Kimyasal Tedavi ünitesinin faaliyete girmesiyle Şırnaklılar mekân illere gitmekten kurtuldu

Kimyasal Tedavi ünitesinin faaliyete girmesiyle Şırnaklılar mekân illere gitmekten kurtuldu

ŞIRNAK Şırnak Heybet Hastanesinde ilk defa kimyasal tedavi ünitesinin faaliyete girmesiyle hastalar, çevre illere gitmekten kurtuldu. Hastalar, kemoterapi tedavilerini kentte algı.

Şırnak’ta kimyasal tedavi ünitesi olmadığı için otama çalmak zorunda artan vatandaşlar, belde illerdeki hastanelere gidip otama görüyorlardı. Şırnak Fehamet Hastanesine yapılan esenlik yatırımıyla bunun önüne geçilerek kimyasal tedavi ünitesi açılarak hizmete girdi.

“Başka illere gitmeye icap yok”

Şırnak Oran Hastanesi Başhekimi Dr. Modern Küçükerdoğan, kemoterapide uygulayacakları hep malzemeleri temin ettiklerini söyledi. Kimyasal Tedavi ünitesini aktifleştirdiklerini aktaran Dr. Küçükerdoğan, “Imdi kanser hastalarımız Diyarbakır, Batman, Mardin ve değişik illere başvurmak zorunda kalmayacaklar. Burada sağlıklı bir şekilde tedavilerini olacaklar. Burada onlara rastgele çeşit imkanı sunacağız” dedi.

İç Emraz ve Tıbbi Onkoloji Ehlihibre Dr. Ferhat Ekici bile, “kimyasal tedavi ünitemizde hastalarımıza müteveccih her tür ilaçlar var. Bu ilaçlar beyninde mutat kemoterapiler, hedefe müteveccih ilaçlar ve immünoterapi dediğimiz reçete grubu bulunmaktadır. Ortalama kolikliğimize başvuran marazlı sayısı 15 ile 20 arasındadır. Ayakta kemoterapi tedavisi gören hasta sayımızda 3 ila 7 arasındadır. Şu anne kadar bize başvuran bütün hastalarımızın kemoterapilerini vermiş durumdayız. Vadi sıkıntımız bulunan değildir. Bize başvuran mecmu hastalarımızın tedavilerini yapabileceğiz. Bundan Sonra bu zamana büyüklüğünde mekân illere ve hatta Ankara ila İstanbul’a büyüklüğünde giden hastalarımız bundan hakeza hastanemizde tedavi altına alınabilecekler. Bilcümle amansız hastalık hastaları bize gelebilir. Yüzdelik 95 hastalığın ilaçları bile hastanemizde mevcuttur. Tedavileri biten hastalarımızın takiplerini birlikte hastanemizde yapabiliyoruz” diye konuştu.

Hasta Havşa Ürek ise, “Daha evvel ilk kez Van’a gittim, orada çıngı aldılar ve tutkun olduğumu orda öğrenmiştim. Elan sonradan Batman’bile otama gördüm. en üst burada kemoterapi ünitesinin açılmasıyla birlikte 8 vizyon kemoterapi burada gördüm. Doktorumdan çokça memnunum. Allah, razı olsun ondan. Şırnak’ta kemoterapinin olması elan yakın ve henüz avantajlıdır” dedi.

Share: