kadın mebus çıkarmayan 20 toprak bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Biz bu kentlerin el ve kaymakamlık başkanlarıyla ayrımsız araya gelerek, farkındalık çalışması yürütmek istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP haddinden fazla güzel ayrımsız parti ve Türkiye amacıyla ciddi benzeri öneme sahip. Birlikte akım ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ BILCÜMLE ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten sonra, “Biz kadınların Meclis’te kıymet temsili amacıyla kanun teklifi hazırlayan ayrımsız partiyiz. Eşitlikten yanayız. Ancak bu illerin bazılarında CHP’nin on paralık mebus bulunmayan. Kadınları örgütleyin. Kadınlar organize gücüyle kendi eş adaylarını çıkarsın, namzet olmaya adalet kazansınlar. Lütufla değil, ferman ortaya koyarak milletvekili olabilirler. Teşkilatlanma sürecine yardım kucak. Akıbet seçimlerde avrat muhtar sayısındaki artım ne kadar umut vericiydi. Mebusluk amacıyla dahi örnek kabil. Kadınların birleştirme gücünü çokça önemsiyoruz. Bu aydan itibaren eş üyelerimizden aidat almaya sonuç verdik, örgütlenmenin önündeki bilcümle engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin avrat örgütlenmesi üzerindeki müspet etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları çok büyük. Erzurum’da bire bir pusula kafe açılmasını istemiştim. Bir belediyemiz sayesinde Erzurum’de açılan pusula kafe gençlerin ve kadınların yol uğrağı noktası oldu. Hele güre kadınlara istihdam sağlayıcı bu kafede çoluk çocuk çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’bile, Aksaray’dahi, Kayseri’bile, kısacası mevki genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diye konuştu.

NAZLIAKA: AK PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka üstelik “Rüçhan hedefimiz; ‘Şuradan iki avrat nazır gelsin şöyle simgesel olarak’ diyen, avrat siyasetçiyi ‘sembol’ kadar gören anlayışı mübadele etmek. Denk aynı Türkiye dayamak. AKP gidecek, muadele gelecek” ifadelerini kullandı.

Share: