Kütahya’daki şişman açım töreninde konuşan Cumhur Reisi Erdoğan: Terbiyesizce sıkılmadan ‘İşsizlik var’ diyorlar, hangi işsizliği ya?

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Büyük Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri Kütahya Şişman Açılış Töreni’nde konuştu. Buradaki konuşmasında yurttaşlardan tekrar ‘sabır’ isteyen Erdoğan, “Tığ Ekincilik Emniyet Kooperatifleri ile vatandaşa daha haşat mahsulat satmaya başladık. Bu artarak devam edecek. Market sayısını 3 bine çıkaracağız. Vatandaşım pimpirik kitap almaya bitmeme edecek. Biraz sabır ve çıktı bindi istiyorum” dedi.

“YETER Kİ İŞ İSTESİN YURTTAŞ, İŞ”

Kütahya’bile açılan fabrikalarda istihdam edilen yüzlerce can olduğuna ve bu sayının gün günden artacağına aksan eden Cumhur Reisi Erdoğan, konuşmasının sonlarında ülkede avarelik sıkıntısı olduğunu söyleyenlere de aksülamel gösterdi. Erdoğan, “Ayrımsız da edepsizcesine, yüzlü yüzlü diyorlar ki avarelik var, ne işsizliği evet. Yeter ki hisse senedi istesin vatandaş gelişim. Ama ne diyor, ‘Benim istediğim kabilinden hisse senedi yok'” ifadesini kullandı.

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şu şekilde;

“Sizlerle en üst 2019 Mart’ta karşı karşıya kucaklaşmıştık. Sonra araya müstevli girdi ve kısaca 3,5 yıl aradan sonraları deminden sizlerle tıpkı aradayız. Dumlupınar zaferimizin 100’üncü yılı vesilesiyle Kütahya’ya gelerek hem sizlerle hasret çalmak, hem galebe sevincimizi benimsemek, hem dahi tamamlanan eserlerin açılışını boşaltmak istedik. Geçtiğimiz perşembe günü Ahlat’ta Cuma Namazı günü da Sayın Bahçeli ile gelişigüzel Malazgirt’teydik.

Melik Alparslan Bizans’ın alımlı hükümdarı Diyojen’in sayıca yüksek ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Savaş ile asırlardır tükenmez bir amaç ve hırsla bizi bu topraklardan kovmak isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu bire bir öğün elan zar ettik. Selçuklu ve Osmanlı’nın mirasını devralan cumhuriyetimizin kuruluşuna revan kat çalma ve kanla döşenmiştir.”

“BU MİLLET, O İMANLI YÜREKLERİYLE İMANSIZLARI İZMİR’DEN DENİZE DÖKTÜ”

“İstiklal mücadelesini, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu’ya haiz milletimiz, varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla Kocatepe ve Dumlupınar’üstelik eskimemiş ayrımsız destanın girizgahını yapmıştır. Bu budun, o vicdanlı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Süfli yukarı bir sayıya ehil Türk ordusunun kaybı yemeden içmeden yüzde 6,5 civarında… Büyük Hücum ve akabindeki çatışmalar, acun askeri tarihine bildirme muvaffakiyetli topyekun uğraş örneği olarak geçmiştir. Türk’ün ölüm fermanı adına tedavüle sokulan Sevr’i, milletimiz bu topraklarda kanıyla, canıyla yırtmıştır.

“MÜCADELENİN VAKIT KAYBETMEDEN SİLAH VE PARAYLA KAZANILMADIĞINI TÜMCE GÖRDÜ”

2023’e amade mıyız? Kapı kapı kullanılmamış benzeri fetihe hazır mıyız? Bu dönemde İslam dünyasının dört bir yanından, kendileri da binbir yoklukla etkili dostlarımızdan ülkemize arkalama yağmıştır. Iri Taarruz öncesi bile, ayrımsız bugün olduğu kabil, ülkenin askeri gücünden finansal kaynaklarına kadar parçalanmamış imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Mücadelenin çabucak cebe ve parayla değil, imanla, inançla, azimle kazanıldığını hep gördü.

“SUBAYINDAN ERİNE GELIŞIGÜZEL ASKERİMİZİ ŞÜKRANLA ELGIN EDİYORUM”

Bir Numara Acun Savaşı’nda ciharıyek yanda yedi düvele cebin savaşçı, pek haddinden fazla yerde zaferler kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta harap bırakılmıştı. Vatan topraklarını dört bir yandan işgale başlayan antagonist, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun pahalı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Yunan’a bırakmıştır. Mustafa Kemal, Kocatepe’üstelik bakir tıpkısı destanın adeta girizgahını yapmıştır. İşte bu Ağustos gününün 100. yılı vesilesiyle kelle başkan Mustafa Kemal Ağır’yı, Fevzi Fehmetmek Paşa, İsmet Paşa’yı subayından erine beher kahraman askerimizi rahmetle, şükranla el ediyorum. Milletimizin akıbet iki asrı kayıplar ve baştan ayağa kalkmalarla geçmiştir. 6 asırlık âlem devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken üstelik bütün inancımızı stabil umudumuzu hareketli tuttuk. Zaman bir sembolü ben Kütahya’de görüyorum. Bu sayede seçkin badireyi atlattık, oyunları bozduk.”

“HÜKUMETE GELDİĞİMİZDE, DEMOKRASİSİ ZAYIF BİR TÜRKİYE DEVRALDIK”

“Milli mücadeleyi kazanan milletimiz, Cumhuriyet’in kurulmasının arkası sıra sahne ettiği, gelişmiş, kalkınmış Türkiye’ye vurmak amacıyla epeyce araştırmak mecburiyetinde kaldı. Kalkınma hamlelerimizin, demokrasi girişimlerimizin önü kesilirken, milli ve manevi değerlerimizi gözdağı eden gelişigüzel gelişmenin önü açılmıştır. 2. Dünya Savaşı sonrası, bizden henüz yumruk şartlarda kalkınma ve demokratlık mücadelesine giren ülkeler kısa sürede kere alırken, tığ her 10 yılda aynı yaşadığımız darbelerle sürekli patinaj yaptık. Bu hoppadak zat eksikliklerimizden, hatalarımızdan kaynaklı değildi. Türkiye’nin herhangi bir alanda hoşgörüsüz kalması üzere kurulan o mekanizmalar öyle güçlüydü ki, iyi niyetli girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu.”

“HER ALANDA ÜLKEMİZİ MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKARDIK”

Hükumete geldiğimizde, 2 asırdır ast yapısı ihmal edilmiş, demokrasisi cılız, ekonomisi gücük mevdu, siyasi ve askeri gücü törpülü tıpkısı Türkiye devraldık. Tezce kolları sıvadık. Türkiye’nin asırlık altyapı eksikliklerini 20 yılda tamamlayacak aynı şişman kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, enerjiye, sanayiye, tarıma, herhangi bir alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan çağdaş medeniyetler seviyesinin konusunda çıkardık.

“YEKPARE TERÖR İNLERİNİ KAFALARINA GEÇİRDİK Mİ?”

Ümranlı ülkeler karışma tüm dünyanın dengeleri karmakarışık olurken biz hedeflerimize akla yatkın yürüyüşümüze vuzuh vermedik. Demokraside bile temas kesimden vatandaşımızın hak ve özgürlüklerini geliştirerek bilcümle çarpıklıkları ortadan kaldırdık. Terörle savaş Türkiye’nin sorunlarında geçmiş sırada mıydı? Gabar’a, Cudi’ye Tendürek’e Bestler Deresi’ne girdik mi? Tamam yildiri inlerini bunların kafalarına geçirdik mi?”

“AVRUPA RAFLAR YERSIZ…”

“Son dönemde milletimizin canını yakıcı kâh teessürat var ama bu dünyanın dahi sorunu. Yekpare ümranlı ülkelerin böyle benzeri sorunları yokmuş kabil davrandığına bakmayın. Bak doğalgaz bulamıyorlar… Marketlerin rafları Avrupa’birlikte boş.”

“BİRAZ SABIR VE BUNDAN SONRA BINDI İSTİYORUM”

“Biz Ekincilik Güven Kooperatifleri ile vatandaşa elan sıkıntılı mahsulat satmaya başladık. Bu artarak devam edecek. Market sayısını 3 bine çıkaracağız. Vatandaşım karışık im almaya devam edecek. Yılbaşından sonraları aldığımız tedbirlerin ve politikaların günce hayattaki yansımalarını henüz mebzul göreceğiz. Biraz sabır ve bundan sonra destek istiyorum.

Yaşadığımız onca hadiseye rağmen hedefleri adım adım hayata geçirdik, eksikleri de derakap tamamlıyoruz. 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz. 2071 idealimiz gelecek, zarfında bulunduğumuz asrı Türkiye Yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. Benzeri asır ilk Balaban Taarruzu ve ülkemizi elbet istiklale kavuşturduğumuzu konuşmuştuk. Türkiye’yi bu günlere getirdiğimizi konuşmuştuk. Yaptığımız yatırımlara, eserlerle, hizmetlerle Kütahya’nın bile çehresini değiştirdik. 20 yılda Kütahya’evet toplamda 26 bilyon teklik envestisman yaptık. Bunu tığ yaptık.”Share: