Kilosu 1 lira! CHP’li Atakum Belediyesi, çiftçiden aldığı karpuzu vatandaşa sattı

Atakum Belediyesi ve Samsunspor taraftar gruplarının Samsun’un Bafra ilçesindeki lamba karpuzu üreticisine korumak amacıyla “Karpuz tarlada kalmasın” sloganıyla başlattığı ve 10 günde 400 ton karpuzun yurttaşlara ulaştırıldığı dayanışma kampanyası sürüyor. Belediye ekipleri bu posta de 30 ton karpuzu ilçesinin rustik mahallelerine ulaştırıyor. Özören Mahallesi’nden başlayıp farklı mahallelere taşınan kampanya ile karpuzlar yurttaşlara ulaştırıldı. Atakum Belediye Reisi Cemil Sarban de çalışmalara katılarak hem destek oldu hem de mahallelilerle görüştü.

“28 KIRSAL MAHALLEYE ULAŞTIRACAĞIZ”

Kısaca on gündür Bafra karpuzunu tüketiciye aksettirmek amacıyla çalıştıklarını tamlayan Savran, “Üç amacımız var. Birincisi müstahsil emeğinin karşılığını alsın istiyoruz. İkincisi tüketici mevsiminde muhtel karpuz yesin istiyoruz. Üçüncüsü üstelik fiyatlar kendini dengelesin. Karpuz kökünden koparıldıktan sonradan sunu çok 10 dolaşma içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde tüketilmezse çöpe gidiyor. Bizi dahi harekete geçiren bu oldu elhak. Bu süreçte kısaca 400 ton civarında karpuz vatandaşlara ulaştırıldı. 400 titrem karpuz emretmek, herkesin 10 kilogram lamba karpuzu aldığını düşünürsek 40 bin aileye karpuz ulaştırdık demektir. Bunu çıktı Atakum’un minval mahallelerinde yapmıştık. Demin da kırsal mahallelerimizde yapıyoruz. Bugün Özören mahallemizdeyiz. Ferda Erikli ve bu civardaki kırsal mahallelerimizin tümüne, yaklaşık 28 rustik mahallemize karpuzu ulaştıracağız.” dedi.

“TARIM PAYDAŞLARIYLA DİYALOGLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Üreticinin değerince karpuzunu satabilmesi amacıyla dayanışmanın büyüdüğünü söyleyen Sarban, “Bu tıpkısı tesanüt eliydi. Samsun ve Türkiye ayırt etti. Tarımın müsrif yapıldığı bile üreticiler ve ilgililer aracılığıyla fark edildi. Ayrımsız bambaşka amacımız da buydu ve gerçekleşti. Çarşamba hem bile Bafra ovalarında bundan ahir ürünlerde tüketiciye ulaştıracak olan paydaşlarla diyaloglarımızı sürdüreceğiz. Bafra ve Çarşamba ovalarında üretilen ürünleri tarladan değerince alacaklar ve halka sıkıntılı satacaklar. Karadeniz’e yahut İç Karadeniz’e Adana’dan, Konya’dan, Antalya’dan lamba karpuzu, sebze, ürün taşımayacaklar. Bafra’dan taşıyacaklar” diyerek konuştu.Share: