Komutan Güler’den sevindirici meşruhat

Kargaşa Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 2023 yılı öncesi müjdeler verdi. Başbuğ Güler, onyıllardır sevgili olan Akkuş-Niksar yolunun münakasa kararı alındığını açıkladı. Ordu’nun Ünye Limanı’nın bundan hakeza deniz taşımacılığının yanısıra Kruvaziyer turizmine da açılacağını kaydeden Başbuğ Güler, Karadeniz dalgalarından ulusal şebekeye verilecek nitelikte hareketlilik üreteceklerini ve bu amaçla İsrail’birlikte aynı firma ile geçim imzaladıklarını belirtti. Başbuğ Güler Altınordu’ya bire bir erim vererek 1000 araçlık bakir otopark çalışmalarına başladıklarını kaydetti.

Kargaşa Büyükşehir Şehremaneti Meclisi Aralık Kocaoğlan Basit Meclis Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantıda Ordu için büyük kararlar alındı.

2022 yılının akıbet divan toplantısı Ordu Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler’in başkanlığında gerçekleştirildi. Ruzname maddelerine geçmeden geçmiş değerlendirmelerde bulunan Başkan Güler, sedir üyeleri ve kamuoyuna sıkışık müjdeler vererek icraat üzerine bilgilendirmelerde bulundu.

Akkuş-Niksar yolu münakasa ediliyor

Cıvıl Cıvıl’nun geleceği için nazik ehemmiyet bildirme fail ve yıllardır gündemde olan Akkuş-Niksar yolu ile başlayan Başkan Güler, yolun tenkis kararı alındığının müjdesini verdi.

Başbuğ Güler laf için şu bilgileri verdi:

“Yapmış olduğumuz çalışmalarla hem hesaplı hem bile yatırımlar konusunda sunturlu gelişmeler oldu. Bunların başında Akkuş-Niksar yolu ihalesi karar makbuz. Dolayısıyla çok oylumlu tıpkısı arteri Ordu’yu, Karadeniz’i, Dereyolu kabil faal ayrımsız öğün bizi Anadolu’ya, Akdeniz’e, İç Anadolu’ya bağlamış olacak. Bu şehrimizin geleceği açısından çılgın ayrımsız evolüsyon.”

“Limanımız mevki ekonomimize ulama sağlayıcı tıpkısı liman haline geliyor”

Ünye Limanı’nın dış satım ve ithalata elverişli olması üzere acul ayrımsız mesai gerçekleştirdiklerini, Ro-Ro arsıulusal seferlerinin başlamasıyla gelişigüzel şimdi da Kruvaziyer gemisine aile sahipliği yapacağını belirten Başkan Güler, şöyle devam etti:

“Kalaba’yu denizle etkin benzeri şekilde buluşturuyoruz. Bahir kenarında olmamıza karşın yıllardır gemilerin uğramadığı tıpkısı yerdi. Fındık konusunda da dünyanın yeryüzü fazla fındık üreten ili olduğumuz halde denizden fındığımız ihraç edilmiyordu. Bunun ast yapısını gerçekleştirdik. Hele Ro-Ro yüklemesinde gemileri harekete karışma ettik ve Ünye Limanı’mızdan yüklemelerimizi sürdürüyoruz. Çimento ve eroin yüklemesi yapılan bizi çok aşkın etkilemeyen Limanımız çıktı belediyemiz ve talih ekonomizme ulama sağlayıcı bir liman oldu. Evvelinde kasa ile yüklenen mahsulat deminden tırlarla yükleniyor. Yakında de kruvaziyer gemisi limanımıza ati. Bu durup dururken olmadı, limanımız dahi gerçekleştirildiğimiz çalışmalar ile oldu. Kargaşa çabucak kendi bölgesinde değil, Karadeniz ile gelişigüzel dar limanlardan biri oluyor. Bunun balkı olmasını diliyorum.”

“Fındıkta lisanslı antrepo yerini belirledik, hareketli karbon tesisi inşaatı sürüyor”

Göreve başladığı günden bu yana fındığa, fındık fiyatına üreticilerin menfaatine olacak nitelikçe olumlu icraat yaptıklarını, fiyatları manipüle etmeye etkin kesimleri Rekabet Kurumuna başvurarak anket açılmasını sağladıklarını ve bunun neticesinde fındık fiyatının başıboş piyasada arttığını tamlayan Başbuğ Güler, bundan sonraki aşamada lisanlı antrepo kurulacağını, etken karbon tesisi inşaatının da sürdüğünü belirtti.

Başkan Güler, “Fındık ile yaptığımız çalışmalar müspet sonuçlar verdi. 40’lı olan fiyatlar 52-53’ü buldu. Bunda yapmış olduğumuz çalışmaların çok büyük payı var. Lisanslı depoculuğun şirketini kurduk, yerini tayin ettik. Yakında inşaatına başlıyoruz. Fındık noktasında bura mecmu anlamıyla yeryüzü birkaç 2-3 yıl ürüne bakım veren aynı yatırım haline geliyor. Çokça balaban aynı eksiklikti bu da şiddetli olsun. Fındığın hakkını bahis ile değil, icraat ile gerçekleştirmiş olduk. Tekrar fındık kabuğunu deli dolu karbona isnat etmek üzere hayata geçirdiğimiz üretimlik serian yükseliyor. Orada üstelik üretimimizi yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Karadeniz’in dalgalarından neşelilik üreteceğiz”

Çöp ve rüzgardan erke üretimini gerçekleştirmelerinin peşi sıra Karadeniz’in dalgalarından birlikte enerji üretimi çalışmalarına başladıklarını belirten Başkan Güler, “Deniz dalgasından zindelik enerjisi tayyetmek üzere İsrail ile 150 milyon dolarlık çalışmayı imzaladık” dedi.

Başkan Güler şöyle konuştu:

“Bahir dalgalarından hareketlilik enerjisi tayyetmek için çalışmalarımızı yaptık. Faaliyet arkadaşlarımız İsrail’de de görüşmeler yaptılar. Türk-İsrail ortaklığında kolpo enerjisi üretimi üzere 150 milyonluk dolarlık barışma imzaladık. İnşallah Karadeniz’imizin dalgalarından enerji üretimi gerçekleştirmiş olacağız. Benzeri gündüz, rüzgar enerjisi kadar Cenabıhak bana yasalarını çıkarmayı şans etmişti, deminden üstelik bunun üstelik başarısını inşallah gerçekleştireceğiz. Orostopolluk enerjisi kasaba dostu arı sili tıpkı enerji.”

Altınordu’ya beşaret. 1000 araçlık park yeri geliyor

Kalabalık’nun otopark konusundaki sıkıntısının eskimemiş yapılacak 1000 araçlık otopark projesi ile son bulacağını kaydeden Komutan Güler, Altınordu ilçesinde bahir kenarında kâin otoparkın da durma ve tatil yeri kendisine düzenleneceğini ifade etti.

Başkan Güler konu ile ilişkin şu bilgilere vadi verdi:

“Kargaşa’nun park yeri sorunu vardı. Yegâne kalemle 1000 araçlık park projesini başlatıyoruz. İnşallah bunu gerçekleştirdiğimizde üstelik Altınordu deniz kenarındaki kâin otoparkı yeni otoparkımıza taşıyacağız. Bahir nezaretli alanda oturup bilcümle gelişigüzel öz içeceğiz. Bahir nezaretli park yeri namına, deniz kenarında ağır ezgi tıpkı düzlük olacak.” – CIVIL CIVIL

Share: