KOSGEB’in faizsiz, düşüncesiz ödemesiz 250 bin teklik mevhibe desteği başvuruları üzerine kullanılmamış gelişme

Anadolu’nun kadim mesleklerinin sürdürülmesine arkalamak amacıyla Hars ve Turizm Bakanlığı ile Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nın işbirliğinde bu meslekleri sürdürenlere, istihdam tevlit üzere 250 bin liraya büyüklüğünde dümbelek ödemesiz destek verilecek.

BAŞVURULAR 30 EYLÜL’E KADAR DEVAM EDECEK

Şu anne kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı 602 işletmenin dolay başvurusunu kabul etti. Bu kapsamda destekten yararlanabilmek için KOSGEB selen tabanına taşıt oluşmak için başvurular bugün başlayacak ve 30 Eylül’e büyüklüğünde bitmeme edecek.

GRAMOFON TAMİRCİSİ, BIÇAKÇILIK, DERİ İŞLERİ…

Dünya gazetesinin haberine bakarak civar başvurusu kabul edilen işletmeler arasında, fonograf tamircisi, ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, kap işleri ile uğraşanlar düz alıyor.

800 İŞLETMEDEN 602 TANESİNİN BAŞVURUSU KABUL EDİLDİ

KOSGEB tarafından yürütülecek olan izlence, Kıvrak Ekin Mirası İşletmeler Destek Programı adına adlandırılıyor. Programla ilişik Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırı ve Yetişek Umumi Müdürlüğü’ne şu temel büyüklüğünde başvuruda kâin 800 işletmeden 602 tanesinin civar başvurusu kabul edildi. Programdan çakmak isteyenler, 30 Eylül’e büyüklüğünde KOSGEB vukuf tabanına kayıt yaptırabilecekler. Bindi programı ile hele maharetli-şakirt ilişkisini güçlendirme amaçlanırken, bu kapsamda bakir personel istihdam eden işletmelere 250 bin liraya kadar izansız ödemesiz bindi sağlanacak. Projeye ilişik işbirliği protokolü, 24 Haziran’da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy beyninde imzalanmıştı.

31 FARKLI MESLEKTEN İŞLETME DÜZLÜK ALIYOR

Ön başvuruda 31 ayrımlı geleneksel meslekten pres bulunurken, bunlar beyninde; seramik (kumkuma-çini), ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, deri işleri, saz yapımcılığı, dokumacılık kabilinden meslekler yöre plana artık. Antrparantez; kapela imalatı, fonograf tamirciliği, at arabası/payton imalatı kabil mesleklerden bile müracaat geldi. Şu esas büyüklüğünde 72 ilden müracaat gelirken, sunma fazla başvuru İstanbul, Denizli, Gaziantep, Şanlıurfa ve Bursa illerinden geldi.

YERLİ MAKİNE KULLANANA YÜZDE 15 MUNZAM DESTEK

Geri ödemesiz 250 bin teklik art limitli bindi ile kuruluş, işletme ve yetiştirme, makine ve teçhizat, lansman ve pazarlama başlıklarında bindi verilecek. Izlence ile pres sahibinin mesleksel birikimlerini aktarması üzere yetiştireceği personel için 150 bin liraya kadar destek sağlanacak. Makine ve donatı giderleri üzere eğin limiti 50 bin liralık olan aynı destek verilecek. Desteklenecek araba ve teçhizatın kullanılmamış veya en aşkın 3 yaşında olmasına bakılacak. Domestik malı makine ve teçhizatta destek oranına yüzdelik 15 ilave edilecek. Tanıtım ve Pazarlama Desteği kapsamında e-Tecim sitelerine üyelik ve komite bedeli, sayısal reklam ve tanıtım, web sayfası tasarımı ve tanıtım fi lmi kalkışmak için toplamda 45 bin liraya büyüklüğünde bindi verilecek.Share: