Kırıkkale’de mortocu ve müezzine ‘zimmet’ soruşturması! Ehil başkaldırma etti

Gürler Camii Toplum Örgütü Başkanı Kenan Doğanülker, önder Ü.U. ve ezancı M.Y.’nin cuma sonrası müftülük adıyla topladıkları paranın benzeri kısmını 27 Mayıs’ta zimmetlerine geçirdikleri iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ait adli anket, Kırıkkale Müftülüğü da yönetsel anket başlattı.

“ARADAKİ 400 LİRADA BİR ZİMMET SUÇU VAR”

Toplum Örgütü Başkanı Kenan Doğanülker, değme cuma sonrası toplanan paranın tutanakla müftülüğe konfirmasyon edildiğini belirterek, “27 Mayıs Cuma Namazı günü müftülüğe doğrulama edilmek için 4 bin 50 liralık toplam. Toplanan para camimizdeki 3 can eliyle tutanakla tayin edilmiş. Ego o devir site dışındaydım. Sonra bu mazbata imam ve ezancı yoluyla camiden alınıp, memleket müftülüğündeki doğrulama yerine götürülmüş. Parayı teyit alan dirilik parayı sayarken, paranın sakim olduğunu söylemiş. Onlar de tutanakta yazan 4 bin 50 liranın üstünü çizerek ‘3 bin 650 teklik doğrulama aldım’ diyerek imza atmışlar. Bu aradaki 400 lirada ayrımsız zimmet suçu var” dedi.

“BAŞKA YERDE GÖREVLENDİRİLMELERİNİ İSTİYORUM”

İmam ve müezzinin başı yerde olup olmadığına adaletin değişmeyen vereceğini ancak bu süreçte görev yerlerinin değiştirilmesi amacıyla müftülükten talepte bulunduklarını kaydeden Doğanülker, “İmamların bu olaylardan bilahare halen camimizde tutulması konusunda cemiyet üyelerimiz ve cami cemaatimiz tepkili. Bu yüzden sunma azından hak naz edene büyüklüğünde imamların buradan alınarak ayriksi bir yerde görevlendirilmelerini istiyorum” diye niteleyerek konuştu.

“İMAMIN ARKASINDA HUŞU İÇERİSİNDE NAMAZ KILAMIYORUZ”

Cami cemaatinden Mehabetli Saika ise, “Bu olayları duyduktan sonra bizler dahi tedirgin oluyoruz. Endişe ortamında namaz kılıyoruz. İnsanız, yazık türlü ancak bu olayı saklaması akilane değil. Dünyalık muallel benzer, bunu dernek başkanına söylemesi gerekiyordu. Evrakta tahribat yaptığı amacıyla bu tıpkısı suç. Bu imam hırsızlık yapıyorsa biz kuşkusuz arkasında namaz kılacağız, diyerek aklımıza geliyor. İmamın arkasında huşu içerisinde salat kılamıyoruz” dedi.

Cami imamı Ü.U. ise sorun sürecinin devam ettiğini, bu nedenle izah yapamayacağını söyledi.Share: