“Komet” adıyla bilinen ressam ve âşık Gürkan Ateşli, 81 yaşında hayatını kaybetti

“Kuyruklu Yıldız” anlamına birlikte mevrut ‘Komet’ ismini kullanan ressam ve saz şairi Gürkan Coşkun, 81 yaşında amansız hastalık sebebiyle hayatını kaybetti.

İSMİNİ MÜZİK GRUBUNDAN ESİNLENEREK ALDI

Ateşli, Mehmet Güleryüz’ün ‘Güldüğüme Bakma’ ünlü nehir söyleşisinde belirttiğine bakarak ismini, “Bill Haley & Ruh Comets” grubundan esinlenerek aldı.

“KOMET” GÜRKAN COŞKUN KİMDİR?

1941 yılında Çorum’bile doğan sanatkâr, Çorum Lisesi’nin ardından Mimar Sinan Pir Sanatlar Üniversitesi’nde eğitim gördü. Halil Dikmen ve Zeki Üstün İzer atölyelerinde çalıştı. Mütenevvi herif görünümlerini karmaşık ve hareketli gruplar halinde hayalî bir yönelimle tuvale yansıttı. Bu çağ resimlerinde sunma haddinden fazla siyah rengi kullanan ressam; kırmızı, pembe ve sarılarla ölüm ve kırıcı temasını vurguladı.

İLK SERGİSİNİ ROUEN KENTİNDE AÇTI

1971’da çap bursuyla Fransa’nın başkenti Paris’e gitti. Vincence Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü’nde eğitim bilimi gördü. İlk sergisini 1974’te Fransa’nın Rouen kentinde açtı.

1974’ten itibaren bile Salon üstelik Mai (Mayıs Salonu) sergilerine eğlenceli kendisine katıldı. Paris’te bulunduğu sırada Uyanış öncesi İtalyan sanatını, Pompei resimlerini ve İtalyan Primitifleri’ni inceleyici sanatçı, bilinçaltının esrarengiz dünyası üstüne kurulu fakat gerçeklikle bağını koparmayan eserler vermeye başladı.

BİRÇOK ULUSLARARASI SERGİYE KATILDI

Yaşamını İstanbul ve Paris’te sürdüren ressam, Türkiye’dahi on ilkokul, Paris’te dokuz, Viyana, Salzburg, Lozan ve Brüksel’dahi ise birer şahsi sergi açtı. Komet antrparantez, bir nice uluslararası sergiye katıldı. Eserleri, Lozan Canton Müzesi, Viyana Modern Sanatlar Müzesi, Kopenhag Grafik Sanatlar Müzesi, Paris Gündeş Sanatlar Müzesi ve İstanbul Gündeş üzere müzelerde meydan alıyor.Share: