Köyünün bursla okuttuğu mühendisten vefa örneği

Zonguldak’ta Kardelen Bekmezci, karye sakinleri ve gurbetçilerin desteğiyle başlatılan burstan yararlanarak inşaat mühendisliğini okudu. Köyünde bitmeme eden tünel çalışmalarında işe başlayan Bekmezci, eğitim hayatına ulama sağlayıcı projeye destek olup öğrencilere yardım sağlıyor.

Kilimli ilçesine tutkun Göbü köyünde işlek Kardelen Bekmezci (24), 4 sene önceki Yozgat’taki Bozok Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü kazandı. Muhtar Burhan Ağızcıl; köy sakinleri ve gurbetçilerin destekleriyle başlattığı burs projesiyle Bekmezci’ye destek oldu. Burstan yararlanarak yetişek hayatına başlayan Bekmezci, bölümünü başarıyla tamamlayarak mezun oldu.

Darülfünun hayatı sonrası köyüne dönen Bekmezci, gelişim aramaya başladı. Köyünde Filyos ile Zonguldak arasındaki yapımı süren tünellerde yüklenici firmada yapım mühendisi kendisine işe başlayan Bekmezci, kendisi kabilinden darülfünun öğrenimini sürdüren çoluk çocuk için burs vermeye başladı. Projede meydan alarak köyünü gururlandıran taze mühendis, eğitim bilimi hayatına dahi yardım sağlıyor.

“Yararlandığım burs projesine yardım isnat etmek istedim”

Üniversiteye yerleşmesiyle bu arada köyündeki burs projesinden yararlanmaya başladığını anlatan Bekmezci, “Ego üniversitedeyken bu proje başladı. Muhtarımız eliyle planlı ayrımsız programdı. Üniversite öğrencilerine burs verildi. Ego birlikte o ahit okuduğum için bundan intifa fırsatı bulmuştum. Hala bitmeme ettiği amacıyla bütün duyabilsin. Köyümüzde 20’ye yakın üniversite öğrencisi var. Ego bile bundan yararlanmış, kendi işimi yapıyor olmanın verdiği mutlulukla yardımcı olmak istedim. Muhtarımızla gine bu projeyi devam ettirip büyütüp daha domuzuna olsun diye niteleyerek uğraşıyoruz” diye niteleyerek rapor etti.

“Köyümde bana tıpkısı vesile tanındı, köyümde işe başladım”

Mezun olduktan sonradan köyünde yapımı devam fail tünel çalışmalarında işbaşı yaptığını anlatan Bekmezci, “Köyümde tıpkısı işim oldu ve bana aynı fırsat tanındı. Bu açıdan şanslıyım. İşime köyümde devam ediyorum. Buradaki öğrencilere bile tıpkısı bana yardım edildiği kadar ego üstelik onlara yardım etmeye çalışıyorum. Kendi bölümüm açısından kız çocuklarının okumasına dayanabilen yanaşılmaz. ‘Yapamaz, edemez’ denilir amma arz adamakıllı örneği benim diye niteleyerek düşünüyorum. Bir Nice emanet vasıtasıyla benimsenmese da bunu başarıp okudum. Demincek dahi çalışıyorum. Bence kız çocuklarından ki istiyorsa köyde, buna cesaret edemeyen varsa kat sayı alabilir, başarabilir. İstiyorsa bütün yapabilir. Köyümüzün öğrencilere yardım ettiğini düşünüyorum. Müzaheret edebildiklerimiz var, edemediklerimiz var. Kız koca fark etmeden bütün çocuklara yardım etmeye gayret ediyorum. Ben bu yüzden alelhusus bu işin içre almak istedim. Muhtarım da çıktı ilerlesin. Dizge duysun, yayılsın. Keşke tümce bir mektepli okutabilse. Ne mutlu bize” diye konuştu.

“Burs alanların işe girince projeye destek vermesi en şişman hayalimdi”

Muhtar adaylığı sürecinden bu yana burs projesini hayata kılmak üzere çabaladıklarını ve başardıklarını anlatan Göbü Köyü Muhtarı Hüccet Oral, “Amacımız eğer kocabaşı olursak öğrencilerimize burs verebilmekti. Tabiatıyla bu bursu cebimizden ödeme şansımız yok. İl dışındaki ve ensiz dışındaki gurbetçilerimizin katkılarıyla, buradaki arkadaşlarımızın katkılarıyla 3 yıldır üniversite öğrencilerimize burs veriyoruz. Kardelen kızımız dahi o aktarılma okuyordu. Bursiyerlerimizden biri de Kardelen kızımızdı. Okulunu bitirdi. Tünel çalışmalarında yapım mühendisine ihtiyaç vardı. İşe girdikten bilahare ‘Ben üstelik bire bir mektepli okutmak, katkıda bulunmak istiyorum’ dedi. Çok mutlu, mutlu oldum çünkü hayalini kurduğum şeylerden birisi buydu. Bu çarkın dönmesi üzere burs alan öğrencilerimizin giderek işe girip para kazanmaya başladığı antlaşma geriden mevrut çocuklara katkısı olması sunma balaban hayalimdi. Kardelen kızımız dahi bunun ilk örneği, namına şahsım, köyüm ve öğrenciler hesabına çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. – ZONGULDAK

Share: