Köye dönüşleri yemlemek amacıyla koyun dağıtımı yapıldı

Köye dönüşleri yemlemek için koyun dağıtımı yapıldı

ŞIRNAK Şırnak’ta ‘Köyümde daim olmak amacıyla tıpkı güruh nedenim Var’ projesi bünyesinde vatandaşlara koyun dağıtımı yapıldı.

Proje çerçevesinde Şırnak Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünde kucak tevzi töreni gerçekleştirildi. Törene; Şırnak Valisi Osman Bilgin, Tarım ve Orman İl Müdürü Selman Demirel, gelgel müdürleri ve çiftçiler katıldı.

Yaklaşık 1 milyon dekar otlak varlığı ve kestirmece 1 milyon 135 bin küçükbaş, 79 bin 977 büyükbaş efsanevi sayısıyla ülkenin makro hayvancılık merkezi olan Şırnak’ta ‘Köyümde sürmek amacıyla bire bir güruh nedenim var’ projesine mecmu bin 19 başvuru yapıldı. Törende mütekellim Şırnak Valisi Osman Bilimci, “Burada genişlik mehabetli konulardan biri hayvancılıktır. Tığ özellikle iklim özel idaremize buyruk verdik. Beytüşşebap, Uludere ve diğer ilçelerimizin plato yollarının tamamını açıyoruz. Bize talepte bulunun plato yollarına sınırsız karşılık ayırıyoruz. ‘Köyümde daim olmak amacıyla tıpkısı sürü nedenim var’ adı altında düzenlenen proje Ekincilik Bakanlığı ve Ziraat Bankası ortada yapılan tören düzeni ile hayata geçirilen muhteşem aynı projedir. Bu projede tığ, çiftçilerimize hayvan verip, bunun sonucunda vatandaşlarımızı üretime yönlendirmek istiyoruz. Bu dağların rastgele noktasında vatandaşlarımızın basamak izinin olmasını istiyoruz. Üretim ve hatırlamak dünyanın bildirme iyice işidir” dedi. Şırnak Yeniaslanbaşar köyünde ekinci olan Turan Ağaç ise, “Bu bizim çiftçiler için haddinden fazla ferah aynı imkandır. Destekte bulunanlara teşekkür ediyorum. Kültür Bankası bize 7 sene amacıyla itimat verdi. Bizim üzere çokça büyük tıpkısı faydadır” diye konuştu.

Konuşmaların arkası sıra destek almaya türe kazanan 2 çiftçiye 140 koyunu tasdik edildi.

Share: