Kozan hurması lezzetini tescillemek istiyor

Kozan hurması lezzetini tescillemek istiyor

ADANA 2021 yılında japon hurması üretiminde Türkiye birincisi olan Kozan’dahi 11 bin 500 dönüm arazide tahminî 20 bin ton cennet hurması üretimi gerçekleştiriliyor. Kozan bu hurmasına coğrafi bel alarak tescillemek istiyor.

Kozan Tecim Odası Başkanı Mustafa Kandemir, Eskimantaş, Karabucak, Minnetli, Boztahta, Mahalleleri ilkin olmak üzere binlerce dönümde üretilen “Haciya” cinsi cennet hurmasının lezzetinin ve hurma kurusunu coğrafi bel alacak farklılıklarda ve lezzette olduğunu söyleyerek, bu lezzetin tescillenmesi için kaymakamlık ekincilik müdürlüğü ve Çukurova Üniversitesi Kozan Çığır Yüksekokulu işbirliği ile sahada çözümleme ve çalışmaların başladığını kaydetti. Kozanlı üreticiler Trabzon Hurmasının başka illerde üretilen hurma ve kurusu ile arada alçak benzeri ezgi farkı olduğunu tez ederek bölgedeki yer kalitesinin bunda etkin olduğunu anlatım etti. Kozan, Eskimantaş Mahallesinde Behişt Hurması üretimi eden Erdoğan Bolat ” Ego 80 yaşının üzerineyim ata topraklarında bildim bileli çalışıyorum. Hurma ağaçlarımıza bakımlarını yapıyoruz. Gözümüz kabilinden bakıyoruz. Bu hurmalar lezzeti ile değişik ve domuzuna” dedi.

Babası ile alay malay kestirmece 5 dönüm arazi üstünde behişt hurması üretimi eden Hakan Bolat “35 yıldır hurma üretiyoruz. Bu bulunmaz bire bir hurma. Ilkgüz 15’inde hasatımız başlar, Kasım’a kadar çekicilik şartlarına göre sürer. Bu Hachiya cinsi ve lezzeti diğer cennet ve Trabzon hurmalarından çokça değişik. Gayrı cinslerde bu haz olmuyor” diye konuştu. Çukurova Üniversitesi Kozan Patika Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Cansu Dölek Gencer, “Kozan’üstelik hurma üretimi adına baktığımız zaman bildirme önde mevrut birinci ve ikinci sıralarda vadi düz aynı istihsal var. Mefret ayrımsız üretimle alın karşıyayız. O yüzden ticaret odasıyla başlattığımız mücahede neticesinde Kozan’ın kendine has coğrafyasından kaynaklanan ve özelliklerinde aromasının farklılıklarını bakmak amacıyla yer çalışmalarıyla bu arada analizlerimizi yürütmeye başlamış bulunmaktayız. Coğrafi bel ile bölgedeki hurmanın lezzeti tescillenerek hem yetiştirici hem mütemmim hem birlikte talih ekonomisine ulama sağlayacağından ekolojik ortam bize artıları efdal olacaktır. O yüzden bu farklılığı hem Türkiye genelinde hem Kozan’a katkısı olacak şekilde Adana’ya ve elverişsiz dışına eğer tanıtabilirsek çok bereketli yerlere geleceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Kozan hurma kurusunda girişimci olan ve yıllık 70 ton cennet hurma kurusu ile önderlik eden girişimci Hamza Kılıçkaya, Cennet Hurmasının bölgede 5 kiloda 1 kilo hurma kurusu elde edildiğini belirterek ” Kozan hurması toprak türü ve coğrafyasından kaynaklı olsa icap lezzeti farklı illerde üretilen Trabzon Hurmasından çokça değişik. Malatya kayısı kurusu pekâlâ bambaşka bölgelerde ekilip benzeri kalite vermediyse Kozan Cennet Hurması dahi bu bölgede lezzeti ile ayrıksı illerde üretilen hurmalardan çok farklı ayrımsız lezzete cemaat. Bunu tığ kendimiz biliyoruz amma almaç tepkilerinden üstelik görmüş olduk. Haciya cinsi sair ürünlere nazaran henüz farklı ve bağımlılık yapan lezzeti var. Bu hurmanın üretilen killi ve su tutan tıpkısı yerey. Bölgede rastgele evde seçme alanda hurma kurutuluyor. Denizli, Maraş hurması bile aldık kurttuk lezzeti buradaki lezzeti vermedi. Bu hurma burada Suluhan rüzgarları var bu hurmanın kurumasında büyük hareketli. İçinde lezzeti ve araması özge illerden çok ayrımlı kılan bire bir şeker hastalığı ve hoş koku oranı var. İnşallah coğrafi bel alarak bu zevk tescillenir” dedi.

Share: