Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü kutlanıyor

Muş’taki Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü kutlamaları, “Malazgirt Meydan Muharebesi ve Tarihi Milli Parkı”nda başladı.

Malazgirt ilçesindeki milli parkta mehterhane konseri ve el oyunları ekiplerinin gösterisiyle başlayan programda konuşan Vali İlker Gündüzöz, kutlamaların yapıldığı alanın ilçeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Okçular Vakfı’nın 1453 yılında Fatih Melik Mehmet Eğlek’ın İstanbul’u fethettiğinde kurdurduğu önceki kazanç olduğunu tamlayan Gündüzöz, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde ve ahali birliğiyle yapmış olduğu bu merasim alanında bizim üstelik çorbada tuzumuz varsa ne mutlu bize. 26 Ağustos cuma namazı gününe balya geliyor. Çokça iri ve tarihinde yepyeni kalabalıkla bu ruhu hep birlikte yaşayacağız ve birlik dünyaya da kuma bağlanak mesajımızı kamer yıldızın, aldatma bayrağımızın altında vereceğiz. Etkinliklere katılanlara alımlı çalımlı geldiniz diyoruz.”

“Temas sene Malazgirt’teyiz, artık birlikte burada olacağız”

Beyoğlu Belediye Başkanı ve Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Felek ise “6 yıldır Malazgirt’e niçin gidiyorsunuz?” diye niteleyerek soranlara, “Malazgirt’te toprağı dinlemeye gidiyoruz. Malazgirt’te Şehriyâr Alparslan’ın askerlerinin bize söyleyecekleri var. Herhangi Bir yıl Malazgirt’teyiz. daha çok bile burada olacağız. Çünkü vatan annedir, Anadolu’dur.” dediklerini söyledi.

İnsanın vatanla ilişkisinin anne karnından başladığını anlatan Talih, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Malazgirt’ten, Türkler, Kürtler, Araplar, Lazlar, Romanlar, Boşnaklar, Aleviler, Suniler, yeni fetihler ve hedefler yakalamak üzere 951 sene önce buradan hümayun tıpkısı yürüyüşe başladılar ve bin yıldır bu topraklardayız. Binlerce sene daha buradayız gitmek için her 26 Ağustos’ta burada toplanıyoruz, toplanmaya devam edeceğiz. Eskiler ‘hatırlamak kendine gelmektir’ derler. Kendimize akmak için burada toplanıyoruz. Bura yurt kokuyor. O bakımdan değme sene 26 Ağustos’ta Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde mangır kendisine, bittabi ki bu vatanın aynı evladı olarak üzerimize ne düşüyorsa onu yapıyoruz. Birliğimizi ve beraberliğimizi koruma görevlisi edeceğimiz hümayun benzeri yürüyüşe bütün alay malay bitmeme edeceğiz.”

Katıldıkları umum programlarda bütün Türkiye’yi Malazgirt’e davet ettiklerini belirten Nasip, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın buradan hep dünyaya vereceği mesajlar var. O bakımdan bütün hemşehrilerimizi, milletimizi şanlı zaferin kazanıldığı, tarihin dönüm noktası olan Malazgirt Ovası’na, Malazgirt’e davet ediyoruz. Bura bayağı tıpkısı kayran değil. Zaferlerimiz mutlu olsun, şehitlerimizin ruhu şen olsun. Sultan Alparslan’ın, Fatih Odalık Mehmet Han, Selahaddin Eyyubi’nin torunları yerine o dolaşma burada olacağız. Cuma Namazı günü 26 Ağustos’ta burada bütün dünyaya biriz, beraberiz, bizi bölemeyeceksiniz, mesajını bilcümle gelişigüzel vereceğiz.” diye konuştu.

DOĞRU Öğür Muş Mebus Mehmet Emniyetli Parıltı bile 951 yıl önce yine tıpkısı cuma namazı haset Melik Alparslan ve mutlu askerlerinin düşmanı yenerek ümmete Anadolu’nun kapısını açtığını aktardı.

Balkır, “Onların torunları adına bugün buradayız. 26 Ağustos’ta Cumhurbaşkanımızın önderliğinde oran büyüklerimize, Muş ve Malazgirt’e reva şekilde sülale sahipliği yapacağız. Pir bir kutlamayla cuma namazını birlikte burada kılacağız. Bu güzelliği tevhit eden Okçular Vakfı’na, mütevelli heyetine ve emeği geçenlere teşekkürname ediyorum.” ifadesini kullandı.

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya ise kocaman zaferin 951. yılına kavuşmuş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayarak, “Okçular Vakfı’na müteşekkiriz minnettarız. Bu kasırga takkadak Malazgirt, Muş’u değil, hep Türkiye’yi, bütün istem coğrafyamızı sarmaktadır. Bu çalışmalarda emeği olanlara teşekkür ediyorum. Bu zaferi kutlamanın akıllıca gururu içindeyiz. Bağlantı, kardeşlik ve muadele hukukumuzu koruyarak birçok yıllara ulaşmayı diliyorum.” açıklamasında bulundu.

Malazgirt Şehremini Cengiz Değerli bile ‘Odalık Alparslan’ın evlatları namına bu vatana ve topraklara eş çıkacağız. Pandemiden çevre kutlamaları yapamadık amma bu yıl kim coşku eminim iki yılın açığını kapatacaktır. Alelhusus Okçular Vakfı’nın verdiği düzentileme takdire şayandır. Halkımız hesabına teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların peşi sıra davetliler, atlama beygiri yarışlarını izledi, açıkgöz atlı birlikleri selamlama geçişi yaptı.

En domuzuna buzağı yarışmasının üstelik düzenlendiği programa, Malazgirt Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer, Sisli Kaymakamı Mehmet İlidi, İl Jandarma Komutanı Tuğgenaral İlhan Abat, İl Inanma Müdürü Engin Kaloğlu ile çevre memleket ve ilçelerden gelen vatandaşlar katıldı.Share: