Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü etkinlikleri Ahlat’ta başladı

Bitlis’in Yabani Armut ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü kutlamaları “1071 Melik Alparslan Çakal Armudu Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisindeki kavim bahçesinde başladı.

Törende konuşan Vali Oktay Çağatay, fethin 951. yıl dönümünde ayrımsız yol henüz Ahlat’ta olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Bu gururu kendilerine yaşatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve festivalin öncülüğünü işleyen Okçular Vakfı’na teşekkürname fail Çağatay, şöyle konuştu:

“Kayran Mezarlığı’ndaki binlerce atamızın ruhunun huzurundayız. 951 yıl geçmiş bu toprakları nal sesleriyle inleten Alparslan’ın ve bulunmaz yiğitlerimizin huzurundayız. Bu toprakları baştan bize oyuntu emreylemek isteyenleri yurttan atan kahraman Atatürk ve alp ordularımızın huzurundayız. Çok nadir aynı mekandayız. Allah bu toprakları bize vatan kılan şehitlerimize yağmur eylesin. Binlerce almanak tarihe erbap kentimizi tarihi, kadim ve ata yurdu kimliğine dolamak amacıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde okkalı tıpkı savaşım veriyoruz.”

Çakal Armudu Belediye Başkanı Abdulalim Seçkin Sürücü birlikte alanda zaferin ruhuna uygun tamlık hazırlıkların tamamlandığını belirtti.

Bu toprakları vatan etmek üzere yüzyıllardır şehitlerin verildiğini dile getiren Çoban, şunları kaydetti:

“1071’den bu yana bu toprakları İslam toprağı yapmayı ecdadımız yardımıyla başardık. O günden bu yana bu topraklar Türk-İslam yurdudur. Anadolu’daki herkesi kucaklayan özelliktedir. 80 milyon beraberiz. Tıpkı kavim, bire bir şevket, ayrımsız öncü şuuruyla debi ediyoruz. Zaman düz sırf kırcı. Çap ve milletin kucaklaştığı yer haline geldi. Bu millet hiçbir surette size bu coğrafyayı elverişsiz edeceğiniz tıpkısı imkanı vermez. Birliğimize zarar verecek ayrımsız imkanı tanımaz. Allah’ın izniyle hemen 80 milyon Türkiye değil, coğrafyamızdaki tam mazlumların sesi olacağız ve bu millete uymazlık verdirmeyeceğiz.”

Vatandaşlar gösterileri yürekten izledi

Kutlama programının düzenlendiği Ahlat Kavim Bahçesi’nde, illerin gelenek ve göreneklerini tanıtan 51 tematik otağ kuruldu, Azerbaycan’dan gelen grup, Karabağ Zaferi’ni yansıtan fotoğraf sergisi açtı, ziyaretçilere kültürlerini tanıttı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mehterhane de alanda zaferin sene dönümüne hususi dinleti verdi.

Yurdun ciharıyek yanından ve yandaki ülkelerden mevrut misafirler, mehter takımının konserini yürekten izlem etti, daha bilahare tematik çadırları dolaştı.

Törene, Ahlat Kaymakamı Fikret Keder, Bitlis Ermiş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Bitlis Şehremini Nesrullah Tanğlay, Tatvan Belediye Reisi Mehmet Emniyetli Geylani, Adilcevaz Şehremini Necati Gürsoy, siyasal parti temsilcileri ve çekicilik amirleri katıldı.Share: