Malatya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Özgür: “Önümüzde Yıkıcı Tıpkı Deprem Var”

Malatya Yer Bilimi Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Özgür, “Çelikhan- Erkenek hattını sıkıştırıyor. 2020’den bu yana 3 bine yakın zelzele ergin. O kırık hattı kırılacak, bugünü yarını namevcut. Önümüzde çokça yıkıcı bir sarsıntı geliyor. Malatya, tarihi süresince iki kere yerle ayrımsız ergin. O nedenle yetkililerin bu konuya tıpkısı dakika önce umum atması gerekiyor” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası’nda basın toplantısı düzenleyen Malatya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Mutlak, 24 Sülale 2020’bile Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana mevrut 6,8 büyüklüğündeki depremden muhit duygusal ve mal kayıplarının yaşandığını hatırlatarak, bir elan bu acıların yaşanmaması yerine meydana gelecek depremlerle ilişkin ilgili ve yetkilileri uyardıklarını anlatım etti.

“Malatya belkili tıpkısı depreme hazır değil” diyen Hür, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2020 depreminden sonra birkaç panelle konuşmalar yapıldı sonrası ise abes konular. Malatya Büyükşehir Belediyesi belde planlaması yaptı. Bu planlama yapılırken sivil topluluk kuruluşları evet dahi bizlerden rastgele düşünüm alınmadı. Planlama yapılırken, enerjik fay hatlarının birlikte işlenmesini savunuyorduk. Ancak yetkililer bizi haddinden fazla kaile almadılar. Yıllardır izah yapmamıza rağmen da seçme etap atılmadığı görülüyor. Jeoloji mühendisleri adına Malatya form ve ilçelerde ruhsatlara imza atmıyoruz ama normalde imza atmamız gerekiyor. Zımnında cürüm işlemiş oluyorlar. Çatı denetleme firmaları var, bizler binadan mesul olduğumuz halde çatı teftiş firmalarında imza yetkimiz namevcut. Çatı teftiş firmalarında yer bilimi mühendisi zorunluluğu üstelik bulunmuyor. Ayrımsız dakika geçmiş bu uygulamanın bilakis dönmesi gerekiyor. Çatı denetleme firmalarının bünyelerinde yer bilimi mühendisi bulundurmaları gerektiğini savunuyoruz.”

“HIZLI BİR KENTSEL DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ VA”

Müstakil, Türkiye genelinde 24 el, 110 kaymakamlık ve 500’e mail köy ve mahalleden etkili kırık hatlarının geçtiğini kaydederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu kırık hatlarının tıpkısı an önceki planlara işlenmesi gerekiyor. Bu noktada da Malatya’üstelik kentsel dönüşümün hızlanması gerekiyor. 2020 depreminde korkulu hasarlı binayı hafif hasarlıya, hafiften tehlikeli hasarlıya teslim etmek kabilinden bir güruh husus oldu. Ağırbaşlı hasar raporu sunulan binalarda bibi vatandaşlarımız oturuyor. Benzeri yıl süre verildi, bu süreyi neye göre verdiniz? Yaşanabilecek ayrımsız depremde mesul kim olacak? Acul benzeri kentsel dönüşüme gerekseme var. ‘İmar Barışı’ çıktı, bu çokça üstelik ferah aynı madde değil. İmar Barışı ile vatandaşlar yegâne katlı habbe üstüne ikinci merhametsiz çıktılar. Olayı tıpkısı depremde bu evler yıkılırsa sorumlusu ki olacak? Ihya yaptılar, buna de karşıyım. 2015 yılında Malatya’dahi bir kaza binası güçlendirildi ama 2020 depreminde yıkıldı. Bizler duygusal kaybının birkaç olması için uğraşan aynı meslek gurubuyuz. Bizim amacımız zelzele olmadan neler yapılması gerektiğini ortaya koymaktır. Depremle ilişkin hazırlanan benzeri tabir var. Bu anlatım hazırlanırken ilişkin kurumlardan görüşler geldi mi? Bire Bir kitapçık hazırlanmış, inceledim, bana haddinden fazla dosdoğru gelmedi. Tabir hazırlanırken çoğu amme çekicilik ve kuruluşlardan da ilgililer gelmemiş ve temas düşün belirtmemişler. Bu içler acısı benzeri kapsam.

“FAYA YAKIN OLAN YERLERİN PLANA İŞLENMESİ GEREKİYOR”

Kasıt tıpkısı dakika önce faya yakın olan diyar, ilçe, köy ve mahallelerde plana işlenmesi ve oralarda yapıya müsaade verilmemesidir. Sivrice depreminden ekolojik ortam Pütürge’dahi deprem oldu ve tıpkısı derinti vatandaşımız dışarıda kaldı. 8 ay süresince oraya ayrımsız iş yapılmadı. Sıtmapınarı’nda vatandaşın kolonu kesmesi sonucu benzeri çatı yıkıldı ve 1,5 dönme Malatya trafiği kilitlendi. Mümkün ayrımsız depremde hangi olacak? Kenti yönetenlerin bunları çözüm bulması gerekiyor. Naci Görür hocamız var, gelsin burada tıpkısı panel versin. Kenti yönetenler konuyla çok ilgilenmiyor. Malatya zelzele hattında düz kayran illerden birisi olmasına rağmen Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde her kat başkanlığı evet bile büro müdürlüğü yok. Tıpkı bile bizim meslekle ilişkin olmayanlar çıkıp izah yapıyor. Gerek yok. Senin elinde bir veri bulunmayan, bunun eğitimini almamışsın. Neye göre sen açıklama yapıyorsun?

“MALATYA’DA IÇTIMA YERLERİNİ BİLEN YOK”

Malatya’de 75 toplanti merkezi var. Bu kavuşum merkezlerinin nerede olduğunu kimesne bilmiyor. Göz başkanıyım ego üstelik biliyorum. Yetkililer, E-mehabet üzerinden içtima merkezinin neresi olduğunun öğrenebileceğini ifade ediyorlar. Bunu kamuoyu ile paylaşmazsanız vatandaş nereden bilecek? Okullar ve amme çalım kuruluşları depremde bir numara derecede bölüt açılacak yerlerdir. Bu yapılar ne kadar sağlam? Gazi Lisesi 42 almanak tıpkı ekol ve ihya verdiniz. Bunu neye göre verdiniz. 2020 depreminde gündeme gelen 4K sitesinde 7 blok var, öndeki 3 blok yıkılıyor ama arkadaki 4 blok yıkılmıyor. Bu değişmeyen neye bakarak veriliyor? Beklenir tıpkı depremde yaşanacak birey kaybında bunun sorumlusu kim olacak?”

“O KIRIK HATTI KIRILACAK BUGÜNÜ YARINI BULUNMAYAN”

Hür, büyük benzeri depremin kapıda olduğunu kaydederek, “Çelikhan Erkenek hattını sıkıştırıyor. 2020’den bu yana 3 bine yakın zelzele olmuş. O kırık hattı kırılacak, bugünü yarını yok. Beklenir tıpkı depremde birlikte Malatya’nın bir nice yeri yerle ayrımsız olacak üzere görünüyor. Kışla Caddesi, Akpınar, Mevsimli Mevsimsiz Caddesi’nde hep yandaki nizamlı yapılar var. Eskimemiş ya üstelik eski yapı ayırt etmiyor. Bire Bir dakika evvel bunlara hal bulunup, kentsel inkılap yapılması gerekiyor. Önümüzde çok yıkıcı tıpkı hareket geliyor. Malatya tarihi boyunca iki misil yerle bire bir ergin. O nedenle yetkililerin bu konuya tıpkısı dakika önceki umum atması gerekiyor” dedi.

Share: