Mahmut Tanal, Şanlıurfa Yeşilyurt Köyünde Taşımalı Eğitim Bilimi Sorununa Ilgi Çekti: “150’ye Mümasil Öğrenci Okula Gidemiyor”

CHP İstanbul Mebus Mahmut Tanal, Şanlıurfa’da Yeşilyurt köyünü ziyaretine ilişkin yaptığı paylaşımda; köyde yaklaşık 150 çocuğun taşımalı dizge dolayısıyla okula gidemediğini, içme suyu olmadığı için çocukların kuyulardan su içtiğini dile getirdi.

CHP İstanbul Saylav Mahmut Tanal, sosyal iletişim araçları hesabından Şanlıurfa Akçakale’ye kapalı Yeşilyurt köyünü ziyaretine ilgili videolu paylaşım yaptı. Tanal, Milli Yetişek Bakanlığı’nın sosyal iletişim araçları hesabını etiketleyerek “Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bak #Şanlıurfa Akçakale ilçesinde Yeşilyurt Köyü’ndeyiz. 150’ye andıran mektepli okula gidemiyor. Zira servisler, öğrencileri 1 kamer sonraları taşıyacak. Yazıklar olsun! Urfalılar okul yüzü görmesin istiyorsunuz” notunu düştüğü paylaşımda, şu açıklamayı yaptı:

“Şu anda Şanlıurfa Akçakale Yeşilyurt Köyü’ndeyiz. 89 devam familya var burada. Dun yukarı 150’ye andıran öğrencimiz var.  Bu mektepli kardeşlerimiz, taşımalı terbiye olduğu üzere ve minibüs gelmediği üzere bu ayrıntılar okula gidemiyorlar.

“FÜRU EĞİTİM HAKKINDAN MAHRUM KALIYOR”

Biz, mazi Bilecik’teydik, zaman da Akçakale’deyiz. Cemaziyelevvel orada bile dallar okula gidemiyordu, zaman üstelik burada torunlar okula gidemiyor. Velilerle konuştuğumuz ant; iye arkadaşlarımız diyorlar ki taşımalı eğitim olması zımnında ihalesi mamul, fakat bir kamer bilahare gelip taşıyacaklar diyorlar. Deminden aynı kamer sonraları taşıması gelmek tıpkı; kamer bu torunlar okuldan uzak kalacak ve eğitim alamamış olacaklar. İki; devletten mal almış olacaklar, büyüklük adeta soyulmuş olacak. Eğitim Bilimi hakkı ihlalidir, adam hakkı ihlalidir. Yazıktır, günahtır. Şu aklımıza geliyor, acep isteyerek ve isteyerek Şanlıurfa’daki çocukları eğitimsiz bırakıyorlar; hakkını hukukunu aramasın diye niteleyerek mi bunu yapıyorlar. Şayet us buysa, bu düşünceyi kınıyorum. Tıpkı dakika önceki şu anda şüphesiz batıda elbette Trakya’üstelik Ege’birlikte İç Anadolu’dahi dizge okula gidiyorsa bu yavrucuğum, bu kardeşlerim, bu çocukların dahi okula gitmesi en asıl hakkıdır. Çocuklar, eğitim hakkından mahrum kalıyor.

“İÇME SUYU BULUNMAYAN, KUYULARDAN SU İÇİYOR BU AYRINTILAR”

Cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyorum. Kaymakamı göreve çağırma ediyorum. Valiyi göreve davet ediyorum. Milli Yetişek Bakanlığı’nı çağırma ediyorum. Çocuklarımızın bu mağduriyetini aynı an önce giderin. Bu çocukların antrparantez burada içme suları bulunmayan. Kuyulardan akarsu içiyor bu ayrıntılar. Yani burada büyükşehir belediyesi 89 haneli ayrımsız köye sebep içme suyu getirmez? Vatandaşımız kıygın. Bu mağduriyetin takipçisi olacağız.”

Tanal, açıklama yaptığı videoyu; Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nın toplumsal iletişim araçları hesabını birlikte etiketleyerek içtimai medya hesabından şöyle paylaştı:

“Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, bak #Şanlıurfa Akçakale ilçesinde Yeşilyurt Köyü’ndeyiz. 150’ye andıran öğrenci okula gidemiyor. Zira servisler, öğrencileri 1 ay sonra taşıyacak. Yazıklar olsun! Urfalılar meslek yüzü görmesin istiyorsunuz.”Share: