Kırsaldaki kadınlar bicik kanseri taramasından geçirildi

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Karı Meclisi üyeleri, meme başı kanserine özen bağışlamak üzere hastaneye gidemeyen ve kırsalda cıvıl cıvıl kadınlara ulaşarak Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay tarafından hem brifing hem da araştırma yaptırıldı.

Daha öncede birçok köye anbean kadınları bicik kanseri konusunda bilinçlendiren Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Karı Meclisi üyeleri, bu kere da Tortum’un Pehlivanlı Mahallesi’nde kadınlara bicik kanseri taraması yaptırdı. Programın devir ve saatinin henüz ilkin belirlenmesine karşın Muhtar Mustafa Büyüközmen’in köy kadınlarını haberdar etmemesi ve program saatinde Tortum’bile düzenlenen güreşleri izleyeme gitmesi ise tepkiyle karşılandı.

Muhtar Büyüközmen, “İnsanların sağılı ile alakadar olmak yerine güreş izlemeye gitmiş”

Köye programın yapılacağı alana vardıklarında başta muhtar Mustafa Büyüközmen tutmak üzere, tek kadının olmadığını gören Büyükşehir Belediyesi Site Konseyi Avrat Meclisi üyeleri, şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Köydeki programdan kimsenin bitirmiş edilmemesi dolayısıyla bir süre bekleyen şehir konseyi divan üyeleri, mahalledeki biçim camii hoparlöründen kendileri duyuru yaparak mahalle kadınlarını afiyet taramasına çağırma ettiler. Anonsu duyan kadınlar, camii yanındaki mahalle odasında toplanmaya başladı. Gelen kadınlar kendilerine konuyla ilgili daha ilk hiçbir bilgilendirme yapılmadığını konuyu bilmediklerini fakat camii hoparlöründen yapılan anonsu duyarak geldiklerini söylediler.

Muhtarın Tortum’daki güreşleri izleyeme gittiğini öğrenen Eş Meclisi Üyelerinden bazıları, “Burada kim insanların sağlığı mı yüce, yoksa muhtarın güreşleri izlemesi mi? Bu pekâlâ oluyor henüz önce kendisi ile konuşulmasına karşın belediye başkanının de haberinin olmasına rağmen kocabaşı kimseye marifet vermemiş ve burada insanların sağlığıyla ilgileneceğine kalkmış güreş izlemeye gitmiş” diye niteleyerek aksülamel gösterdiler.

Anons üstüne izlence adına mevrut mahalle kadınlarına, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinden Genel Cerrahi Esas Bilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay ilk bilgilendirme peşi sıra ise esenlik taraması yaptı. Merkeze kestirmece 100 kilometre uzaklıktaki Pehlivanlı Mahallesi’nde tendürüst yaşlı herhangi bir kesimden kadına bicik kanseri ve çeşitli hastalıklarda erken tanının önemi anlatıldı. Köy odasında planlı programda kadınlar eğitim bilimi alırken ayrıntılar birlikte dışarıda palyaço eşliğinde eğlenceli anlar geçirdi.

Eğitimin peşi sıra kadınlar, köyde konuşlandırılan duraksız keyif aracında muayene edildi ve meme başı kanseri taramaları yapıldı.

“Her 8 kadından birinde meme başı kanseri var”

Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay, yaptığı açıklamada, kadınlarda görülen kanserlerin üçte birini meme başı kanserinin oluşturduğunu belirterek, “Rastgele 8 kadından birinde bu kanser var. Kadınlarımıza er teşhisin önemini anlatıp kesinlikle mamografi takiplerini yaptırmalarını ve muayeneye gitmelerini söyledik. 20-40 gözyaşı arası kadınların 3 yılda bir, 40 yaşından sonraları ise yılda bir genel cerrahi evet birlikte eş hekimine gidip memelerini muayene ettirmeleri gerekiyor. 40 yaşından sonraları üstelik mamografiyi yılda benzeri yaptırmalarını söylüyoruz. Toplumda meme başında hunriz akıntı ve memede kitle olmasına ilgilendiren, ‘doğum yapmakla ya birlikte emzirmekle geçer’ diye kavisli vukuf var, bu akıllıcasına değil. Emzirmeyi öneriyoruz, kadının bildirme beş altı 2 sene çocuğu emzirmesi bicik kanserine alın dulda yapıyor ama memedeki kaba bir kitlenin emzirmeyle kaybolması gibi değil. Kadınlarımız mutlaka günlük spor ve yol yapmalı. Şişmanlıktan kaçınılmalı, aşkın kilolar verilmeli ve ana işi yemeyip sebze semere ağırlıklı beslenmeli. Mevlit kontrol haplarını birlikte çok önermiyoruz, bunlar bile hormon ilacıdır ve meme başı kanserine defa açabilir, bambaşka sığınma yöntemleri uygulanabilir.” diye niteleyerek konuştu.

Dünyada temas sene 1 milyon kadına meme kanseri tanısı konulduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Akçay, Hastanede polikliniğe gelen hastaların istikşaf ve tetkiklerinde derakap bir anda temas ahit en az ayrımsız meme kanseri hastasına rastladıklarını bile belirterek, meme kanserinin rastgele organa yayılabildiğini, bu nedenle dahi bu yüzden er tanının çokça koskocaman olduğuna aksan yaptı.

“Esenlik hizmetini kadınlarımızın ayağına kadar götürüyoruz”

Gayrı yandan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yadigar Nesrin Şerbetçioğlu ise kadınlara bindi için hakeza tıpkısı etkinlik yaptıklarını belirterek, seçme şarta, değme koşula karşın kadınların ayağına kadar hizmet götürdüklerini söyledi.

Şerbetçioğlu, kadınlarda sıkça tanıdık meme kanserinin şanlı çor olduğuna ilgi çekerek, “Bu hastalığın erken teşhis ve tedavi ile önlenebileceğini bildiğimiz amacıyla bizde kırsalda zinde hastaneye her an gidemeyen kadınlarımıza böyle tıpkısı hizmet yaptık inşallah faydamız olmuştur.” İfadelerini kullandı.

Karye odasında evvel kadınları bilinçlendiren Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay, henüz sonra ise Büyükşehir Belediyesine ilişik dinamik esenlik aracında kadınları muayene yaptı. – ERZURUM

Share: