Kuyumculara bağan ayarlı kızıl tuzağı

Bingöl Kuyumcular Derneği Başkanı Yaşar Kader, geçtiğimiz günlerde iş namına gelen 2 kadının namına 4 adet bağan ayarlı altın satarak, kısaca 6 bin liralık dolandırıldığını iddia etti.

Bingöl Kuyumcular Derneği Başkanı Yaşar Dünya, yükselen değerli fiyatları nedeniyle piyasalarda düşük ayarlı zer tuzağının arttığını belirtti. Zaman, 22 değer eksiksiz altınındaki bakır oranını arttırarak satma eden kişilerin, Bingöl ve mekân illerde birçok kuyumcuyu dolandırdığını iddia etti.

Geçtiğimiz haftalarda aksiyon namına gelen 2 kadından 4 sayı yekpare kızıl satın aldığını ve daha bilahare altının gramajının bağan olduğunu fark ettiğini tamlayan Talih, kısaca 6 bin teklik dolandırıldığı iddiasında bulundu.

Dünya, “Tafsilatlı zamandır bu mesleği icra ediyorum. Eskiden beri düşük derece altın piyasada vardı ama altın fiyatlarının yükselmesinden kıran piyasalarda daha çok zer olmaya başladı, düşük derece altın olmaya başladı. 22 ayar altını 16 ayar, 17 ayar, 18 ayara düşürdüler. Bunun ortamında bilezik, tekmil zer ve natamam altınlar var. Sunma çokça yaptıkları husus birlikte dede lira dediğimiz Cumhuriyet altınını düşürdüler. Cumhuriyet altınının 22 ayarını getirip 17 ayara düşürdükleri üzere uygun aynısını yaptılar. Kuyumcular olarak üstelik farkına varamıyoruz fakat sesinden hakeza yere atıp sesinden tanıyoruz. Apayrı türlüsü tür değil tanımıyoruz. Bu anlamda vatandaşlarımızdan ve müşterilerimizden ricamız değerli alırken, bildikleri ve tanıdıkları kuyumculardan alış münasebet yapmalarıdır” dedi.

5 bin 400 TL değerindeki cümle altının ayarı düşürülerek cemi altın fiyatına satıldığını tamlayan Devran, “Bunu güzeşte hafta yaşadık. Normalde 7 bin TL olan benzeri kamu zer, 5 bin 400 TL düşürdüler ve kamu altından bin 600 TL tutkun yapıyorlar. Balaban miktarda rüşvet elde ediyorlar. Bunu Antalya’dan Denizli’den başlıyorlar satmaya Bingöl’e büyüklüğünde geldiler. Burada birlikte bize sattılar. Kendim üstelik 4 skor aldım. Kalabalık olduğu üzere, müşterilerim olduğu üzere istinaden aldım. 2 kadın geldi ve istinaden aldım. Hakeza bire bir husus aklımın ucundan geçmedi. Bunlar Türkiye’nin değme vilayetine gidip bu altınları satıyorlar. Bu altınlarda bakır oranı çıktı oluyor. Akman değerli bin üzerinden 916 milyem olmasına rağmen bunlar 700 milyeme büyüklüğünde düşürmüşler. Kilo başında 300 gram bakır koyuyorlar. Bu de çok balaban tıpkısı tutar yapıyor. 7 bin lira olan tıpkısı ata altını, 5 bin 400’e düşürüp bin 600 teklik çok balaban aynı tutar. Vatandaşlarımızın bu konuda hassas olmalarını kaynak ediyorum” şeklinde konuştu. – BİNGÖL

Share: