Kırıkkale Milletvekili Can: MKE; tayyare, roket ve makine parçaları üretecek

YANLIŞSIZ Öğür Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Çelikhane Atölyesi’ni konuşma ederek, Araba ve Kimya Endüstrisi Kurumu A.Ş.’ye (MKE) kullanılmamış yapılan nakit çipo çelik, haddane ve 7 bin tonluk tahakküm makinesi yatırımlarıyla burada tayyare, roket ve otomobil parçalarının de üretileceğini söyledi.

YANLIŞSIZ Öğür Kırıkkale Saylav Ramazan Fert, MKE A.Ş. Kırıkkale Polat Fabrikası’nda 2018 yılında devreye alınan ve günce 540 titrem üretim kapasitesi kâin Çelikhane Atölyesi’ni görüşme ettikten bilahare matbuat mensuplarına açıklama yaptı. Saylav Birey, Türkiye’da hazır para demir çelik ve alıngan demir çelik üretimi olmadığını belirterek, “Dünyada alelhusus savunma alanında, polat alanında lobiler var. Biz bu lobilere karşın Polat Fabrikası’nın içine hazır para demir çelik üretimiyle ilgilendiren tesisi çetin uğraş sonucu kurdurduk. 79 milyon euroluk üniteyi İtalyanlar geldi ve buraya kurdular. Bu ünite hassas likit çipo polat üretiyor. Entegre tesisi kendisine düşünüldüğünde ülkenin yüzde 35 ithalatını karşılayacak. Bağımlı bunun üçgen ayağının olması lazım. İkinci kıç ise haddaneler. Aynı şekilde haddaneler bile hizmete makbuz” dedi.

‘TÜRKİYE’DE TEK, DÜNYADA İSE 10 TESİS VAR’

Üçlü ayağın genişlik önemlisinin ise serbest vuruş edisyon atölyesi olduğunu vurgulayan Can, “Başıboş darp ağırlık atölyesi 7 bin tonluk. Alanında Türkiye’dahi yegâne, dünyada ise böyle benzeri kuruluş 10 sunum var. 11’incisini Kırıkkale’bile MKE’ye kazandırdık. Bu ünitelerle tayyare parçaları, otomobilin önemli parçaları ve roketlerin yetişkin parçaları, kırılan parçaları, Türkiye’birlikte üretilemeyen mahsulat burada üretilecek. MKEK ile bu arada Kırıkkale’miz savunmada dünyanın merkezlerinden biriyken, başıboş vurma çelik alanında de Kırıkkale’miz ve MKE’miz değişik bire bir alana evrildi. Bu üniteyle beraber hurda gelen alüminyum malzeme burada alüminyum materyal haline ati ve ayrımlı türevleri burada üretilecek” diye niteleyerek konuştu.

Share: