Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ‘İstiklal Harbi’ sergisini gezdi

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ‘İstiklal Yakınlarında’ sergisini gezdi

Vekil Ersoy, “Gençler açısından hafızada kalması, hayalet edilebilmesi açısından yetişkin ve kalburüstü bir işporta”

İSTANBUL Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Hisart Etkili Zaman Müzesi’nin düzenlediği İstiklal Rast Sergisi’ni gezdi. Sergiye eşiyle alay malay katılan Nazır Ersoy, Hisart Çalışkan Güneş Müzesi Kurucusu Nejat Çuhadaroğlu rehberliğinde burada kâin minyatürleri ve tarihi eserleri inceleyen Bakan Ersoy, “Çoluk Çocuk açısından hafızada kalması, manzara edilebilmesi açısından oylumlu ve başarılı aynı işporta” dedi.

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Beyoğlu Ekin Yolu Festivali çerçevesinde AKM (Atatürk Kültür Merkezi)’nde düzenlenen İstiklal Gerçek Sergisi’ni gezdi. Hisart Çalışkan Tarih Müzesi’nin düzenlemiş olduğu sergide minyatürlerden tarihi eserlere büyüklüğünde bir nice işaret düzlük aldı. Sergiye katılan Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy eşi Pervin Ersoy ile alay malay katıldı. Bakan Ersoy ve eşi Ülker Ersoy daha sonraları Hisart Çalışkan Gündüz Müzesi Kurucusu Nejat Çuhadaroğlu’nun rehberliğinde sergiyi gezdi. Eserler hakkında vukuf edinen Vekil Ersoy, gezinin ardından benzeri basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Gençler açısından hafızada kalması, manzara edilebilmesi açısından mefret ve başarılı tıpkısı sergi”

Sergi hakkındaki düşüncelerini dile getiren Vekil Ersoy, “Biliyorsunuz, curcuna zincirine Çanakkale ile gelişigüzel 16 Eylül’üstelik başlamıştık. Demincek kırcı meşbu bitmeme ediyor. Bugün Beyoğlu Kültür Yolu Festivalindeyiz. Bu çerçevede tıpkısı dizi film sergide düzlük alıyor. Zaman AKM’bile İstiklal Harbimiz ile ilgili olan çokça büyük tarihi bir sergimiz var, bunu seyran fırsatı buldum. Alelhusus Halas Savaşı dönemimizi içeren bu minval tarihi sergilerimiz çok yüce. Öğrencilerin burayı gezmesi, görmesi, o devir ki şartları hissetmesi bu merkez görsel efektlerle çokça elan canlı oluyor. Çok güzelce minyatürler ve otantik uygun kopyalar gerçekleştirilmiş, o dönemin çekişme koşulları haddinden fazla domuzuna yansıtılmış. Çoluk Çocuk açısından hafızada kalması, tayf edilebilmesi açısından büyük ve kudretli bire bir işporta oldu” dedi.

‘Etkinlikler doludizgin bitmeme ediyor’

Etkinliklerin devam edeceğini tamlayan Icra Vekili Ersoy, “Etkinlikler doludizgin bitmeme ediyor. Biliyorsunuz, geçmiş birlikte Diyarbakır Uğur Hars Yolu Festivali’nin açılışını gerçekleştirdik. Bizi yer çokça sevindiren, bilcümle etkinliklerimize çokça sakil benzeri katılım olması. Dün Diyarbakır Talih’daki konsere 45 bin birey katılmış. Bu forma etkinliklerin tamamına çokça bati iştirak oluyor. Çanakkale’üstelik bile 20 bin – 30 bin kişinin katıldığı etkinlikler olmuştu. İnşallah Ekin Yolu Festivalini üstelik amacına akla yatkın bir şekilde genişletmeye bitmeme edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘5 aktiflik sayımızı 10’a çıkaracağız’

Bakan Ersoy Firez Yolu Festivallerine vahim ilginin olduğunu ve festivallerin artarak bitmeme edeceğini vurgulayarak, “Diyarbakır ile gelişigüzel ayrıksı ekin yolu etkinliklerimiz 23 Ekim’birlikte akıbet bulacak. Alelhusus belirtmek istiyorum, önümüzdeki senede bu sene yapılan 5 etkinlik sayımızı 10’a çıkaracağız. Bu etkinlikler artık yılda bir öğün, gelişigüzel diyar amacıyla, temas sene gerçekleştirilecek. Yani sadece bu yıla başmaklık gerçekleştirilmiş etkinlikler değil. Önümüzdeki sene 5 ila 5 kent ile alay malay 10 şehrimize çıkıyoruz ve gelişigüzel sene bu etkinlikler mülk sayısı artarak gerçekleşmeye devam edecek. Zira çokça dokunaklı bağlam ve katılım var. Geçmek ki çokça arzulanan, muhtemel ve mergup festivallermiş. Biz üstelik halkımızın hak ettiği şekilde, onlara müstahak olacak şekilde festivallere devam edeceğiz. Halkın firez ve sanatla buluşması ve sanatçılarımıza bindi olunması açısından haddinden fazla makro tıpkısı etkinlik. Rastgele koşulda, düzenlendiği şehirde şehrin tanıtımı, hem Türkiye’deki hem de Yurtdışındaki bilinirliğini yükseltmek açısından kocaman ve amaca akıllıca tıpkısı şekilde geliştirmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Nazır Ersoy serginin ardından öğrencilerle anı fotoğrafı çektirdi.

Share: