“Kusursuz kulak” Bager, batış ve kamer ışığında Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı”nı çaldı

Muş’ta duyduğu sesleri notaya dökebilme yeteneğine eş çırılçıplak görme engelli Bager Çalışcı, dönme batımında ve ay ışığında Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı” parçasını çaldı.

Kale Mahallesi’nde hareketli ve “absolut” (aklı başında) kulağa erbap 10 yaşındaki Çalışcı, kendini geliştirmek üzere ayrımlı alanlarda piyano çalmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ihsan ettiği piyanoyla yeni besteler işleyen Çalışcı, çok sevdiği ve yaşıt aldığı Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı” eserini dolaşma batımında ve ay ışığı altında dercetmek istediğini babasına iletti.

Bunun üstüne oğlunu Muş’un Bağlar mevkisindeki bire bir tepeye ve Bitlis’in Tatvan ilçesinde Van Gölü kıyısına götüren ata Çalışcı, oğlunun ahit batımında ve ay ışığı altında istediği eseri çalmasını sağladı.

Hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu zihayat Bager’in piyanosundan yükselen şarkı, Van Gölü’ndeki dalgaların sesiyle bütünleşti.

“Haddinden Fazla mutluyum”

Bager Çalışcı, AA muhabirine, çok sevdiği Beethoven’ın doğup büyüdüğü yerleri gezme, meşveret defterlerine tuşe imkanının olmadığını söyledi.

Yaklaşık 3 yıldır piyano çaldığını belirten Çalışcı, şöyle bitmeme etti:

“Beethoven’ı örnek alarak ona benzer besteler yapmaya çalışıyorum. 10 yakın beste yaptım. Ilk duyduğum seslerden sıkıntı oluşturuyorum arkası sıra beste yapmaya çalışıyorum. Absolut kulağa erbap olduğum üzere doğadaki bütün sesleri algılayarak notaya dönüştürebiliyorum. Beethoven’a olan özlemimi ve sevgimi dindirmek için hem çağ batımında hem bile Van Gölü kıyısında kamer ışığının altında, Beethoven’ın Ayışığı Sonatı parçasını çaldım. Çok mutluyum.”

“Bager’in hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz”

Ağababa Mehmet Çalışcı ise Bager’in, Beethoven’a olan özlemini gidermek üzere zaman batımında ve mehtap altında eserini yok etmek istediğini söyledi.

Bager’in isteğini namına getirdiğini rapor fail Çalışcı, “Oğlum kat sayı aldığı Beethoven kabilinden besteler yapmaya çalışıyor. ‘Beethoven Izdırabı’ diye niteleyerek bestesi var. Beethoven’ı rüyasında görüyor. Yere sakıt ve Beethoven’ın peşinden revan taşın çıkardığı seslerin notalarını alarak tıpkısı beste yapıyor. Efdal sedalı ve tortu çökelek tıpkısı beste. Tıpkı insanın ızdırabını ve endişesini ortaya çıkaracak benzeri işaret. Bager’in hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Zaman dahi onun için bu talebini hesabına getirdik.” diye niteleyerek konuştu.

Share: