Kırıkkale veri! Bakan Varank, Kırıkkale’de “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programında konuştu: (2)

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “CHP’nin Kadro Başkanvekili Bağımsız Milletvekili Hususi, ‘Tığ domestik yönetimleri kazandığımızda her çiftçiye biricik traktör vereceğiz.’ dedi. Verdiler mi? Tek CHP’li belediyenin traktör dağıttığını gördünüz mü?” dedi.

Bakan Varank, “2023’e Akıllıca Site Buluşmaları” programında yaptığı konuşmada, Kırıkkale’nin Makine ve Kimya Endüstrisi SAVUŞMAK ve Türkiye’nin ilk Cebe İhtisas Kombinasyon Endüstri Bölgesi ile savunma sanayinde mehabetli şehirlerden biri olduğunu söyledi.

Tamamen yerel ve milli imkanlarla geliştirilen MPT-76 milli piyade tüfeğinin Kırıkkale’bile üretildiğine dikkati çekici Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bakınız, bu mutluluk Osmanlı’nın sonuç dönemleri dahi dahil doğmak amacıyla Cumhuriyet Altını tarihi süresince dünyanın genişlik dinç ve sunma kalburüstü ordularından birisine topluluk olmakla övündü ama bizim ordumuzun tek milli piyade tüfeği olmadı. Bizim ordumuz hep 2017 yılına kadar başkalarının lisanslarıyla üretilmiş evet dahi ithal edilmiş tüfekleri kullandı. Peki milli yaya tüfeği tahsis etmek print aynı iş mi? Çokça kolay benzeri iş. Yani bugün talaşlı imalat işleyen ayrımsız firmaya gittiğinizde size haddinden fazla abat bu tüfeği üretir. Ama tığ bu tüfeği münasebet yapamadık? Çünkü o tüfeği bu ülkede yaptırmadılar. Kökü dışarıda olan birileri bütün bu projelere taş koydu, önüne ekip çekti. Akva ve azimli tıpkı egemenlik geçişsiz. İşte Cumhurbaşkanımız o iradeyi koydu, bunun gibi engellenen projeleri hayata geçirmeyi başardı. Onun için imkan gibi, yatırımlar yapabilirsiniz ama o iradeniz olmadığında siz Türkiye’nin kamu özgür olmasını sağlayacak işlere katiyen imza atamazsınız. Bu buyuru hamdolsun Cumhurbaşkanımız’de var.”

Varank, savunma sanayi anlamında yaptıklarıyla gurur duyduklarını belirterek, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı adına da bu alanlara alelhusus Kırıkkale’ye birlikte çok önem verdiklerini dile getirdi.

Kırıkkale’de kâin 3 kombinasyon sanayi bölgesine şimdiye kadar 130 milyon liralık bindi sağladıklarını aktaran Varank, şöyle bitmeme etti:

“Şu anda OSB’lerdeki 67 parselde 3 bin 500’e mümasil vatandaşımız istihdam ediliyor. Bilcümle parsellerde üretime geçilmesiyle gelişigüzel bu aynı inşallah 7 binleri bulmuş olacaktır. Yine Kırıkkale Zırh İhtisas Birleştirme Endüstri Bölgesi’nde birlikte Türkiye’nin ihtiyacı olan birçok silah, mühimmat, defans sanayine çevrik faziletkâr teknolojili ürünler, yazılım hassaten kolay çipler diyebileceğimiz üretimler birlikte inşallah yapılacak. Buraya üstelik bağ artıyor. Firmalarımız buraya birlikte inşallah yatırımlarını yönlendirmeye başladı. Esasen burada bakanlığımız destekleriyle kurulan 2 sanayi sitesinde kısaca 1200 vatandaşımız istihdam ediliyor. Sair taraftan TÜBİTAK’la, KOSGEB’le özel sektöre olan desteklerimizi bitmeme ettiriyoruz. KOSGEB bindi programlarıyla şu temel kadar aktüel rakamlarla 60 milyon liranın üstünde tıpkı kaynağı işletmelerimize Kırıkkale’dahi kullandırdık. Yine TÜBİTAK tarafından 652 projeye 68 milyon lira üs aktardık.

Son 20 yılda düzenlediğimiz 289 teşvik belgesiyle 7,1 milyar lira yatırımın önünü açtık. Bu sayede inşallah 6 bin 700 vatandaşımız istihdam edilmiş olacak. Tabiatıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yerine 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle ayrımlı tıpkı ajandayı daha uhdemiz altına aldık. Lehçe kalkınmadan mesul vekillik konumuna geldik. Bu hususta dahi Ahiler Kalkınma Ajansı’mızda yerelin potansiyelini harekete geçirecek projeler üstünde çalışmaya bitmeme ediyoruz.”

Kırıkkale’birlikte bugüne kadar 164 projeye 37 milyon liraya mail köken aktardıklarını tamlayan Varank, Atmaca Belediyesi Endüstri Sitesi ve Çelebi Benzen İşleme Tesisi’ne destek verdiklerini tabir etti.

Farklı projeleri yerelde destekleyerek yerli kalkınmanın önünü açtıklarını belirten Varank, şunları anlattı:

“Esasen KOP Havza Kalkınma İdaresi ile alelhusus siktirici sulama projeleri başta oluşmak amacıyla, burada tarımın ve tarımsal üretimin önünü açacak işlere destek veriyoruz. KOP ile buraya 80 milyon liranın üzerinde tıpkı kök aktardık. Yine SOGEP kapsamında 5 projeye 14 milyon teklik cins aktardık. Hükümetlerimiz, baktığınızda bunların dışında üstelik birçok desteği, hizmeti burada ortaya koydu. daha çok birlikte ortaya koymaya bitmeme edecek. Elbette vatandaşlarımızın, milletimizin bize olan sevgisi, yağız kaşımız, kara gözümüz üzere değil. Tığ bu hizmetleri ve yatırımları yaptığımız amacıyla vatandaş bizi destekliyor ve tehlikesiz olun tığ, birileri üzere işkembeden sallamıyoruz. Yapamayacağımız işleri saraka vermiyoruz.”

CHP’nin, sonuç yerel seçimlere nazik vaatlerle girdiğini nâkil Varank, şunları kaydetti:

“CHP’nin Takım Başkanvekili Özgür Özel, ‘Tığ evcil yönetimleri kazandığımızda seçme çiftçiye tek traktör vereceğiz.’ dedi. Verdiler mi? Hiç CHP’li belediyenin traktör dağıttığını gördünüz mü? Görmediniz. Biz 20 yılda 1 milyon olan traktör sayısını 2 milyon traktöre çıkardık. Zahir çıkardık? İşte verdiğimiz destekler, Ziraat Bankası üzerinden verdiğimiz kaynaklarla çıkardık. Böyle gereksiz atıp tutarga bu işler olmuyor. Bakınız, Kılıçdaroğlu Urfa’bile, ‘Belediyeyi bize verin, hep çiftçilerimize elektriği caba vereceğiz.’ dedi. Evet vatandaşlarımız buna inanıyor mu? Ego sordum, tek vatandaşımız inanmıyor. Zira şu anda Adana, Mersin, Ziyalı, İzmir, Antalya CHP’üstelik. Buralarda çiftçiler yok mu, var. Veriyor mu elektriği meccani, vermiyor.”

“Bire Bir ülkenin politik bağımsızlığı, teknolojik bağımsızlığında adsız sansız”

Vatandaşların kendilerine güvendiğini vurgulayan Icra Vekili Varank, “Bakın, toplumsal konut projesini ilan ettik. Tek vatandaşımız üstelik çıkıp ‘Bunlar bu işi yapamaz.’ demiyor. Hangi diyorlar, ‘Keşke bundan sonra üretseniz, tığ üstelik başvursak, buralardan faydalansak.’ diyor. İşte bu güveni oluşturabilmek muhteşem. İnşallah bu güvenle yolumuza devam edeceğiz. Benzeri ülkenin siyasi bağımsızlığı, teknolojik bağımsızlığında adsız sansız. Ülkemiz teknolojik anlamda dünyada şanlı aktörlerden biri haline geldikçe uluslararası siyasette üstelik Türkiye’nin pozisyonu değme güzeşte devir güçleniyor.” diye konuştu.

Bugün Türkiye’nin tarihin bütün göbeğinde saha aldığını aktaran Varank, Ukrayna’daki tahıl krizinde kimsenin bu soruna müteveccih tıpkı hal üretemediğini belirtti.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda iki tarafla üstelik konuşabilen yegâne ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Varank, kül bunlara dünyanın tanık olduğunu anlattı.

“Türkiye sevgisini artırıyoruz”

Türkiye’nin uluslararası alanda gücünün arttığına dikkati calip Varank, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Birleşmiş Uluslar Umumi Sekreteri, Türkiye’ye rastgele konuşmasında teşekkürname ediyor. en üst Birleşmiş Milletler Umumi Kurulu’na gittiğimizde Cumhurbaşkanımız orada dünya liderleriyle tıpkısı araya geldi. Onların hepsini New York’taki Türk evinde ağırladı. Mevrut değme lider yaptığımız çabalar üzere teşekkürname ediyor. ‘Önümüzdeki dönemde nasıl bu arada kat alabiliriz, kuşkusuz beraber akım edebiliriz, aman bu statünüzü kaybetmeyin, uluslararası ilişkilerdeki bu pozisyonunuzu kaybetmeyin, sizin mesafe buluculuğunuza çokça ihtiyacımız var.’ diyor. İşte bunlar retrospektif olan işler değil, 20 senede nesir ettiğimiz balaban ve aktif Türkiye’nin neticeleri. Arsıulusal arenada Türkiye sevgisini artırıyoruz. Zaman Afrika’dahi, Asya’dahi, Balkan ülkelerinde Türkiye yeryüzü mehabetli oyunculardan ayrımsız tanesi ve buradaki insanlar bizi âdeta içtenlikle seviyor.”

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, enflasyonla mücadelede önemli adımlar atıldığını anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Siz tek iktidarın, ‘Vatandaşımızın çekicilik gücü zayıfladı. Tığ senenin ortasında, temmuz ayında minimum ücreti güncelleyelim, minimum ücrete remiks yapalım. Vatandaşlarımızın kurum gücünü artıralım. Emeklilerimize, memurlarımıza, çalışanlarımıza çetin aynı zam verelim ki vatandaşlarımızın hayatları az buçuk kolaylaşsın.’ dediğini duydunuz mu, duymadınız. Bakın, minimum ücret 1960’yı yıllardan beri var ama ilk kez bir erk vatandaşını fikren ‘Bu böyle olamaz. Tığ temmuz ayında minimal ücrete zam yapacağız.’ dedi. Vatandaşımızın işini kolaylaştıracak adımları atıyoruz.”

(Bitti)

Share: