Konya ve kasaba illerde eskimemiş eğitim öğretim yılı başladı

Konya, Afyonkarahisar ve Aksaray’dahi yıpranmamış terbiye talim yılının başlaması nedeniyle okullarına mevrut öğrenciler dersbaşı yaptı.

Öğrenciler, yaz tatilinin ardından arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın mutluluğunu yaşadı.

İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra sınıflara alınan öğrenciler arkadaşlarıyla hasret giderdi.

İlköğretim Haftası kapsamında ise Atatürk Anıtı’nda ve Selçuki Cahit Zarifoğlu İlkokulu’nda merasim düzenlendi.

Vali Vahdettin Özkan, törende yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Bakir terbiye tedrisat yılının aynalı iyi olmasını, eğitime, eğitimin yaygınlaşmasına, insanlarımızın yetişmesine açar olmasını istiyorum. Asıl olan insana dokunmaktır. Öğrencilerimize koruyucu olmaktır. Eğitimin yaygınlaştırılması, nitelikli arkaç getirilmesi, kapasitesinin arttırılması bizim temel hedeflerimizdir. Hep beraber bu doğrultuda çalışıyoruz.”

Sınıfları gezen Ilbay Özkan, öğrencilere ve öğretmenlere yıpranmamış eğitim yılında muvaffakiyet diledi.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, Atatürk İlkokulu’nda düzenlenen programda, kentte 841 okulda 8 bin 281 derslikte 10 bin 972 öğretmen ve 147 bin 241 öğrenciyle bugün yetişek tedrisat yılına başladıklarını söyledi.

Yiğitbaşı, “İnsan doğduğu andan itibaren öğrenmekte ve öğrendiklerini benzeri varlık boyu hayatına yansıtmaktadır. Hassaten kendi hayatı dışında, öz çocuklarının yer yakınlarının hayatına da bu etkileri yansıtabilmektedir. Ister bilgelik, lüzumlu insanca ve milli değerler açısından yetişek hepimizin bildiği kabil olmazsa olmazımızdır. İşte bu nedenle bizler ülkenin arz makro sunu nadir meselesi olarak yetişek öğretimi görmekte ve bu alanda kalitenin artması amacıyla maksimal himmet göstermekteyiz.” dedi.

Törende şiirler okundu, ahali oyunları oynandı, cimnastik gösterileri yapıldı.

Aksaray

Aksaray merkeze sınırlanmış Karaören Köyü Ortaokulu’nda düzenlenen törende Vali Hamza Aydoğdu ile AK Öğür Aksaray Mebus Cengiz Aydoğdu geçmiş ders zilini çaldı.

Okul bahçesinde gerçekleştirilen törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Törende 8. sınıf öğrencileri 5. dershane öğrencileri ile anasınıfına başlayan miniklere çiçek sunarak kandırıcı geldiniz seremonisi yaptı.

Ilbay Hamza Aydoğdu, Aksaray’de 6 bin 700 sarıklı ile 92 bin öğrencinin yeni yetişek ve tedrisat yılına başladığını aktardı.

Ailelerin çocuklarıyla imdi çatlak geçirmesi gerektiğini vurgulayan Aydoğdu, “Her Bir çocuğumuzun özel yetenekleri var. Sınavlardan alınan sonuçlar değme ant kaynak başarıyı ölçmez. Başarıyı nerede aradığımızın kararını yüklemek zorundayız.” dedi.

Öğrencilerin umum oyunları gösterisi sunduğu merasim, Ilbay Hamza Aydoğdu ile DOĞRU Fırka Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu’nun ilk ders zilini çalması ile sona erdi.

Sınıfları mülakat fail Vali Hamza Aydoğdu ve tören düzeni üyeleri kullanılmamış dönemin kalburüstü olması temennisinde bulundu.



Share: