Malazgirt, balaban zaferin 951. yıl dönümü kutlamalarına amade

Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü kutlamaları kapsamında binlerce kişiye familya sahipliği yapması planlanan “Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı”nda hazırlıklar tamamlandı.

Daha önceki antre taharri ünitesi, 250 metre uzunluğundaki 1071 adımlık fetih yolu, merasim ve hitabet alanı, 12 helikopter pisti, namazgah, yürüyüş yolu, istirahat alanı, 1000 şahsiyet tribünü olan hipodrom, okçuluk ve cirit alanları ve 500 nefis tribünü mevcut güreş sahasının yapıldığı parkta, cahillik kampı alanına da bungalov konaklama evleri, yetişek atölyeleri, yemekhane, kafe, ayak topu, voleybol ve basket sahaları düz yazı edildi.

Zaferin 951. yıl kutlamalarının daha alaylı ve aheste katılımla yapılması için mecmu detayların kontrol edildiği kaza, Türk bayraklarıyla donatıldı, şehremaneti ekipleri bile konser alanlarını düzenledi.

Kaymakam Alp Yaşar Demirer ve Belediye Başkanı Cengiz Kızıl ilçedeki esnafla vatandaşları konuşma ederek kutlamalara davet etti.

Demirer, AA muhabirine, Malazgirt Zaferi’nin 951. yılı tebrik kartı etkinliklerinin Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı’nda bugün başlayacağını söyledi.

Yürütülen coşkun mücahede sonucu aktiflik alanının hazır kuzuluk getirildiğini tamlayan Demirer, şöyle konuştu:

“Etkinlikler kapsamında at yarışları, hendek atışlarımız olacak. Kurumlarımız çadırlarımızda dernekevi ikramlarını sunacak. Seçme noktasında ayrımlı bir etkinliğin olduğu, 7’den 77’ye herkesin eğlenebileceği, bizatihi aynı şeyler bulabileceği ve aynı zamanda utku coşkusunu yaşayabileceği tehlikeli tıpkısı program bizi bekliyor. Kurumlarımız, alanımız amade. Hep çalışmalarımızı tamamladık. Cuma Namazı haset da inşallah Sayın Cumhurbaşkanımız gelecek. Zaferin 951. yılı cuma gününe denk geliyor. Benzeri, Padişah Alparslan’ın askerleriyle cuma namazı namazını kılarak Romen Diyojen ile yüz yüze gelip bu mutlu fethi gerçekleştirmesi üzere, Cumhurbaşkanımız birlikte o alanda bütün milletimizle Türkiye’yi muhip, Sultan Alparslan ve Selçuklu ruhunu içinde barındıran hep hemşerilerimiz ve vatandaşlarımızla cuma kılacak. Malazgirt Zaferi’ni gönlünde haiz ve içselleştiren, bu manevi duyguyu rastgele ant hisseden özellikle Malazgirt halkımız kalkışmak amacıyla eksiksiz milletimizi bu hümayun zaferin 951. yılında ilçemize davet ediyorum.”

“Halkımızı etkinliklere bekliyoruz”

Malazgirt Şehremini Cengiz Altın bile 26 Ağustos’ta Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın büyüklük büyükleriyle aktiflik alanına geleceğini aktardı.

Deri alanını hazırladıklarını, çadırları kurduklarını, hipodromun tamamlandığını anlatan Değerli, şunları kaydetti:

“Uray Meydanı’nda dahi konser amacıyla hazırlıklarımızı yapıyoruz. Her sene Sayın Cumhurbaşkanımız bizi musahabe ediyor. Bu hem Muş hem bile kasaba iller için bulunmaz tıpkısı kayra. Buraya hemen Muş ve kaymakamlık halkını değil, Türkiye’nin temas yerinden insanları davet ediyoruz. Malazgirt etkinlikleri, yalnız Malazgirt amacıyla değil. Burada Anadolu’nun kapıları Müslümanlara açılmıştır. Burada Malazgirt ruhu dediğimiz birliktelik ve el birliği ruhunu tekrar güncellemek ve bunu gelecek nesillere aktarmak amacıyla etkinlikleri yapıyoruz. Bu etkinlikler çokça anlamlıdır, geleceğimizin teminatıdır. Çocuklarımıza 26 Ağustos’u, Şehriyâr Alparslan’ı ve cebe arkadaşlarını anlatmamız geçişsiz. Malazgirt ruhu, muadele ve birliktelik ruhudur, gelişigüzel birey arzusudur. Malazgirt Zaferi bizim için haddinden fazla değerlidir.”

Share: