Kuş Cenneti Arin Gölü acı altında

Kuş Cenneti Arin Gölü coşkunluk altında

BİTLİS – Van Gölü Aktiviteleri 50 yabanlık kadro üyeleri, ateş altında olan ve 13 kilometrekare alana ehil olan Arin Gölü’nün çevresinde yürüdü.

Yağışların azalması ve sıcaklığın yükselmesine merbut sivri buharlaşma, bölgedeki su, gölet ve su kaynaklarının beraberinde barajların dahi su seviyesinde iri düşüşe posta açtı. Bitlis’in Adilcevaz ilçesi sınırlarında mevcut ve Van Gölü’nün kuzey kıyısında düzlük düzlük, 1657 hektar alana eş ve bahir seviyesinden 1650 metre efdal olan Arin Gölü, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Kuraklığa ilgi temizlemek üzere Van Gölü Aktiviteleri 50 yabanlık takım, göl etrafında tutum gerçekleştirdi.

Konu ile ilgili açıklama fail Van Gölü Aktiviteler Derneğin Başkan Yardımcısı Kutbettin Çipo, “Dünyada küresel ısınmadan hava basit balaban bire bir sorun yaşanmakta. Çoğu bölgede göller kurumakta. Şuanda bulunduğumuz Adilcevaz Göldüzü köyündeki kuş cenneti Arin Gölü’ndeyiz. Kestirmece 200’e mail kuş türüne cemaat olan Arin Gölü şuan gördüğümüz kadar yüzdelik 50 fariğ durumda. Bunların gelecek nesillere aktara bilmemiz gerekir” dedi.

Van Gölü Aktiviteler Toplum Örgütü Üyesi Çevin Neşe ise “Şuan Arin Gölü’nün yüzde 50 civarında benzeri kuruma var. Bizde Van Gölü Aktiviteleri yerine bu konuya ilgi koymak için 13 kilometrelik alana ehil olan Arin Gölü çevresini yürüyeceğiz. Sularımız kirlenmesin, Arin Gölü saf kalsın” dedi.

Share: