Mahmut Atmaca: “Yarayışlı kurumunu tamamen şirkete çevirmişler”

Tüketiciler Birliği Umumi Başkanı Mahmut Atmaca, 3 sene geçmiş Kızılay’a ilişik tıpkı otomobilin trafik kazasına karışarak bir kişinin ölümüne amil olmasıyla ilgilendiren yerine, “Yarayışlı kurumunu ağız ağıza şirkete çevirmişler” dedi.

3 yıl ilk Kayseri- Nevşehir Karayolu’nda Kızılay aracının tıpkısı arabaya çarptığını ve çarptığı araçtaki aynı kişinin ölümüne etmen olduğunu belirten Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Delice, “Ayrımsız ana adamsız eskimiş, 2 yavru de babasız kalmış. ‘Kızılay aynı girişim atar mı’ diye beklenmiş fakat yok. Kızılay’ın işleri çok bati olduğu üzere aileye tıpkısı saksı salığına da gitmemişler. Olayın sıcaklığında gitmemiş fakat 3 yıl esbak ve bibi Kızılay’dan bir başsağlığı ziyareti yok. İlk evvel sülale beklemiş tıpkı kadem atılmayınca mahkemeye başvurmuş. Çünkü bir ölmüş var arasında ve kârsız artan bakıma kadın ayrımsız familya var. Sülale hukuka başvurmuş. Kızılay aracın kendisinin olmadığını sav ederek, benzemek istemiş. Plakadan aracın sahibi bulunmuş ve çağrılmış. Demişler kim ‘bu araç seninmiş ve bir ölüme karışmış’. O bile demiş ki ‘evet makine benim amma amma velakin 276 pare ara bulucu ben Kızılay’a kiraya verdim. Bunlar Kızılay’ın kullanımında ve 276 pasaj 3 almanak de kiraya verdim. Kullanan onlar”. Hukukta çalım atmaya müteharrik, arkayı dolaşmaya müteharrik, hukukun eksikliklerinden faydalanmaya çalışan ve öldürdüğü benzeri adamın ailesine tazminat ödemekten kaçan benzeri Kızılay var” şeklinde konuştu.

Kızılay’ın reklamını insanların yeryüzü kötü zamanında yanlarında bulunduğunu göstererek yaptığını tamlayan Delimsirek, ” Pakistan’a gittik baskın baskınında müzaheret ettik. Afganistan’a gittik aç insanlara arkalama ettik. Afrika’bile susuz kalanlara yardım ettik. Kişi ülkende kendi vatandaşının ölümüne amil oluyorsun ancak tıpkısı çıban sağlığına birlikte gitmiyorsun. Duruşma aynı tutar tazminata değişmeyen veriyor. Kızılay onu yemek amacıyla bankadan güvence mektubu alıyor ve gidip, arka mahkemelere itiraz ediyor. ‘Ben bunu ödemeyeceğim’ diyor. Yani Kızılay bu işi 4-5 sene uzatmanın yolunu arıyor. Fakat ailenin avukatı 200 bin TL manevi tazminat davası açıyor. Ancak murafaa 155 bin TL’ye hükmediyor. Kısmen kabul, kısmen ret olduğu üzere Kızılay’ın avukatına birlikte vekalet ücreti çıkıyor. Aileye o tazminatı ödememek için rastgele kalem taklayı atan Kızılay o vekalet ücreti amacıyla aileye avukat yürütme gönderiyor. Yani babasını öldürdüğü çocuklara yürütme gönderiyor. 3-5 ay oldu biz öğreneli. ‘Bu yanlış’ diyoruz. Başka ülkeye gitmenize lüzum namevcut. Burada tıpkısı mağdur var elhak ve sizin vesilenizle kıygın ergin. Birlikte avukatları ailenin avukatını arayıp, ‘bu parada biraz indirim yapın bile olayı müstacelen kapatalım. Yoksa 3-4 sene sürer bu durum’ diyor. Terbiyesizliğe bakın. Hani normal benzeri insana bu akım yakışmaz dahi Kızılay sen insanların bağışlarıyla, fonlarla ayakta duran aynı kurusun. Bu faydalı kurumunu ağız ağıza şirkete çevirmişler. Bu ailenin mağduriyeti giderilene büyüklüğünde herhangi bir yerde herhangi bir platformda hem ortamda şu çağrıyı yapacağım; ‘Kızılay’a 5 kuruş yardımda bulunmayın. Kızılay’a dem vermeyin.’ Öz ülkemizde ayrımsız aileyi kıygın edecek büyüklüğünde duyarsız bire bir hava hayır kurumu gayrimümkün” ifadelerini kullandı. – KAYSERİ

Share: