Kuduruk riskli temaslarda hanay kurtaran yöntem

– Kudurmuş riskli temaslarda hanay kurtaran yöntem

Sahipsiz ve aşısız hayvanların kuduruk virüsü transfer riski henüz yüksek

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji INSAN. Akademisyen Doç. Dr. Tuğba Soluk:

“Kuduz semptomlarının ortaya çıkmasından sonra aşılar faydasızdır”

“Klinik bulgular ortaya çıktıktan sonra iyileşen vakalar çokça eşsiz görülmektedir”

DENİZLİ – Enfekte hayvanların salyasından insanlara geçici, ölümcül Rabies virüsünün bozukluk olduğu akur hastalığının sahipsiz ve aşısız hayvanlarda imdi görüldüğünü tamlayan Doç. Dr. Tuğba Solgun, “Virüsün girmesini ve ilerlemesini kaplamak amacıyla yer koca adım kırıcı içine basınçlı mübarek akarsu verilerek, yaranın akarsu ve sabunla 10-15 dakika temizlenmesidir” dedi.

Enfekte hayvanların salyasından insanlara bulaşan, ölümcül tıpkısı virüs olan Rabies virüsünün illet olduğu kuduz hastalığı insanlarda ve birçok memeli hayvanda hatır ve omurilik iltihabına misil açarak ölümle sonuçlanıyor. Dünyada yılda 40 ile 100 bin kişinin kuduruk nedeniyle öldüğü aritmetik edilirken, ülkemizde ise gelişigüzel sene 1-2 kuduruk vakası görülüyor. Akur bire bir hayvan yoluyla ısırılan bir bireyde semptomların ortaya çıkmasından sonra ortalama 18 gün içerisinde çor ölümle sonuçlanıyor. Uzmanlar, kuduruk riskli teması olan herhangi bir bireyin tevakki etmek üzere kudurmuş aşısı yaptırmasını öneriyor. Kudurmuş virüsünün girişini ve ilerlemesinin durdurulması amacıyla arz kocaman evre olarak ateş içine basınçlı verimli su verilmesi, yaranın akarsu ve sabunla 10-15 an temizlenmesi adına biliniyor. Bu şekilde kuduz hastalığının yüzdelik 90 oranında önlendiği belirtiliyor.

“Hastalığın gurk süresi alelumum 14-90 gündür”

Akur hastalığı üzerine şanlı açıklamalarda kâin Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Tababet Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuğba Soluk, virüsü artık iyesiz hayvanların taşıdığını tabir etti. Doç. Dr. Tuğba Soluk, kuduzun özel ayrımsız tedavisi olmadığını belirterek, “Rabies virüs, insanlarda ve birçok memeli hayvanda kanı ve murdarilik iltihabına yol açan ölümsek seyreden kuduruk hastalığına neden olmaktadır. Dünyada yılda 40 ile 100 bin kişinin kuduruk zımnında öldüğü hesap edilmektedir. Ülkemizde maatteessüf herhangi bir sene 1-2 kudurmuş vakası görülmektedir. Ülkemizde kuduruk olan hayvanların şişman çoğunluğunun sahipsiz kedi ve köpekler ile gelişigüzel çandır hayvanlarından korunamayan domestik hayvanat oluşturmaktadır. Virüs taşıyan pisik ve köpeklerde gerçekli 10 aktarılma içerisinde ahiret yolculuğu gerçekleşmektedir. Kuduzun ölçün tanısında; enseden alınan deri biyopsisi, koku, tükürük, beyin murdarilik sıvısı ve hatır dokusundan alınan örnekler kullanılır. Kudurmuş ayrımsız efsanevi vasıtasıyla ısırılmayı peşi sıra, hastalığın gurk süresi genellikle 14-90 gündür. Gurk süresi dört gün kadar güdük olabileceği gibi literatürde 27 ay, 6 sene ve antrparantez 19 yıla kadar uzayan vakalar bildirilmiştir. Semptomların ortaya çıkmasından sonra aşılar faydasızdır ve averaj 18 bölüm içre ahiret yolculuğu gözlenir. Hususi aynı tedavisi bulunmamaktadır. Hastalara vahim hizmet şartlarında uyutularak, dirim desteği sağlanır” dedi.

“Zamanın üstelik meri otama, kuduruk hastalığının önlenmesinde yüzde 100’e yakın sükse sağlanmakta”

Hastalanmış hayvanın tükürüğündeki virüsün önce ilkin kas içindeki sinirler boyu ilerleyerek omuriliğe, bilahare beyine ulaştığını anlatan Doç. Dr. Soluk, “Klinik bulgular ortaya çıktıktan sonra iyileşen vakalar çokça eşsiz görülmektedir. Sökel hayvanın tükürüğündeki virüs, kas içindeki sinirler boyu ilerleyerek omuriliğe, sonra beyine ulaşmaktadır. Kudurmuş virüsünün girişinin ve ilerlemesinin durdurulması amacıyla sunma kocaman derece dağ içine basınçlı eli nimetli akarsu verilerek, yaranın su ve sabunla 10-15 zaman temizlenmesidir. Bu şekilde kuduz hastalığı yüzde 90 oranında önlenmiş olur. Elan sonra arz andıran keyif kuruluşuna başvurulmalıdır. Alelhusus çıban, boyun, yüz kabil beyine mümasil yaralanmalar ve parmaklar kabil sinirlerden varlıklı dokuların yaralanmaları virüsün elan acul beyine ulaşmasına neden olduğundan henüz önemlidir. Keyif kuruluşları aracılığıyla ücretsiz yapılan çağcıl doku kültürü ile müstahzar aşılar ve kuduz immunglobulini ile bu arada makul dozda ve zamanda uygulandığı takdirde kudurmuş hastalığının önlenmesinde yüzde 100’e andıran başarı sağlanmaktadır” diye niteleyerek konuştu.

“Vatandaşlar domestik hayvanların aşılanması konusunda bilinçlendirilmeli”

Bitlis’te köpek saldırısına uğrayan çocuktan kuduz teşhisi konulmasının, ülkede hala hastalığın var olduğunu bel ettiğini belirten Dr. Zerrin, “21 Ekim 2022’de, Bitlis’in Adilcevaz ilçesinin Göldüzü köyünde yaşanan olayda, sokak köpekleri tarafından ısırılan ve kuduz teşhisi konulan 10 yaşında erkek bala hastası dolayısıyla ülkemizde bibi kayırıcı kuduzunun görüldüğü kamuoyuna duyurulmuştur. Ayrımsız bölgede temaslı hastalanmış taraması yapılırken, köpek vasıtasıyla ısırıldığını söyleyen ayrıksı bir çocuk ise akla yatkın ve vaktiyle aşı ve immunglobulin uygulanması ile hastalığa yakalanmaktan kurtulmuştur. Kudurmuş hastalığı ve kuduz riskli bağlanak olgularıyla mücadelede başarılı olabilmek için olguların kayıtları uyumlu tutulmalı, melez hayvanlarının yemleme şeklinde kudurmuş aşısı ile aşılanma çalışmalarına bitmeme edilmeli, halk er referans, dağ bakımı ve yerli hayvanların aşılanması konusunda bilinçlendirilmelidir” ifadelerini kullandı.

“Bitlis’teki kudurmuş olayından sonraları erinçsiz olduk”

Bitlis’te başıboş köpekler eliyle ısırılması sonucu kudurmuş tanısı konulan 10 yaşındaki Mustafa Erçetin’in hayatını kaybetmesinin ardından birçok vatandaş kırgınlık yaşamaya başladı. Köpek ilkin girmek üzere akur transfer riski kâin hayvanlara müteveccih aşıların imdi yapılmasını öneren Ömer Kayaç, “Bitlis’teki kudurmuş olayından bilahare rahatsız olduk. Vatandaşlarımız hayvanları biraz daha sahiplenirse ve aşılamaya dikkat ederse, bu kalıp olaylarla karşılaşmayabiliriz. Aşıyla bu arada ölümlerin önüne geçebiliriz. Sokakta çokça çok iyesiz hayvanat bulunuyor. Bunlara yönelik aşılama çalışmaları yetkililer tarafından çıktı yapılmalı” şeklinde konuştu.

Share: