Kız rıza merasiminde bin yıllara dayanan anane yaşatıldı

Kız isteme merasiminde bin yıllara raci gelenek yaşatıldı

ŞIRNAK – Şırnak’ın Silopi ilçesinde gelin olmak isteyen gençler için kanaat önderleri ile karı büyükleri toplanıp binlerce yıllık geleneklerini yaşattı. Güveyi evinde toplanan orgazm önderleri ile aile büyükleri tahminî 3 kilometre uzak olan gelin evine yayan gitti.

Binlerce almanak kültürlerini yaşatan Silopi halkı, sabah er saatlerinde orgazm önderlerinden İbrahim Tayşun’un evinde toplandı. Birbirlerini seven iki güre üzere geçmişten gelen kültürle sabahın er saatlerinde güveyi evinde toplanıp kız evinin kestirmece 3 kilometre ırak olmasına karşın yetinme önderleri, uray başkanları, sülale bireyleri ile buğulanmış heyeti Silopi’nin saygın mollaları öncülüğünde bilgisiz gitti. Barbaros Mahallesi’nden Cudi Mahallesi’nde kâin kız istemeye giden damat tarafının hareketli namına yürüyüşünü gören çarşı esnafı, sıradan benzeri şaşkınlığın ardından kız rıza olduğunu öğrenince keşke eksiksiz yürüyüşler gençlerin mutluluğu ve yuva kurmaları için olsa dedirtti.

Eloğlu evinden kız evine giden heyeti, kızın ailesi ve komşuları tarafından karşılandı. Eve sığmayacağını bildikleri amacıyla sokağa yeniden başa iskemle ve masalar kurup misafirlerini karşıladılar. Mevrut misafirlere su ağırlama edildikten bilahare mollaların dünyaevi hakkındaki konuşmaları ve dualarının peşi sıra babasından kız isteme merasimine geçildi. Elkızı ve eloğlu adayının rızaları alınmış olmasından kız rıza ritüeli bile gerçekleşmesiyle duaların arkası sıra şekerli ikramları yapıldı. İkramların peşi sıra gelen misafirler biricik tek damat ve gelinin babasını kutlayarak törenin yapıldığı sokaktan ayrılıp eloğlu evinde hazırlanan yemeğe geçti.

Bin yıllara müstenit kız rıza geleneğimiz var diyen damadın babası Silopi Kanma önderlerinden İbrahim Tayşun, “Rastgele toplumun kendine göre aynı geleneği ve kültürü var. Kız isteme kültürümüzde teferruatlı yıllara dayanan tıpkısı ekin tarihten gelen benzeri gelenektir. Zımnında özlük yakın dostlarımızı, sevenlerimizi, karı büyüklerimiz ile damadın evinde toplanıp ikramlardan sonradan elkızı evine gidiyoruz. Orada mevcut babası ve ev büyüklerinden kız istenir ve bunu dahi bize önderlik eden imamlarımız büyüklerimiz ile yetinme önderlerimiz vasıtasıyla kız istenir. Bu mutlu günümüzde davetimize icabet eden muhterem doyum önderlerimize, mollalarımıza misafirlerimize çok teşekkürname ediyoruz. Bu bin yıllara müstenit geleneğimizi devam ettirmenin mutluluğu ile mevrut birlik misafirlerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Share: