Kızılırmak Deltası’nın batış manzarası düğün fotoğrafları için tercih ediliyor

Samsun’da bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, kuş gözlemcileri ve veri insanlarının beraberinde büyüleyen gün batımı zımnında düğün fotoğrafı çektirecek çiftlerin ilgisini çekiyor.

Samsun’un 19 Mayıs ve Bafra ilçesi sınırları içinde yer kayran 56 bin hektarlık alanı havi, 356 kuş türünün birlikte yılkı atları ve camız varlığı ile öne sâdır, endemik bitki türlerine topluluk UNESCO Dünya Mirası Arızi Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde gün batımı iyice görüntüler oluşturuyor.

5 bin 174 hektarlık kısmı aşılanmamış hayatı geliştirme alanı olan ve uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında esirgeme altında kâin deltada irili ufaklı 20 göl ile şişman bataklık ve sazlık alanlar vadi alıyor.

Kızılırmak Deltası, kafile sırasında Karadeniz’i direkt aşan kuş türleri üzere bile hayati önem taşıyor. Deltanın korunması üzere kesim çevirgeç girişine ilişkin bulunuyor.

Türkiye’nin genişlik koca sulak alanları ortada vadi düz Kızılırmak Deltası, düğün fotoğrafı çektirmek isteyen gelin ve damatların da gözde merkezi haline geldi.

Kentte fotoğrafçılık özne Erek Turgut, AA muhabirine, bölgede çekilen fotoğrafları sosyal medyadan gören birçok çiftin dernek fotoğraflarını burada çektirmek için kendileriyle iletişime geçtiğini söyledi.

Yeni evlenen çiftlerin batış foto çekimi amacıyla bölgeyi tercih ettiklerini anlatan Turgut, “Bunaltıcı ilgi olduğunu söyleyebilirim. Burası doğası bakımından tığ fotoğrafçılar açısından birlikte çokça yeğleme edilen ayrımsız meydan. Çokça açık ve ayrımlı nebat örtüsüne erbap. Çok beğenilen fotoğraflar çekiyoruz.” dedi.

Share: