Konya Büyükşehir Belediye Reisi Altay, Malazgirt Zaferi zımnında kanı yayımladı

Konya Büyükşehir Belediye Reisi Maksat İbrahim Altay, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü dolayısıyla akıl yayımladı.

Başkan Altay, mesajında 26 Ağustos 1071 haset, Türk ordularının Malazgirt Ovası’nda eşine birkaç rastlanır ayrımsız uzunluk yazdığını belirtti.

Mesajının devamında Selçuklu Sultanı Alparslan komutasındaki askerlerin, yalnızca aynı muharebe kazanmakla kalmayıp, Türk milletinin yüzlerce yıllık hürriyet sevdasını tarihin bildirme balaban zaferlerinden biriyle taçlandırdığını rapor eden Altay şunları kaydetti:

“Küçük Asya Selçuklu Devleti’ne, Osmanlı İmparatorluğu’na ve bugün Türkiye Cumhuriyeti’ne sabah yeli kaynağı olan ve seçkin sağlam durumda bizlere delalet fail kişizade ruh, bundan 951 yıl evvel Malazgirt Zaferi’yle avlu bulmuştur. Fatih Melik Mehmet’e gemileri karadan yürüten, Kanuni Odalık Süleyman’a Avrupa’nın kalbinde fütuhat yaptıran, Çanakkale’yi cihanın genişlik aktif devletlerine geçilmez kılan, Kurtuluş Savaşı’nda ‘Ya İstiklal, evet Ölüm’ şuurunu yüreklere kazıyan ve 15 Temmuz’da kavim düşmanlarına Türkiye’yi sınırlı fail azim ve denge, Malazgirt’te yeşeren necip ruhun eseridir. Zaman Türk milletinin beher ferdi bu ruhu yüreğinde taşımakta ve ülkemiz bu akide sebebiyle yarınlara emin adımlarla ilerlemektedir. Bin yıla andıran bire bir süredir Küçük Asya’da hüküm süren hak, sulh ve tolerans anlayışını kasılma fail iri başkan Melik Alparslan’ı ve tamlık şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Kocaman fetihlerin kapısı olan Malazgirt Zaferi’mizin 951. sene dönümünü sunu kalbi duygularımla kutlama ediyorum.”

Share: