Kur’an-ı Kerim’i Fena Hâlde Kıraat Yarışması’nın Türkiye finali Muş’ta yapıldı

Din İşleri Başkanlığı marifetiyle planlı 18. Erkek Kült Görevlileri Kur’an-ı Alicenap’i Adamakıllı Kıraat Yarışması’nın finali Muş’ta gerçekleştirildi.

Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığınca, Zafer Mahallesi’ndeki Salih-Muhlise Edvar Camisi’nde yapılan yarışmaya 9 kült görevlisi katıldı.

Kur’an-ı Bonkör tilaveti ile başlayan yarışmanın jüriliğini Mushafları İnceleme ve Kıraat Müesses Üyesi Osman İyişenyürek, İl Müftüsü İbrahim Halil Demir, Davut Kaya, İbrahim Noğman ve Salih Akyüz yaptı.

Yarışmada Erzurum’dan Hisse Senedi Bozkurt birinci, Trabzon’dan Muhammed Saka ikinci, Kastamonu’dan Esat Tuna üçüncü oldu.

Dereceye giren ilmek görevlilerine törenle hediyeleri ikram edildi.

Ödül töreninde mütekellim Ilbay Vekili Hasan Taş, “Kur’an-ı Cömert’i ve Allah’ın resulünün sünnetini hayatımızın merkezine temelli yerleştirmemiz geçişsiz. Bizlerin ve insanlığın kurtuluşu fakat Kur’an-ı Bonkör’i takip ettikleri devir tamam. Bu yarışmaların bildirme güzelini ilimizde düzenledik. Emeğin geçenlere teşekkürname ederiz.” dedi.

İl Müftüsü Çipo ise caminin ağız ağıza dolmasının bahtiyarlık verici olduğunu söyledi.

Yarışmada birinciler arasından birinciyi seçtiklerini anlatan Demir, “Ülkemizin 10 bölgesinde yarışmalar oldu. Bu 10 bölgedeki yarışmalarımızın birincilerini bugün Muş’ta ağırladık. Hele yarışmanın finalini Alparslan’ın diyarı, İslam’ın, Anadolu’nun kapılarının açıldığı bu güzelce şehirde düzenlediği amacıyla antrparantez teşekkürname ederim. Hele yaz Kur’an kurslarının bitmeme etmesi gerekmektedir. Geleceğimizin hafızları, okuyucuları, mihrapta, minberde çalmak istediğimiz küçücük yavrularımız beyninde ayrımsız konkur yaptık. Yarışmalarda kudretli olan çocuklarımızı ödüllendirdik. Bu yarışmaların yer iyice misyonu Kur’an’ı sevdirmek.” diye konuştu.

Yarışmada bir numara olan Bozkurt ise haddinden fazla mutlu olduğunu ve duyarlı anlar yaşadığını belirtti.

Programa Belediye Başbuğ Vekili Saygıdeğer Bozkurt, Alparslan Üniversitesi Rektör Vekili Yaşar Karadağ, kurum müdürleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.Share: